شما از تاثیر گرما در آسانسور چه می دانید؟ برد جدید تابلو فرمان خود را خریده؛ سرویسكار برد را نصب می کند اما خاطر نشان می کند كه احتیاج به فن است.

متاسفانه، مدیر ساختمان داستان ما به علت کم لطفی های همكاران دچار مشکل بی اعتمادی شده و احتمالاً نظر كارشناسی سرویسكار مبنی بر احتیاج به فن آسانسور را نادیده می گیرد و حتماً نوعی خرج تراشی می داند. تاثیر گرما در آسانسور

آخر داستان نشان دهنده كارشناسی بودن سرویس آسانسور است. برد الکترونيک چند میلیون تومانی می سوزد و مدیر ساختمان عصبانی، شرکت طراح برد الکترونيک را مقصر می داند. تجربه ما در فصل های گرم نشان می دهد كه اين شرکت واقعا مقصر نیست.

برای تعمیرات و سرویس آسانسورهای خود با ما تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنیم!

تاثیر گرما در آسانسور را جدی بگیرید!

اگر آسانسور شما هم به سونامی مشکل های آسانسور پیوسته است تعجب نکنید. گرمای طاقت فرسای تابستان امسال به آسانسورها هم رحم نکرده است. به نقل از مهندس ارشد و مدیر فنی آسانسور مانا، مشکل های آسانسور امسال افزایش 30درصدی داشته است.

 1. اما سوالی كه مطرح می شود اين بوده كه آیا چنین اتفاقی نمی تواند علتی بر استاندارد نبودن آسانسورها باشد؟
 2. گرمای تابستان چ بر آسانسورها تاثیر می گذارد؟

گرمای تابستان با آسانسور شما چه می کند؟

قطعات الکترونيک، مثل رله ها، بعضا خود با جرقه های الکترونيک كار می کنند و گرمازا می باشند. حال فرض کنید اين قطعاتی كه خود حین كار دمای بالایی دارند در دمای محیطی 40 درجه قرار بگیرند. چه اتفاقی می افتد؟ قطعات الکترونيک شما در دمایی مثل 70 درجه سانتی گراد كار می کند. بدیهی ست كه در اين دما قطعات الکترونيک به مشکل برمی خورند.

چه قطعات الکترونيکی در اثر گرما آسیب می بینند؟

بردهای اصلی آسانسور، تابلو فرمان، درایو تابلو فرمان آسانسور، رله ها، مینیاتوری ها، سنسورهای Levering، فوتوسل، بردهای کنترل فاز، کنترل بار، مگنت ترمز… هرکدام از اين قطعات و بردها امكان دارد در اثر حرارت بالا آسیب ببینند. تاثیر گرما در آسانسور

راهكار چیست؟ سازمان استاندارد ملی چه می گوید؟

طبق قوانین استاندارد آسانسور در سال 97 -98 همه آسانسورها در بخش موتورخانه باید يک فن داشته باشند. فن می تواند تا حدی از اين حرارت مضاعف بكاهد و با مکش آن به بیرون باعث شود كه بردها و قطعات در دمای کمتری قرار بگیرند.

برای برج ها شاید يک فن جواب ندهد و باید از کولر گازی برای خنک کردن فضای داخل موتورخانه آسانسور استفاده کرد. دقت شود كه با اين كار می توان خطر مشکل بردها و قطعات آسانسور را به میزان قابل دقتی كاهش داد. در حال حاضر 80 تا 90 درصد آسانسورها فن یا حتی جایی برای فن ندارند.

طبق قوانین استاندارد سال 97-98 داشتن فن داخل موتورخانه آسانسور ضروری است. نبودن فن در موتورخانه می تواند مشکل های آسانسور را در فصل هایی كه هوا گرم است افزایش بدهد. تاثیر گرما در آسانسور

در مناطق مرطوب چه مشکلات دیگری وجود دارد؟

همان طور كه ذکر کردیم، حرارت بالا بر كارکرد آسانسور تاثیر دارد. اما مشکل تابستان های مناطق شرجی فقط حرارت نیست. رطوبت می تواند به آسانسور نفوذ کند و مشکل ساز شود.

در واقع، اگر کنترل آب وهوای مناسبی در موتورخانه وجود نداشته باشد می تواند باعث مشکل آسانسور و آسیب به تجهیزات می شود. به علاوه به فکر قطعی برق باشید كه امكان دارد كه آسانسور را به مشکل برخورد کند.

اين قطعی های برق امكان دارد باعث آسیب به تجهیزات گرمایی آسانسور شود. در آخر مسافران در خطر می افتند و سیستم دستگاه به خطر بیفتد. اگر سرویس و نگهداری داشته باشید و سرویسكارتان حاذق باشد، زودتر می تواند پیش بینی کند. تاثیر گرما در آسانسور

آیا زمستان هم قصد غافلگیری ما را دارد؟ اثرات سرما روی آسانسورها

در مناطق بسیار سرد یا زمستان هم، در صورت نبودن سیستم کنترل آب وهوا هم امكان دارد آسانسور به مشکل برخورد. باید آسانسور چک شود.  باید مطمئن شد كه در صورت بروز بوران های شدید آب به داخل موتورخانه نفوذ نمی کند.

افزایش دمای موتور آسانسور

موتور آسانسور يکی از قطعات آسانسور بوده كه خود تولید کننده گرما است. علت اين موضوع هم حرکت دورانی و تبدیل نیروی الکتريکی به نیروی مكانيکی است. اين گرما بصورت داخلی بوده و در مواقعی كه موتور تحت فشار و بار بالایی قرار بگیرد، دمای درونی موتور گیربکس آسانسور افزایش پیدا کرده و به بیرون و محیط بیرون هم منتقل می شود.

برای خنک کردن موتور آسانسور از فن های داخلی و گاها بیرونی استفاده می شود. اين فن ها هوای داخلی موتور آسانسور گیرلس را با هوای معتدل و نرمال محیط بیرون جابه جا می کند و باعث خنک سازی موتور آسانسور می شود. اما اگر دمای محیط اطراف موتور با دمای درون موتور برابر یا حتی بیشتر باشد چه اتفاقی خواهد افتاد؟

در اين حالت تبادل دما و گرما به سختی صورت می پذیرد و دمای درونی موتور كاهش پیدا نمی کند. عدم خنک سازی موتور باعث آسیب به قطعات درونی آن به ویژه سیم پیچ ها می شود. به مرور اگر تدابیری برای خنک سازی موتور در فصول گرم سال در نظر نگرفته باشید، باید شاهد سوختن موتور آسانسور باشید. تاثیر گرما در آسانسور

افزایش حرارت و سوختن تابلو فرمان آسانسور

از دیگر قطعات آسانسور كه نسبت به افزایش دما و حرارت بسیار حساس است، تابلو فرمان آسانسور و ریزقطعاتی بوده كه درون آن به كار برده شده است. بعضی از قطعات الکترونيکی و الکتريکی موجود در تابلو فرمان آسانسور مثل رله ها، زمان كار تولید جرقه و گرما می کنند.

برای خنک سازی تابلو فرمان ها از فن های خنک کننده استفاده می شود. اما گاهی مشاهده شده كه مدیران ساختمان به علت نداشتن آگاهی كافی یا به علل مختلف از نصب فن های خنک کننده روی تابلو فرمان آسانسور خودداری کرده اند.

در اين آسانسورها در فصول گرم سال و در دمایی مثل ۴۰ درجه سانتی گراد، سوختن تابلو آسانسور موضوع عجیبی نخواهد بود. از قطعات تابلو فرمان كه احتیاج به خنک سازی در دمای بالا دارند شامل موارد زیر است: تاثیر گرما در آسانسور

 • درایو تابلو فرمان
 • رله ها
 • سنسورها
 • بردهای کنترل فاز
 • مدار کنترل بار تاثیر گرما در آسانسور
 • اينورترها

افزایش دما و كاهش مقاومت ترمز آسانسور

از دیگر قطعات آسانسور كه با افزایش دما در كارکرد صحیح آن اختلال ایجاد می شود، سیستم ترمز آسانسور است. در دمای بالا، زمان آزاد شدن گرمای مقاومت ترمز بالا می رود.

در اين حالت اگر ترافيک آسانسور بالا باشد و تعداد توقف در دقیقه آن هم افزایش یافته باشد، يک تجمع گرمای بالایی در سیستم ترمز آسانسور شاهد خواهیم بود كه بسیار خطرناک است. اين تجمع گرمایی گاهی باعث آتش سوزی و از بین رفتن ایمنی آسانسور می شود. تاثیر گرما در آسانسور

افزایش دمای روغن هیدروليک

آسانسورهای هیدروليک هم از افزایش دما در امان نیستند. در سیستم آسانسور هیدروليک، روغن عامل جابه جایی كابین آسانسور و بر عملکرد دیگر قطعات آسانسور هم تاثیرگذار است.

افزایش دمای محیط باعث می شود كه سیستم خنک کننده روغن به درستی و بصورت كامل نتواند روغن هیدروليک را خنک کند. بالا بودن دمای روغن هیدروليک باعث ایجاد مشکل در بخش های مختلف سیستم آسانسور هیدروليک می شود. بعضی از اين موارد به شرح زیر است:

 • اختلال در توقف كابین آسانسور
 • حرکت غیريکنواخت و غیرهماهنگ آسانسور تاثیر گرما در آسانسور
 • كاهش راندمان آسانسور

حفاظت از قطعات آسانسور در برابر افزایش دما و حرارت

برای حفاظت از قطعات آسانسور حساس و گران قیمت آسانسور در برابر افزایش دما و سوختن آن ها، باید اقدام به نصب فن یا فن هایی در نقاط مختلف سیستم آسانسور کرد.

اما در شهرهای دارای آب و هوای خشک کشور كه افزایش دما شدت بیشتری دارد، بهترین راهكار برای حفاظت قطعات آسانسور از سوختن، نصب اسپلیت یا کولر گازی در موتورخانه است.

به راحتی با تامین يک سیستم خنک کننده در موتورخانه آسانسور می توان از مشکل های قطعات مختلف آسانسور كه نسبت به تغییرات دمای آسانسور حساس می باشند جلوگیری کرد و امنیت و ایمنی آسانسور را همواره حفظ کرد. تاثیر گرما در آسانسور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *