امروز قصد داریم همه چیز درباره‌ی انواع درب آسانسور را به شما بگوییم. زمان سوار شدن به هر آسانسور اولین چیزی كه توجه شما را جلب می كند درب آسانسور است كه اولین دیدگاه نسبت به قدیمی یا جدید بودن و یا خراب یا سالم بودن آسانسور را به شما می دهد.

درب آسانسور موجب ایجاد دید مثبت یا منفی در افراد نسبت به آسانسور ما می شود علاوه بر جنبه زیبایی درب آسانسور موجب ایجاد امنیت و پیشگیری از سقوط افراد درون چاه آسانسور یا ایجاد دیگر آسیب ها در افراد می شود به همین خاطر قبل از اقدام به نصب آسانسور یا بازسازی آسانسور باید دید كاملی نسبت به انواع درب آسانسور داشته باشیم.

تعمیر آسانسور یکی از خدمات آسانسور مانا محسوب می شود که در نهایت کیفیت و امنیت انجام می گیرد. در صورت نیاز به خدمات تعمیر آسانسور با ما تماس بگیرید.

همه چیز درباره انواع درب آسانسور که هرکسی به شما نمی گوید!

هر آسانسور باید از دو نوع درب كه به صورت یك پارچه عمل می كنند و امنیت مسافران را از طریق تفكیك فضا و قطع دسترسی به محیط های خطرناك تامین می كند تشكیل شده باشد. به این درب ها، درب كابین و درب طبقه گفته می شود كه درب كابین بر روی كابین و درب طبقه در هر ایستگاه آسانسور در طبقات نصب می شود؛ پس می توان گفت هر آسانسور به طور معمول دارای یك درب كابین و درب كابین به تعداد طبقات است.

در بعضی از آسانسور ها مخصوصا آسانسور های قدیمی ساز مشاهده می كنیم كه درب كابین بر روی كابین آسانسور نصب نشده است، وقتی شما درون كابین آسانسوری كه فاقد درب كابین است می ایستد و آسانسور شروع به حركت می كند شما می توانید حركت آسانسور در بین طبقات را ببینید كه این امر تا كنون موجب ایجاد صدمات جبران ناپذیری به خصوص برای كودكان شده است.

درب كابین آسانسور

درب كابین آسانسور

تعداد این درب بستگی به تعداد ورودی و خروجی كابین آسانسور دارد در بعضی از ساختمان ها به دلیل محدودت های معماری و یا نیاز به جداسازی بعضی از بخش های ساختمان از یكدیگر برای آسانسور بیشتر از یك درب كابین تعبیه می شود اما به طور معمل تعداد درب كابین آسانسور یكی است؛.

درب كابین همراه با كابین آسانسور جابه جا می شود و تنها زمان ایست كامل در هر طبقه باز می شود. درب كابین به صورت خودكار در زمان حركت بسته شده و با جدا كردن فضای كابین مسافران را از خطرات ناشی از حركت كابین آسانسور بین طبقات حفظ می كند.

درب طبقه آسانسور

درب طبقه، یکی از مهم ترین انواع درب آسانسور است و ایستگاه آسانسور در هر طبقه از ساختمان از چاه آسانسور جدا می كند كه این امر با عث از بین رفتن خطراتی نظیر سقوط به چاه یا برخورد با كابین در حال حركت می شود. درب طبقه تنها زمانی باز می شود كه كابین در طبقه توقف كرده و درب كابین جهت ورود یا خروج مسافرین باز شده باشد. نوع و همچنین اندازه این درب به نوع كاربری آسانسور، فضا و استانداردهای موجود بستگی دارد.

انواع درب آسانسور

درب آسانسور را می توان براساس فاكتور های مختلفی تقسیم بندی كرد یك یكی از این تقسیم بندی ها تقسیم بندی بر اساس نیروی لازم برای باز و بسته كردن درب آسانسور است.

1.     درب اتوماتیك آسانسور

در این نوع از درهای آسانسور، هم درب كابین و هم درب طبقه استفاده می شود كه به صورت خودكار باز و بسته می شوند. این نوع درب ها را یا از نوع تسلكوپی یا سنترال طراحی و اجرا می كنند. در نوع تلسكوپی درب تنها از یك سمت باز و بسته می شود و در نوع سنترال درب از وسط باز و سپس دوباره از كناره ها بسته می شود.

2.     درب نیمه اتوماتیك آسانسور

درب های نیمه اتوماتیك درب كابین معمولا به سورت لولایی بوده و بدون دخالت مسافر باز و بسته می شود و درب طبقه به صورت لولایی بوده و پس از استپ كامل كابین آسانسور و باز شدن درب كابین توسط مسافر باز و بسته می شود.

همه چیز درباره‌ی انواع درب آسانسور از نظر نوع باز و بسته شدن

در های آسانسور را از نظر نوع و سبك باز و بسته شدن به 4 دسته كلی تقسیم بندی می شوند:

1.     درب لولایی آسانسور

درب لولایی آسانسور كه قدیمی ترین نوع درب آسانسور است كه برای آسانسورهای كوچك با فضای محدود كاربرد بیشتری دارد؛ نیاز نداشتن به عرض زیاد برای كاركرد صحیح از مزایای درب لولایی آسانسور است. معمولا درب های لولایی در عرض های ۷۰،۸۰ و ۹۰ سانتی متری تولید می شوند.

از معایب درب های لولایی می توان به مسدود شدن مسیر راهرو زمان باز شدن درب طبقه و سخت باز شدن درب طبقه برای افراد معلول و كودكان و سالمندان و همچنین طولانی بودن زمان باز و بسته شدن درب آسانسور اشاره كرد؛ از این نوع درب تنها برای در طبقه استفاده می شود.

2.     درب عمودی آسانسور

درب عمودی بیشتر در آسانسورهای باربری كاربرد دارند. کارآیی این درب عمودی به این صورت است كه درب در راستای عمودی از پایین باز و به سمت بالا رفته و جمع می شود. در زمان بسته شدن هم در راستای عمود پایین آمده و موجب بسته شدن درب آسانسور می شود. نیروی باز و بسته كننده این نوع درب ها هم از نوع مكانیكی و هم از نوع الكترومكانیكی است.

3.     درب كپسولی آسانسور

درب های كپسولی تنها از یك سمت باز یا بسته می شوند. سه قاب بالای این نوع درب ها نصب می شود كه در زمان باز و بسته شدن، به صورت كشویی بر روی یكدیگر قرار می گیرند. از مزایای این نوع درب ها سرعت بالاتر نسبت به درب های لولایی است.

4.     درب سنترال آسانسور

درب های سنترال از دو لنگه مجزا تشكیل شده اند. زمان بسته شدن، این لنگه ها بصورت مماس كنار هم قرار می گیرند. در زمان باز شدن هم به صورت كشویی به طرف سمت و چپ حركت می كنند و موجب باز شدن درب از قسمت میانی می شوند. مزیت این درب ها سرعت بالای کارآیی و باز و بسته شدن است. عیب این نوع درب ها عدم كاركرد صحیح به زمان خطا و یا كار نكردن چشمی درب آسانسور است.

اجزای سازنده درب آسانسور

درب های آسانسور هم مثل دیگر تجهیزات آسانسور از قسمت های مختلفی تشكیل شده است. بعضی از این قطعات در انواع درب های آسانسور مشترك بوده و بعضی دیگر تنها برای یك نوع خاص از درب مورد استفاده قرار می گیرد.

1.     دیكتاتور

وظیفه این قطعه در انواع درب آسانسور پیشگیری از برخورد و ضربه شدید درب با قسمت های كابین است. وجود این قطعه در سیستم درب آسانسور موجب نرمی و آرامی باز و بسته شدن درب آسانسور می شود.

2.     مگنت درب آسانسور

این قطعه برای ایمنی درب آسانسور به كار گرفته می شود. به این صورت كه زمان رسیدن درب به طبقه قفل درب بر روی مگنت فشار ایجاد می كند و موجب باز شدن درب می شود. مگنت درب آسانسور از یك سیم پیچ مغناطیسی و یك اهرم و جك تشكیل شده است.

3.     سنسور درب آسانسور

نقش این سنسور تشخیص وجود یا عدم وجود شی یا شخص در جلوی درب و همچنین لابه لای در آسانسور است. در دو نوع پرده ای و نقطه ای وجود دارد. در صورت وجود شی این سنسور اجازه بسته شدن درب و در نتیجه اجازه حركت به آسانسور را نمی دهد.

4.     كفشك

محل قرارگیری این قطعه در بالا یا پایین كابین در امتداد ریل راهنما است. وظیفه كفشك ها هدایت درب برای باز یا بسته شدن است. كفشك لغزشی، ثابت و غلطكی از انواع كفشك های درب آسانسور است.

 

تعمیر انواع درب آسانسور و هر مشکلی که به اسانسور مربوط شود تخصص ماست. برای اطلاعات بیشتر کافیست با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *