تعرفه تعمیر آسانسور با توجه به اینكه اسانسور قلب تپنده هر ساختمان است، اهمیت و ضرورت بالایی دارد. به خاطر ارتباط مستقیم این دستگاه با جان کاربران، تعمیر آسانسور باید به متخصصانی سپرده شود كه از ایمنی، قابل اعتماد و کارا بودن ان اطمینان حاصل كنند. از طرفی، اموزش تعمیر اسانسور چیزی نیست كه افراد غیرمتخصص بتوانند ان را یاد گرفته و خود ان را انجام دهند.

اگر نمی ­توانید برای تعمیر و نگهداری اسانسور، تعمیر و نگهداری اسانسور هیدرولیک، تعمیر اسانسور در تهران تعمیرکار باتجربه پیدا كنید، “اسانسور مانا” اماده کمک است. درخواست خود را به رایگان ثبت كنید. متخصصین هزینه تعمیر اسانسور را اعلام می كنند، و شما می­ توانید بهترین فرد را انتخاب كنید.

نحوه محاسبه تعرفه تعمیر آسانسور

پیش از بررسی هزینه تعمیر اسانسور، بد نیست روش های تعمیر اسانسور را بررسی كنیم. تعمیر اسانسور را می­ توان در 2 حالت کلی بررسی كرد: تعرفه تعمیر آسانسور

 1. تعمیر اسانسور به صورت دوره­ ای

بسیاری از مدیران ساختمان با شرکت ­های اسانسوری معتبر قراردادی تحت عنوان قرارداد تعمیر و نگهداری اسانسور منعقد می­ كنند. به موجب این قرارداد، سرویسکار اسانسور به صورت دوره ­ای (ماهی یکبار) اسانسور را بازبینی، و هر گونه خرابی را شناسایی و ان را برطرف می­ كند. با این کار، هزینه تعمیر اسانسور به میزان چشمگیری کاهش می ­یابد. همینطور، هر زمان كه اشکالی برای اسانسور بوجود بیاید، سرویسکار سریعا نسبت به رفع نقص اقدام خواهد كرد.

 1. تعمیر اسانسور به صورت موردی

در تعمیر اسانسور به صورت موردی، قرارداد تعمیر و نگهداری وجود ندارد. مدیر ساختمان در صورت نیاز به تعمیر و نگهداری اسانسور جنوب تهران و…، از یک تعمیرکار اسانسور کمک می گیرد. متاسفانه تعمیر اسانسور تهرانپارس، تعمیر اسانسور شیراز و غیره به صورت موردی سطح ایمنی پایینی دارد و پیشنهاد نمی ­شود. زیرا بعضی قطعات به موقع برای تعمیر یا تعویض شناسایی نمی ­شوند؛ و امکان دارد هنگامی متوجه خرابی شویم كه خرابی یک قطعه مکانیزم کلی سیستم اسانسور را بهم بریزد. تعرفه تعمیر آسانسور

هزینه تعمیر و نگهداری اسانسور جنوب تهران و سایر مناطق به طور دوره ای، با هزینه تعمیر اسانسور به طور موردی تفاوت دارد. هزینه تعمیر اسانسور به طور موردی، معمولا گران تر از هزینه بازدیدهای ماهانه است؛ زیرا طبق قوانین اسانسور باید ماهانه بازدید شود، پس تعرفه تعریف شده دارد.

نرخنامه تعمیر و نگهداری اسانسور 1400

هزینه تعمیر اسانسور طبقه همکف – ایا هزینه تعمیر اسانسور شامل طبقه همکف می شود ؟

با بالا رفتن بعضی از هزینه ها در مورد سرویس اسانسور در بسیاری از مجتمع های مسکونی، ساكنین طبقه همکف و اول بر سر پرداخت هزینه تعمیر و نگهداری اسانسور اختلاف دارند و بر این اعتقاداند كه به خاطر استفاده کم و یا استفاده نكردن ان ها از اسانسور نباید هزینه تعمیر و نگهداری اسانسور را پرداخت كنند.

اما طبق ماده 23 قانون تملک اپارتمان ها در مورد قوانین استفاده از اسانسور، اعتراض ساكنین طبقه همکف و اول مبنی بر عدم پرداخت هزینه های مربوط به علت استفاده نكردن از ان، قابل پذیرش نیست و همه ساكنین ملزم به پرداخت هزینه تعمیر و نگهداری اسانسور می باشند حتی واحد هایی كه در بیشتر ایام سال خالی و بلا استفاده می باشند ملزم به پرداخت شارژ اسانسور و در نتیجه هزینه تعمیر و نگهداری اسانسور می باشند. تعرفه تعمیر آسانسور

نرخنامه سرویس و نگهداری اسانسور 1400

هزینه تعمیر اسانسور برعهده كیست

اسانسور برای راحتی ساكنان در یک ساختمان تعبیه می شود. اما گاهی موجب اختلاف نظرهایی در میان ساكنان اپارتمان ها می شود. به همین علت اشنایی ساكنان مجتمع با مقررات استفاده از اسانسور مهم است. گاهی این سؤال پیش می اید كه ایا ساكنان طبقه همکف و یا طبقه اول می توانند از پرداخت هزینه تعمیر اسانسور مثل هزینه نصب؛ تعمیر و نگهداری ان خودداری كنند؟ در مجله دلتا موارد مربوط به مقررات استفاده از اسانسور در اپارتمان ها به صورت کامل توضیح داده شده است.

 اسانسور طبقه اول

طبق ماده ۲۳ قانون تملک اپارتمان ها، در مورد قوانین استفاده از اسانسور، اعتراض ساكنان طبقات همکف و یا اول مبنی بر عدم پرداخت هزینه های مربوط به اسانسور به علت استفاده نكردن از ان، پذیرفتنی نیست.

نحوه تقسیم هزینه تعمیر اپارتمان تعرفه تعمیر آسانسور

ممكن بوده واحدی به دلایلی همثل مسافرت، عدم حضور ساكنان در ان واحد و یا به اجاره نرفتن واحد، خالی بماند. باید در نظر داشت كه پرداخت حق شارژ ساختمان ها به صورت ماهانه مهم بوده و استفاده یا عدم استفاده از ان تاثیری بر نحوه پرداخت حق شارژ اپارتمان ندارد. در واقع حق شارژ ساختمان ارتباطی به حضور ساكنان در ساختمان ندارد و همه موظف به پرداخت هزینه های قسمت­­ های مشترک و مشاع می باشند. كه یكی از این هزینه ها مربوط به هزینه تعمیر اسانسور است.

وظایف مدیر ساختمان در مورد نحوه استفاده از اسانسور

مدیر ساختمان موظف است هزینه های مربوط به اسانسور كه شامل هزینه تعمیر و … از کلیه ساكنان ساختمان دریافت كند. در زیر به این وظایف اشاره شده است.

 •  لوازم حفظ و نگهداری اسانسور كه شامل شوینده، لامپ و روغن برای روغن­کاری اسانسور را تهیه كند. تعرفه تعمیر آسانسور
 •  با شرکتی معتبر برای تعمیر و نگهداری اسانسور ساختمان قرارداد منعقد كند.

جبران خسارت وارد شده به اسانسور

اگر یكی از واحدها، خسارتی به اسانسور و یا هر یک از اموال ساختمان وارد كند، مالک ان واحد موظف است بر اساس تصمیمات مدیر ساختمان خسارت وارد شده را جبران كند.

هزینه بیمه اسانسور

اسانسور در كنار مزایا، معایب وحشتناكی دارد كه امکان دارد ضررهای جبران ناپذیری به جان و مال افراد وارد كند.

مطمئنا شخص یا خانواده کسی كه درگیر حادثه اسانسوری شده باشد، در وهله اول به دنبال کسی می شود كه مسئولیت اسانسور را برعهده داشته است. در کل، مسئولیت حادثه های رخ داده را می توان برعهده این افراد دانست: تعرفه تعمیر آسانسور

 • مالک ها و مدیران ساختمانی كه از اسانسور برخوردار است.
 • شرکتی كه تعمیر و نگهداری اسانسور ساختمان مربوطه را انجام می دادند.

برای این كه مدیر ساختمان و مالکان ان تا جای ممكن درگیر چنین مسائلی نشوند، پیشگیری پیشنهاد می شود. شاید بپرسید چطور می توان انواع حادثه اسانسوری را پیشگیری كرد؟

در پاسخ باید به چند مورد اشاره كنیم:

 • پرداخت هزینه بیمه اسانسور ساختمان به نمایندگی از همه افراد مالک
 • دریافت استاندارد ادواری اسانسور و بستن قرارداد سالیانه با شرکت های مربوطه
 • پیگیری گواهی استاندارد اسانسور از موسسه استاندارد ایران
 • بستن قرارداد سالیانه با شرکت های تعمیر و نگهداری اسانسور دارنده مجوز تعرفه تعمیر آسانسور

البته بد نیست بدانید برای ایمن سازی هرچه بیشتر تجهیزات و پیشگیری از بروز حادثه های احتمالی، بیمه مسئولیت مدیر خریداری شود. این بیمه كه به نمایندگی از همه مالكین از شرکت های بیمه خریداری می شود، بیمه هایی از قبیل بیمه اسانسور را هم شامل می شود.

تعهدات بیمه اسانسور

تعهدات بیمه اسانسور با توجه به چند عامل مختلف مشخص می شود. دانستن این تعهدات از انجایی مهم بوده كه می تواند هزینه بیمه اسانسور را مشخص كند. مثلا مشخصات اسانسور، ظرفیت اسانسور و پوشش های درخواستی خریدار بیمه، مشخص كننده تعهدات بیمه اسانسور است.

همان طور كه می دانید، دو نوع اسانسور وجود دارد كه یكی نفربر بوده و دیگری مخصوص باربری. بر اساس نوع اسانسور، متقاضی می تواند پوششی را مشخص كند. در اسانسورهای نفربر، متقاضی تنها قادر به دریافت پوشش های جانی است. اما این امکان برای متقاضی وجود دارد كه برای اسانسورهای باربری، در كنار پوشش های مالی، درخواست پوشش جانی هم داشته باشد.

در کل، تعهدات جانی و مالی بیمه اسانسور را می توان این طور بیان كرد:

 • پوشش های مالی ناشی از خسارات غیرجانی تعرفه تعمیر آسانسور
 • پوشش هزینه های درمانی و پزشكی
 • پوشش هزینه های مربوط به نقص عضو و پیوند اعضا
 • پوشش هزینه فوت مربوط به خسارات جانی

تخمین هزینه بیمه اسانسور

نحوه محاسبه هزینه بیمه اسانسور ساختمان و تخمین زدن ان، با توجه به نوع بیمه خریداری شده متفاوت است. استعلام نرخ بیمه اسانسور با توجه به فاکتورهای متعددی ممكن است كه در زیر به بعضی از ان ها اشاره كرده ایم:

 • کاربری اسانسور كه نفربر بودن یا باربر بودن ان را مشخص می كند. تعرفه تعمیر آسانسور
 • ظرفیتی كه برای اسانسور مشخص شده است.
 • تعداد طبقاتی كه اسانسور در ان ها توقف می كند.
 • مدت زمانی كه از نصب اسانسور می گذرد یا به عبارت دیگر، سنی كه اسانسور دارد.
 • تعداد تعهداتی كه خریدار بیمه از شرکت بیمه درخواست كرده است.

ناگفته نماند كه برای خرید بیمه و نحوه محاسبه نرخ ان، باید ابتدا فرم بیمه توسط شخص خریدار بیمه تکمیل شود كه در ان به مشخصاتی از قبیل موارد زیر اشاره شده است:

 • نوع در کابین اسانسور
 • نوع گیربکس اسانسور
 • اجزای تشكیل دهنده تابلو فرمان اسانسور تعرفه تعمیر آسانسور
 • نوع ترمز کاربردی در اسانسور
 • ادرس ساختمان مورد نظر
 • تعداد طبقات ساختمان
 • شیوه نگهداری و تعمیر اسانسور

هزینه بیمه اسانسور را مستاجرین پرداخت كند یا مالک؟

تهیه بیمه اسانسور برعهده كیست؟

قبل تر هم بیان كردیم كه مسئولیت حادثه و خسارات ناشی از مشکلات اسانسور، همگی برعهده مدیران و مالکان ساختمان است. اما در اینجا موضوع جدیدی پیش می اید و ان هم درباره شخصی بوده كه تهیه بیمه اسانسور برعهده او است.

بهتر است برای این کار، از مدیر ساختمان درخواست شود تا به نمایندگی از ساكنین و مالكین، بیمه اسانسور را تهیه كند و هر کس نسب به سهم خود، پرداخت هزینه بیمه اسانسور ساختمان را برعهده بگیرد. تعرفه تعمیر آسانسور

درست بوده كه شرکت تعمیر و نگهداری آسانسور حادثه های اسانسوری را بیمه می كند. اما این بیمه فقط شامل حال خود شرکت می شود و هزینه های مربوط به خسارت جانی و مالی را كه مسئولیت ان برعهده مدیران و مالکان ساختمان است، شامل نمی شود. پس به بیمه شرکت تعمیر و نگهداری اکتفا نكنید و برای خریداری بیمه و دریافت بیمه نامه اسانسور به سراغ شرکت های بیمه گذار بروید.

هزینه بیمه اسانسور را مستاجرین پرداخت كنند یا مالک؟

هزینه های ساختمان به چند دسته تقسیم بندی می شود كه بعضی را باید مالک پرداخت كند و پرداخت بعضی دیگر برعهده مستاجرین است.

اما هزینه بیمه اسانسور، یكی از هزینه های اساسی بوده كه همه و کمال برعهده مالک است و مستاجرین در ان سهمی نخواهد داشت. تعرفه تعمیر آسانسور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *