انواع آسانسور و کاربردها در طیف وسیعی از صنایع و امور وجود دارد و این نياز گسترده به جابجایی عمودی گستره كاربرد آسانسور را بسيار وسیع كرده است. (نصب آسانسور تخصص ماست!)

اما به صورت اساسی و کلی می توان موارد پر كاربرد آسانسورها را به مجتمع های مسکونی، بیمارستان ها، مراکز خرید، ترمینال ها، رستوران ها، فرودگاه ها و… تعریف کرد.

البته همیشه می توان این موارد كاربردی را بسيار خاص تر کرده و به طور مثال به آسانسورهای کشتی ها، هواپیماها، آسانسورهای فوق لوکس و كاربردهای خاص تر تفکيک کرد.

اما بر اساس متريال مورد استفاده در هر يک و تكنولوژی مورد استفاده برای تولید و محاسبات دقیق مهندسی پیش از تولید معمولا این آسانسورها تیپ های يکسانی خواهند داشت و فقط در جزئيات با همدیگر تفاوت پیدا می كنند.

در ادامه مطلب شما با انواع آسانسور و کاربردها آشنا می شوید.

سامانه های حرکتی عمده در این اختراع به سه دسته عمده تقسیم می شود:

  • سامانه کششی: این دسته معمولا از يک موتور الکتريكی استفاده می كنند كه در بالاترین نقطه مسیر قرار داشته و با استفاده از كابل های فولادی كه به كابین متصل شده است، آن را بالا و پایین می برند.
  • سامانه هیدروليكی: این دسته هم بیشتر در ساختمان های کوتاه مورد استفاده می شود. در این سامانه كابل های فولادی حذف شده و از محاسن آن تعمیر آسان، استهلاک پایین و نرم بودن در حرکت اولیه است. در این سامانه از جک های هیدروليكی، موتور برقی و پمپ تنظیم فشار روغن استفاده می شود. البته می توان سامانه های پنوماتيكی را در این مجموعه قرار داد؛ چون تا حدودی از ساختاری متشابه استفاده می كنند.
  • سامانه مغناطیسی: جدید ترین سامانه بكار برده شده در آسانسور ها، سامانه مغناطیسی است. این سامانه تا حدودی به سامانه به كار برده شده در قطارهای مغناطیسی شبیه است. این آسانسورها از ایمنی و سرعت بالایی برخوردار می باشند اما هنوز به طور عمده به بازار مصرف معرفی نشده اند و شاید دلیل هزینه گزاف آن همین باشد.

انواع آسانسور و کاربردها

معرفی انواع آسانسور و کاربردها

آسانسور خانگی

در دهه های اخیر و با رشد روز افزون ساختمان های چند طبقه، نصب و راه اندازی انواع آسانسور های خانگی بسيار رایج شده اند.

برای نصب آسانسور در ساختمان هایی كه فضا برای آسانسور تعبیه نشده است امكان دارد كه سخت و پیچیده باشد و نياز به تخریب و تغییرات در سازه ساختمان باشد.

بر اساس این پیش نياز، شرکت آسانسور آسانسور مانا در اصفهان با ایجاد بخش مهندسی و محاسبه استقامت سازه قدرت تشخیص و انتخاب بهترین نقطه برای نصب آسانسور را بالا برده و این مانع را جهت نصب آسانسور خانگی از سر راه برداشته است.

کوچک يا بزرگ بودن انواع آسانسور در كیفیت و كارامدی آن تاثیری ندارد، مهم نوع قطعات و لوازم مصرفی با كیفیت و با اصالتی است كه مجری اسانسور از آن استفاده می كند.

مجری اسانسور موظف است به كار فرما و يا خریدار نوع قطعات و لوازم مصرفی را با توضیح مناسب به وی معرفی كند، حتی اگر لازم شد نمونه واقعی قطعه را نشان دهد تا خيال مشتری بابت خرید محصول راحت باشد.

آسانسور هیدروليكی

آسانسور هیدروليكی به علت داشتن سیستم هیدروليكی در حرکت از امنیت بالایی برخوردار است، طراحی ساده آسانسور های هیدروليكی سبب افزایش راندمان آن ها شده است.

آسانسور های هیدروليكی از نظر هزینه بسيار به صرفه می باشند و فضای کمی را اشغال می كنند درصد خرابی قطعات بسيار کم است.

آسانسور کششی انواع آسانسور و کاربردها

آسانسورهای کششی قدیمی ترین نوع از انواع آسانسور است. به صورت خلاصه این گونه از آسانسورها از كابین، وزنه ای متصل به دو سر سیم بکسل كه روی قرقره ای بزرگ به نام فلكه حرکت می كند، تشكیل شده است.

وزنه و كابین آسانسور تمایل به دست يابی تعادل دارند كه در نهایت باعث می شود كه برای به حرکت در آوردن كابین آسانسور نياز به انرژی است.

وقتی كابین آسانسور به سمت بالا حرکت می كند، وزنه به سمت پایین حرکت می كند و وقتی كابین آسانسور به سمت پایین حرکت می كند، وزنه به سمت بالا حرکت می كند.

آسانسور گیرلس

انواع آسانسور های گیرلس بازدهی و راندمان بیشتری نسبت به آسانسورهای گیربکس دار و آسانسورهای هیدروليک دارند.از این رو در پروژه های مهم اداری، تجاری و مسکونی مورد استفاده قرار می گیرند. انواع آسانسور و کاربردها

آسانسور خدماتی

آسانسوری است دائمی كه برای جابجایی كالا بین طبقات ساختمان است و در طبقات مشخصی عمل می كند، دارای كابینی است كه ابعاد آن به اشخاص اجازه استفاده را نمی دهد و در ميان ریلهای منصوبه عمودی و با حداکثر 15 درجه انحراف، حرکت می كند.

آسانسور بیمار بر

آسانسور بیمار بر و بیمارستانی این نوع آسانسور ها جهت حمل و نقل بیمارستان و يا تخت های اتاق های عمل در مرکزهای درمانی از قبیل کلینيک ها، بیمارستان ها،درمانگاه ها، نصب و راه اندازی می شوند.

در قوانین جدید هر نوع ساختمانی كه احتمال دارد افراد معلول با صندلی چرخدار عبور و مرور کنید بایستی به آسانسور تخت بر مجهز شوند. انواع آسانسور و کاربردها

آسانسور پله پیما

آسانسور پله پیما يا آسانسور پله رو، وسیله متحركی برای جابجایی اشخاص ناتوان و سالمندان و وسایل در بین طبقاط مختلف است. آسانسور پله جابجایی را راحت تر و سریع تر كرده است. انواع آسانسور و کاربردها

صندلی پله پیما با توجه به ارتفاع، نوع موتور و قدرت آن انواع مختلفی دارد. صندلی آسانسور پله ای، متشکل از يک موتور گیربکسی کوچک و ریلی كه قابلیت تاشو شدن دارد، است و به آسانسور پله رو، آسانسور پله رو هم می گویند.

آسانسور خودروبر

امروزه به دنبال رشد جمعیت شهرنشین، افزایش تعداد و تراکم ساختمان ها و افزایش نسبی شهروندان دارای خودرو، مسئله تامین پاركینگ برای خوروها روز به روز جدی تر شده و سازندگان آپارتمان ها هم به منظور تامین هر چه بیشتر فضای پاركینگ، تمایل به افزایش تعداد طبقات در فضای زیرین ساختمان ها دارند.

آسانسور های خودرو بر از بزرگ ترین انواع آسانسور ها بوده و از آن ها جهت حمل خودرو به طبقات مختلف استفاده می شود. ابعاد كابین آسانسورهای خودروبر معمولا حدود ۲.۵ تا ۳ متر در ۴.۵ تا ۶ متر بوده و دارای ظرفیتی بین ۲.۵ تا ۷ تن می باشند.

آسانسور ضد غبار

این آسانسورها در جاهای خاص صنعتی مانند كارخانه جات اليافت مصنوعی و صنایع پتروشیمی وكارخانجات سیمان، معادن، سیلو ها و غیره مورد استفاده قرارمی گیرند. انواع آسانسور و کاربردها

از آنجایی كه در آن محدوده ها امكان اشتعال گاز و يا انفجار وجود دارد و از شرایط محیطی نامناسب برخورد دار است ومحیط دارای رطوبت بالا يا گرد و غبار فراوانی است.

انواع آسانسور ضد انفجار

محیط های حساسی مانند سکوهای نفتی، پالایشگاه ها، مجتمع های پتروشیمی و بسياری از واحد های صنعتی بدلیل وجود گاز و پودر های قابل اشتعال در محیط شرایط بسيار ویژه ای را دارا بوده و ملزم به استفاده از آسانسور های ضد انفجار می باشند. (تعمیر آسانسور تخصص ماست)

رعایت ایمنی در این مراکز مهمترین عاملیست كه همواره به آن توجه می شود. کوچکترین جرقه توانایی ایجاد حادثه ای را دارد كه به هیچ عنوان جبران پذیر نیست.  انواع آسانسور و کاربردها

 

آسانسور مانا یکی از مراکز معتبر و حرفه ای در زمینه نصب انواع آسانسور بوده و شما می توانید برای حغظ ایمنی آسانسور با بهترین هزینه برای نصب با ما در ارتباط باشید! انواع آسانسور و کاربردها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *