در این مقاله می خواهیم به بررسی حوادث آسانسور بپردازیم. به علت استفاده و کاربرد زیاد آسانسور در زندگی های کنونی مسئله حوادث آسانسور را مطرح کرده ایم.

 

سرویس، تعمیر و بهسازی آسانسورهای شما تخصص اصلی ماست!

همین حالا تماس بگیرید و سفارش خود را برای اعزام تعمیرکار ثبت کنید.

در هرکجای تهران که هستید با این شماره تماس بگیرید! 02146130971

 

آسانسور همان وسیله ای که باعث راحتتر شدن آمد و رفت و صرف جویی در وقت است اما آسانسور این دستگاه کارآمد با خود حوادثی را دارد که باید بررسی شود. برای جلوگیری از حوادث ناخوشایند آسانسور بهتر است موارد ایمنی را انجام دهید.همینطور کارشناسان در زمان نصب باید مقررات ملی را رعایت کنند تا مانع از ایجاد حوادث شوند.

وظیفه کارشناسان برای جلوگیری از حوادث آسانسور سرویس و یا تعمیر نکردن آسانسور در زمان خواب آلودگی، مریضی و نداشتن هوشیاری کافی است تا باعث صدمه نشوند.

یک کارشناسان حرفه ای قبل از تعمیر و سرویس آسانسور باید ساکنین آسانسور را از عملیات خود آگاه کند و مورد آخر، آزمایش ایمنی آسانسور بر اساس استاندارد ایران و کل دنیا است. قبل از برداشتن تجهیزات آسانسور باید در جای قبل گذاشته شود و از عملکرد درست آسانسور مطمئن شد.

 

حوادث مربوط به آسانسور

بررسی حوادث آسانسور و مشکلات پرخطر آن

گیر کردن

گیر کردن در آسانسور علل مختلفی را دارد که شامل خروج اتاقک از قسمت ریل راهنما، تجمع سیم های فولادی در کابین، ترمز اضطراری و فرسودگی است.

حبس شدن

قطع شدن جریان برق و نداشتن ژنراتور برق در واحد مسکونی به همراه مجهز نبودن آسانسور به black out، سرویس نشدن آسانسور، بیش از اندازه سوار کردن بار و مسافر، استفاده زیاد از ترمز اضطراری، خرید آسانسورهای ارزان و بی کیفیت توسط مالک ساختمان، عوض کردن قطعات اصلی با قطعات نامرغوب بعد از خراب شدن آسانسور، نداشتن مهارت کارشناسانی آسانسور و ایر موارد از علت حبس شدن در آسانسور است.

گیر کردن بخشی از بدن در بالای کابین

علت مورد گفته شده خطای تعمیرکار در زمان تعمیر کردن آسانسورهای یک در و آسانسورهای بدون چشم الکترونیک است.

آتش سوزی

علت آتش سوزی با برق گرفتگی، فرسودگی و استاندارد نبودن سیستم الکترونیکی آسانسور، اشتباهات درهای ورودی آسانسور در زمان متوقف نشدن و اشتباهات تعمیرکار است.

مورد دیگر در رابطه با حوادث آسانسور، لوازم آسانسور در تهران است. باکس آسانسور یکی از دلایل منتقل کردن دود در ساختمان بوده که امکان دارد باعث ایجاد حوادث شود.

در حالی که در حوادث گفته شده همیشه نیروهای آتش نشانی حضور خواهند داشت اما اگر موارد ایمنی رعایت شود از حوادث گفته شده جلوگیری خواهد شد چون فقط با رعایت قوانین و اصول ایمنی قادر خواهید بود که مانع از ایجاد حوادث ناخوشایند شوید.

 

موارد ایمنی برای جلوگیری از حوادث آسانسور

موارد ایمنی برای جلوگیری از حوادث آسانسور

 • به جای استفاده از آسانسورهای معمولی از آسانسورهای خودکار استفاده کنید تا در زمان قطع شدن برق در نخستین طبقه آسانسور بایستد.
 • از تجهیزات ایمنی باکیفیت در آسانسور خود استفاده کنید، تجهیزاتی چون دکمه خطر، تلفن، سیستم های ایمنی و …
 • قرار دادن آسانسور آتش نشانی
 • منتقل کردن اطلاعات آسانسور نو به واحد آتش نشانی برای مهار حوادث
 • به وجود آوردن دوره های آموزشی برای آموزش بیشتر کارشناسان بررسی حوادث آسانسور
 • و در آخر همکاری بیشتر با شرکت معتبر آتش نشانی، شهرداری و مراکز مربوط برای کمتر کردن خطر حوادث و بالا بردن ایمنی دستگاه آسانسور

 

علل کلی و اصلی حوادث مربوط به آسانسور

 • مشکل درهای آسانسور

یکی دیگر از دلایل متداول در حوادث درهای خراب شده آسانسور است. بیشتر مسافران به وسیله بسته شدن یهویی زخمی خواهند شد که همه به علت مشکل درها و خطای تعمیرکار است.

 • سرعت زیاد

روشن بوده که سرعت زیاد باعث حوادث بیشتر آسانسورها خواهد شد به ویژه در ساختمان های بلند. بررسی حوادث آسانسور

در ساختمان های بلند در صورت سرعت زیاد امکان دارد به سرعت ضربه به اشخاص درون کابین وارد شود و باعث صدمه به پاها شود. با به کار گرفتن مکانیزم های چون درایوتابلو قادر خواهید بود که سرعت زیاد را تشخیص دهید.

 • هم تراز نبودن

یکی از از اشکالات متداول در حوادث مربوط به آسانسور تراز نبودن کابین آسانسور با طبقات بوده یا به عبارتی تراز نبودن باعث توقف نکردن آسانسور در طبقه معین و ایجاد حوادث برای اشخاص درون کابین است.

 • سقوط به داخل چاه آسانسور

سقوط کردن اشخاص به درون چاه باعث بیشترین صدمه به اشخاص درون آسانسور شده است.

بعضی دیگر از دلایل و بررسی حوادث آسانسور

قبل از گفتن دیگر دلایل رخ دادن حوادث ناگوار آسانسور باید بدانید که شما با خریداری و تهیه آسانسور مرغوب از شرکت آسانسور مانا قادر خواهید بود که به یک شکل خود را از حوادث ناگوار حفظ کنید. بررسی حوادث آسانسور

 • برق گرفتگی

علت برق گرفتگی مربوط به سیم کشی اشتباه، فرسودگی و غیرمجاز بودن سیستم الکتریکی آسانسور، خطای تعمیرکار در وصل برق آسانسور است.

 • گیر کردن

علت اصلی گیر کردن در آسانسور مواردی چون خارج شدن کابین از قسمت ریل ها، قفل شدن گیربکس، پاراشوت، فرسودگی و جمع شدگی سیم ها روی کابین است. بررسی حوادث آسانسور

 • مشکل های عمومی

فرض کنید در زمان حرکت اشخاص درون آسانسور، در آسانسور باز شود. وقتی اشخاص بخواهند خارج شوند امکان آسیب جدی برای اشخاص وجود دارد و امکان دارد اعضای بدن اشخاص قطع شود.

آشنایی بیشتر با دستگاه آسانسور و حوادث مربوطه

اخیرا بالاترین آمار حوادث مربوط به شهرها، بررسی حوادث آسانسور است. آسانسور جزء دستگاه های بوده که با کامل شدن فناوری با هدف رفاه مردم ایجاد شده بوده و اگر با رعایت موارد ایمنی همراه نباشد خطرات بزرگی را با خود خواهد داشت پس باید حوادث مربوط به آسانسور را بشناسید و راه مقابله با اتفاقات را بدانید.

پس نیاز به دانستن اطلاعات بیشتری در مورد قطعات آسانسور هستید. از حوادث متداول آسانسور افتادن در چاه بوده که موجب فوت اشخاص خواهد شد. از حوادثی ناگواری آسانسور در ایران که آتش نشانان ایرانی شاهدش بوده اند حادثه افتادن و سقوط مربوط به بی احتیاطی بوده است. بررسی حوادث آسانسور

حوادث ناگوار مربوط به آسانسور

حوادث که به استفاده از آسانسور ربط دارد به دو نوع کم خطر و خطرآفرین ( پرخطر ) دسته بندی شده است.حوادث کم خطر حوادثی بوده که در زمان کوتاه خطرات کمی برای افراد خواهد داشت اما حوادث پرخطر به مرور امکان دارد خطر مرگ را برای افراد به وجود بیاورد.از متداولترین حوادث کم خطر و پرخطر متوقف شدن کابین به علت قطع شدن برق در حوادث کم خطر و مشکل چاهک آسانسور در حوادث پرخطر است.

 

برای سرویس و نگهداری آسانسور به بهترین شکل ممکن با ما تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنیم! بررسی حوادث آسانسور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *