درب آسانسورها يکی از اجزای مهمی بوده كه اشكالات زیادی مثل بسته نشدن درب آسانسور امكان دارد برای آن ها اتفاق بیفتد. كه از رایج ترین این اشكالات می توان به موارد زیر اشاره نمود :

 • درب آسانسور بی علت باز و بسته می شود.
 • درب آسانسور بسته نمی شود.
 • درب آسانسور به طور كامل بسته نمی شود.
 • به نظر می رسد درب آسانسور بسته شده است اما آسانسور شروع به حرکت نمی كند.
 • و …

بسته نشدن درب آسانسور در مواقع حساس شاید ناگوارترین اتفاق يک روز از افرادی باشد كه در طبقات بالایی يک ساختمان می باشند و نیاز به استفاده از آن آسانسور دارند. پس دانستن اطلاعاتی در زمینه علت بسته نشدن درب آسانسور و روش های حل این اشكال، برای افراد حرفه ای نصب و تعمیر آسانسور از موارد ضروری به شمار می رود. از این رو در این مقاله به بررسی علل بسته نشدن درب آسانسور و حل آن می پردازیم.

 

برای دریافت خدمات حرفه ای آسانسور مثل نصب، سرویس و تعمیرات همین حالا با تماس بگیرید!

در هرکجای تهران که باشید می توانید روی ما حساب کنید.

02146130971

 

برای تشخیص اولیه، هر فردی با داشتن اندکی اطلاعات در این زمینه می تواند کمک زیادی به كارشناس آسانسور بكند. و حتی در مواقعی با استفاده از بعضی مهارت های اساسی مشاهده، بسیاری از این اشكالات بدون هزینه جهت آمدن كارشناس از طرف پشتیبانی آسانسور شما حل می شود. بعضی از راه حل های ایمن و ساده برای این اشكالات در زیر آورده شده است :

 • انتها و حاشیه درب ها را به دقت مشاهده و جستجو كنید تا از عدم وجود زباله يا جسمی مانند سنگ و … در آن جا مطمئن شوید.
 • مطمئن شوید كه لنزهای ردیاب تمیز و عاری از خاک می باشند چون لنز ردیاب آسانسورها كه در بعضی مكانیکی و در بعضی الکترونیکی می باشند به واحد گیرنده اجازه نمی دهند پرتوی مادون قرمز را ببیند. و همین امر باعث بسته نشدن درب آسانسور می شود.
 • دکمه های آسانسور را هم بررسی كنید. بسیاری اوقات درهای آسانسور اصلا اشكال خاصی ندارند و اشكال به کلیدهای آسانسور مربوط می شود. به عنوان مثال امكان دارد دکمه ‹باز كردن› گیر كرده باشد و مانع بسته شدن درب شده باشد. و يا اینكه در صورتی كه دکمه شماره ۲ آسانسور گیر كرده باشد، آسانسور در ططبقه ۲ با درب بازمی ماند.

انجام این موارد ساده به مدیران ساختمان کمک می كند تا علاوه بر حل نقص آسانسور در زمان کمتری، تعمیر هزینه بر را هم كاهش دهند. به یاد داشته باشید كه هرگز برای دستیابی به بالای آسانسور يا باز كردن درهای آسانسور به صورت دستی اقدامی نكنید. این كار به آموزش های حرفه ای نیاز دارد. آسانسورها دستگاه های برقی و بعضا مكانیکی می باشند كه در برخورد با چنین وسایلی باید دقت زیادی شود.

بسته نشدن درب آسانسور

علت بسته نشدن درب آسانسور

 1. افراد حین ورود و يا خروج از آسانسور، به درب طبقات و يا درب درون كابین آسانسور برخورد كنند و يا به آن ضربه وارد كنند. حتی امكان دارد بعضی افراد در كابین، حین حرکت آسانسور به درب ضربه بزنند و يا به آن تکیه دهند. این كار باعث وارد شدن خسارت و خراب شدن درب شود و می تواند يکی از علل بسته نشدن درب آسانسور باشد.
 2. همانطور كه گفته شد، درب های کشویی آسانسور به صورت اتوماتیک كار می كنند و در صورتی كه با زور و به صورت دستی باز وبسته شوند، خراب شده و به مرور زمان در بسته شدن آن مشکل ایجاد می شود. گاهی برای باز نگه داشتن درب کشویی آسانسور از دست يا اجسامی استفاده می شود تا آسانسور باز بماند و شروع به حرکت نكند. این كار باعث خرابی و به مرور زمان بسته نشدن درب آسانسور می شود.
 3. هر وسیله ای باتوجه به کیفیتی كه دارد، عمل می كند. در صورتی كه در آسانسور از درب های بی کیفیت و ارزان قیمت استفاده شود، يا درب استفاده شده مناسب نباشد، یقینا زود خراب می شود و امكان دارد بسته نشود و يا كامل بسته نشود.
 4. ورود آب و موادی كه برای شستشوی كابین آسانسور استفاده می شود به داخل قطعات درب آسانسور
 5. اجزای آسانسور مانند هر دستگاه دیگر، طی گذر زمان كهنه می شوند و باید تعمیر و تعویض شوند. در صورتی كه این قطعات چک نشوند، دیگر كاركرد صحیح نخواهند داشت و درب بسته نمی شود.
 6. امكان دارد مانعی وجود داشته باشد و درب بسته نشود؛ مانند زباله يا يک جسم خارجی.
 7. تنظیمات درب کشویی آسانسور بهم ریخته باشد.
 8. همانطور كه گفته شد امكان دارد درب کشویی از چند بخش تشکیل شده باشد. در اثر مشکل در اتصال این بخش ها، درب بسته نمی شود.
 9. مشکل در سنسور و چشمی آسانسور؛ سبب بسته نشدن درب آسانسور شود.

علاوه بر همه این موارد، امكان دارد موتور درب کشویی آسانسور آسیب دیده باشد كه در این صورت حتما باید تعمیر شود. میتوانید جهت اقدام به تعمیر آسانسور در سریع ترین زمان و کمترین زمان با تعمیركاران تعمیر آسانسور در استاده تماس بگیرید.

حل اشكال بسته نشدن درب آسانسور

 • همه افراد به طور صحیح با درب آسانسور برخورد كنند؛ به آن تکیه ندهند و ضربه وارد نكنند.
 • نظافت آسانسور و درب ها رعایت شود تا مانعی برای بسته شدن درب ایجاد نشود.
 • از درب باکیفیت و مناسب آسانسور و ساختمان استفاده شود.
 • هر چند وقت يک بار توسط كارشناس حرفه ای بررسی شود.
 • حتی در مواقعی كه در توقف يا حرکت كابین آسانسور مشکل ایجاد می شود، تا حد امكان از باز كردن درب به طور دستی پیشگیری شود.

در صورت خراب شدن درب کشویی آسانسور، برای حل آن می توان به این صورت عمل كرد:

 • وقتی برق آسانسور قطع شد و درب باز نشد، در صورتی كه فردی در آسانسور بود، آرام باشید و اقدام به باز كرن در به صورت دستی نكند. سپس افراد بیرون از آسانسور، در صورتی كه توانایی انجام این كار را دارند، به موتورخانه بروند و کلید برق سه فاز را قطع كنند. سپس اهرمی كه در سمت موتور قرار دارد را بکشند تا بتوان آزادانه فلكه را چرخاند تا كابین آسانسور در يکی از طبقات بایستد. پس از اینكه مطمئن شدند كه كابین در يکی از طبقات ایستاده است، دکمه مثلثی شکل را بزنند تا درب باز شود.
 • گاهی خرابی می تواند به خاطر گیر كردن دکمه های آسانسور باشد. در صورتی كه جسمی مسبب این موضوع باشد و يا خود کلید اشكال داشته باشد، درب بسته نمی شود. پس وقتی با این اشكال روبرو شدید، کلید ها را بررسی و اشكال آن را حل كنید.

برای سرویس، تعمیر و نگهداری آسانسور همین حالا با ما تماس بگیرید و سفارش خود را برای دریافت خدمات در محل ثبت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *