در این مقاله به ایمنی آسانسور می پردازیم. با افزایش طبقات ساختمان ها، حتی افرادی كه از آسانسور می ترسند یا آن را دوست ندارند، ناچار به استفاده از آن می باشند.

با شناخت بیشتر نكات ایمنی آسانسور و رعایت آن ها، این ترس برطرف و یا كاسته خواهد شد. یك نقص رایج در آسانسور، گیر كردن و توقف آن است. حتی امکان دارد كابین آسانسور تاریك و بی نور باشد. چنین وضعیتی در ابتدا ما را می ترساند اما وقتی بدانیم این امر به دلیل فعال شدن سیستم ایمنی آسانسور رخ داده است، كمتر نگران خواهیم بود.

همچنین حفظ خونسردی نه تنها در كنترل بهتر شرایط به شما كمك می كند، بلكه از افزایش دلهره، ترس و خطر حمله قلبی یا مشكلاتی این چنین برای دیگر افراد در آسانسور پیشگیری كرده ایم.

علل توقف آسانسور

قطعی برق ساختمان، استفاده نامناسب و بیش از ظرفیت آسانسور، نقص مكانیكی و یا الكتریكی نصب آسانسور از عمده علل گیر كردن و توقف آسانسور میان طبقات است.

نكات ایمنی آسانسور زمان گیر كردن

نكات ایمنی آسانسور زمان گیر كردن

وقتی در آسانسور گیر كرده اید، نباید اقدام به بیرون پریدن، بالا رفتن از آسانسور، باز كردن با اهرم و به واسطه اعمال فشار به درب های آسانسور یا هر كار این چنین دیگری بنمایید.

چون با خطرات بیشتری رو به رو خواهید داشت. خارج شدن از قسمت بالای باز كابین به علت امكان حركت مجدد آسانسور خطرآفرین و مرگبار است. پس بهتر است منتظر دریافت كمك از سوی متخصصان فنی بمانید.

اگر در چنین وضعیتی نگران خفگی و كمبود اكسیژن هستید، این نگرانی كاملا بی مورد و بیهوده است. چرا كه كابین آسانسور نسبت به هوا ایزوله نیست و اكسیژن به راحتی به داخل كابین راه پیدا می كند.

كسانی كه ترس سقوط آسانسور را دارند هم بهتر است بدانند:

زمان گیر كردن و توقف آسانسور، سیستم ترمز اضطراری آسانسور فعال شده كه یك سیستم مكامنیكی بوده و از كار نمی افتد. به علاوه آسانسور دارای سیم بكسل با ضریب ایمنی بالا است كه امكان پارگی آن ها در حد صفر است. ایمنی آسانسور تنها به نصب آسانسور محدود نمی شود، بلكه به زمان استفاده هم باید نكات ایمنی مربوط به آن را رعایت نمود. شکا باید بدانید که اسانسور اصلا شوخی بردار نیست و کوچک ترین سهل انگاری می تواند به قیمت جان شما و ساکنین ساختمان تمام شود.

 

به عنوان مثال، تابلوی فرمان آسانسور در محلی نصب شده كه دور از دسترس كودكان باشد. اما باز هم باید مراقب بود كه كودكان به تنهایی سوار آسانسور نشوند. شاید اگر خود كودك هم با دكمه ها بازی و منجر به مشکل آسانسور نشود، در صورت بروز خطا و مشكل پیش بینی نشده او قادر به انجام اقدام درست و استفاده از زنگ خطر آسانسور نخواهد بود.

همچنین آسانسور برای تعداد افراد و وزن مشخصی طراحی شده و این اطلاعات بر روی پلاك مشخصات در كابین آسانسور نوشته و در معرض دید قرار داده شده است. اگر آسانسور به سیستم اعلام ظرفیت مجاز و غیر مجاز باشد بسیار فوق العاده خواهد بود اما در غیر اینصورت، استفاده كنندگان باید زمان سوار شدن در آسانسور به این نكته توجه كنند و با وزن و جمعیتی بیش از توان آسانسور سوار نشوند.

نكته بعدی در ایمنی آسانسور، مطمئن شدن از وجود كابین است.بسیاری اوقات به دلیل مشكلی كه برای آسانسور رخ داده است، درب آسانسور باز شده اما كابین آسانسور به طبقه مورد نظر شما منتقل نشده است. اگر اگر مشغول صحبت و گفت و گو هستید، یا از عقب یا پهلو قصد ورود به آسانسور را دارید، امکان دارد متوجه عدم حضور كابین نشوید.

پس همواره از وجود كابین به وسیله روشن بودن كابین یا دیدن تصویر خود در آینه كابین مطمئن شوید. اما اگر با وجود رعایت تمام نكات ایمنی آسانسور در كابین گرفتار آمدید، اصلا نترسید و شرایط را كنترل كنید. از زنگ خطر آسانسور و یا در صورت وجود تلفن یا امكانات دیگر، کمک بگیرید. همچنین از تلفن همراه خود می توانید کمک بگیرید.

اگر كمكی دریافت نكردید، با خونسردی و با صدای بلند درخواست كمك نمایید. همچنین سعی كنید باطری گوشی خود را بیهوده هدر ندهید. همچنین از بازی كردن با دكمه ها بپرهیزید. در مورد تاریكی هم نباید نگران نباشید. سیستم روشنایی دارای مدار جداگانه ای است، و تا چهار ساعت روشنایی كابین را پشتیبانی می كند.

سیستم های ایمنی آسانسور

تعبیه این سیستم ها از آن جهت است كه آسانسور یك سیستم بدون اپراتور یا راهبر است و به صورت تمام اتوماتیك كار می كند. پس وجود سیستم های ایمنی برای عمل كردن در شرایط اضطراری و حفظ جان سرنشینان لازم و حائز اهمیت است. سیستم های ایمنی آسانسور در دو دسته مكانیكی و الكترونیكی جای می گیرند. اما همگی توسط تابلو فرمان كه یك سیستم مركزی است، قابل كنترل می باشند.

  • سیستم های مكانیكی ایمنی آسانسور
  • پاراشوت: سیستم ترمز اضطراری كابین آسانسور است. وقتی سرعت آسانسور بیشتر از حد مجاز باشد و احتمال سقوط آزاد كابین وجود دارد، در زمان كوتاهی كابین را متوقف و از سقوط آن پیشگیری می كند.
  • سیستم قفل درب طبقه آسانسور : این قفل به گونه ایی طراحی شده است كه به محض حركت و خروج از تراز طبقات، تا توقف كامل در طبقه موردنظر از باز شدن درب ها پیشگیری می نماید.
  • ضربه گیر یا بافر : در قسمت چاهك آسانسور نصب شده و ضربه وارد آمده را كاهش می دهند.

سیستم الكتریكی ایمنی آسانسور

سیستم های الكتریكی ایمنی آسانسور

فتوسل: سنسور الكتریكی موجود در پشت درب های كابین است. كه در صورت وجود مانع جهت بسته شدن درب آسانسور، مانع از بسته شدن درب ها می شود.

سری استپ: مجموعه سوییچ ها در چاهك آسانسور می باشند كه با کارآیی آن ها برق موتور آسانسور قطع شده و اسانسور از حركت باز خواهد ایستاد.

سوییچ كنترل بار : سوییچی است كه در بالای كابین آسانسور قرار گرفته و درصورتی كه تعداد مسافران و بار آسانسور بیش از توان و حد مجاز آسانسور باشد، برق موتور را قطع كرده و از حركت آسانسور پیشگیری می كند.

آژیر خطر: برای اطلاع وضعیت اضطراری در آسانسور تعبیه شده است. كه شامل زنگ خطر و یا آیفون داخل كابین آسانسور است.

سیستم ارت یا اتصال به زمین: چاه ارت نزدیك به چاله آسانسور است كه در صورت بروز اتصالی در سیستم های الكتریكی آسانسور، برای انتقال جریان الكتریكی موتور به زمین به كار می رود.

ایمنی تابلو فرمان: وظیفه تابلو فرمان، پردازش سیگنال های دریافتی از سنسورها، سوییچ ها و سری استپ است. کارآیی این سیستم به این صورت است كه اگر هر كدام از جریان های دریافتی قطع و یا ضعیف شود، به طور خودكار جریان برق را قطع كرده و در نتیجه موتور آسانسور متوقف خواهد شد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *