در این مقاله می خواهیم به بررسی انواع موتور آسانسور بپردازیم. موتورهای آسانسور مهم ترین اجزای آن هستند و شما می توانید برای تعمیر و سرویس موتور آسانسور با ما در ارتباط باشید. برای تعمیر موتور آسانسور – تعویض موتور آسانسور و یا … می توانید همین حالا با ما تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنیم!

 

آسانسور مانا یکی از بهترین شرکت های خدمات رسانی در زمینه سرویس و تعمیرات آسانسور است و شما می توانید در زمینه نصب، تعمیر، سرویس و نگه داری های مربوط به این دستگاه جادویی روی ما حساب کنید. تمام تلاش ما ارائه خدمات عالی با بهترین قیمت بوده و در تلاشیم نظر شما را در زمینه اعتماد و رضایت به دست آوریم.

تماس با ما با : 02146130971

بررسی انواع موتور آسانسور و نکات مهم در سرویس آن ها

موتور هر وسیله مكانيكی يكی از مهم ترین بخش آن وسیله به شمار می آید به طور كه در علم مكانيک همیشه از موتور به عنوان قلب وسایل مكانيكی یاد شده است؛ آسانسور هم از این قائده مستثناء نیست و موتور آسانسور يكی از مهم ترین و گران بها ترین اجزای آسانسور به شمار می رود، نیروی مورد نیاز برای جا به جایی كابین توسط موتور آسانسور تامین می شود.

موتور آسانسور کششی

آسانسور های کششی پركاربرد ترین نوع آسانسور در جهان است كه بر اساس ماشین آتوود ساخته شده است، همانطور كه قبلا هم اشاره شد همه نیروی جا به جایی مورد نیاز در آسانسور های کششی توسط موتور آسانسور تامین نمی شود و بخشی از آن توسط كادر وزنه ایجاد می شود.

این امر باعث شده تا آسانسور های کششی به موتور آسانسوری با قدرت کمتری نسبت به آسانسور های هیدروليک نیاز دارند، موتور آسانسور های کششی خود به دو دسته «موتور گیربکس» و « موتور گیرلس» تقسیم میشه.

موتور گیربکس آسانسور

موتور های آسانسور گیربکس خود به دو دسته « موتور گیربکس تک سرعته» و « موتور گیربكی دو سرعته» تقسیم می شود.

موتور گیربکس دو سرعته

در این نوع موتور آسانسور دو سیم پیچ و دو سرعت برای حرکت آسانسور تعریف شده است، آسانسور با دور تند شروع به حرکت می کند و حدود 30 سانتی متری تراز طبقه دور کند درگیر و آسانسور در تراز طبقه متوقف می شود. انواع موتور آسانسور

برای كاهش ضربات ناشی از شتاب اولیه و هم چنین شتاب منفی توقف آسانسور از چرخ فلزی بزرگ و سنگینی به نام فلایویل كه به موتور آسانسور متصل است این قطعه به منظور جذب تكان های موتور و نرم تر كردن حرکت در این نوع از موتور های آسانسور تعبیه شده است.

موتور گیربکس تک سرعته

در این نوع موتور آسانسور، تنها يک سرعت حرکت برای موتور آسانسور تعریف شده، موتور اسانسور نیروی خود را از طریق گیربکس به آسانسور منتقل می کند و آسانسور در طول مدت حرکت با يک سرعت كار می کند و زمانی كه كابین نزديک طبقه مورد نظر می شود سرعت آسانسور به وسیله ترمز موتور آسانسور كاهش می یابد و در نهایت در تراز طبقه متوقف می شود.

موتور گیرلس آسانسور

اگر نیروی محركه موتور آسانسور مستقیما به قرقره کشش منتقل شود می گویم موتور آسانسور گیرلس است یعنی موتور آسانسور گیربکس ندارد، موتور گیرلس با ولتاژ و فركانس متغییر كار می کند و این امر موجب شده تا این نوع از موتور آسانسور كارایی زیادی برای آسانسور های سریع و هم چنین آسانسور های با ترافيک بالا داشته باشد.

در این نوع از موتر آسانسور، آسانسور در هنگام استارت با سرغت اولیه پایین شوع كرده و به تدریج افزایش سرعت می دهد تا به سرعت نهایی برسد این سرعت تا نزديكی محل توقف آسانسور ادامه پیدا می کند و پس از نزديک شدن به این طبقات سرعت آسانسور به تدریج كاهش میابد تا به تراز طبقه برسد و متوقف شود.

 

موتور آسانسور

 انواع موتور آسانسور هیدروليک

آسانسور های هیدروليک بر اساس قانون پاسكال و با استفاده از فشار روغن كار می کنند، در این نوع از آسانسور همه نیروی محركه توسط موتور آسانسور تولید می شود برای همین به موتور آسانسوری با توان بیشتر نسبت به آسانسور های کششی نیاز دارند.

موتور آسانسور های هیدروليک هم به دو دسته «موتور هیدروليكی مغروق در روغن» و « موتور هیدروليكی خشک-هوا خنک» تقسیم می شوند. انواع موتور آسانسور

موتور هیدروليكی مغروق در روغن

این نوع از موتور آسانسور همانطور كه از اسم آن مشخص است در پاور یونیت قرار می گیرند از مزایای این نوع موتور آسانسور می توان به كارگردن بدون صدای آن و هم چنین مصرف برق پایین آن اشاره كرد از این نوع موتور آسانسور عموما در آسانسور های خودرو بر، آسانسور های خانگی و فروشگاهی استفاده می شود.

 انواع موتور آسانسور خشک-هوا خنک

این نوع موتور آسانسور در بالا یا کنار مخزن روغن قرار می گیرد از مزایای این نوع ار موتور آسانسور می توان به قابلیت استفاده از برق تک فاز و برق سه فاز اشاره كرد از این نوع موتور آسانسور عموما در بالابر های هیدروليكی استفاده می شود. انواع موتور آسانسور

موتور آسانسور پنوماتيک

آسانسور های پنوماتيكی ساختار متفاوتی نسبت به دیگر آسانسور ها دارند اساس كار آسانسور های پنوماتيک ایجاد خلاء و فشرده كردن هوا است، از آسانسور های پنوماتيک معمولا در خانه های دوبلکس استفاده می شود، در این نوع موتور آسانسور یعنی موتور پنوماتيک یا موتور هوای فشرده موتور انرژی حاصل از فشارگی هوا را به وسیله پیستون به انرژی مكانيكی تبدیل می کند و در نهایت این امر باعث جا به جا شدن آسانسور می شود.

از مزایای این نوع موتور آسانسور می توان به نرم بودن حرکت آسانسور، ایمنی در برابر اضافه بار و ضد انفجار بودن اشاره كرد.

نیاز به سرویس و نگهداری آسانسور دارید؟

همان طور که در بالا هم به عملیات های مختلف در سرویس و نظارت بر عملکرد بخش های مختلف یک آسانسور می بینید، کارهایی که باید صورت داد بسیار زیاد بوده و در کل نمی توان زمان مشخصی برای همه این ها در نظر گرفت.

به طور کلی بعضی از عملیات های سرویس و نگهداری آسانسور باید ماهیانه، بعضی هم سه ماه یک بار و بعضی هم هر سال یک بار صورت گیرد. در هر صورت اغلب عملیات های بالا به صورت ماهیانه صورت می گیرد اما مواردی که در زیر عنوان شده است در بازه های زمانی سه ماهه و سالیانه اجرا می شوند.

نیاز به سرویس و نگهداری آسانسور دارید؟ همین حالا با ما تماس بگیرید!

انواع موتور آسانسور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *