از وظایف تعمیرکار آسانسور می توان به رعایت نكات اخلاقی و ادب اشاره کرد. يک تعمیرکار با اخلاق می تواند با آرامش بیشتری كار خود را انجام داده و درصد بالایی ار رضایت استفاده كنندگان را به دست آورد.

تعمیرکار آسانسور باید همه وظایف خود را با در نظر داشتن نظم و انضباط انجام دهد. در این صورت می تواند با سرعت بالاتری كار خود را تحویل دهد. رعایت نكات ایمنی و استانداردها از وظایف دیگر يک تعمیرکار موفق است.

وظایف تعمیرکار آسانسور چیست؟

همه دستگاه هایی كه ما از آن ها در زندگی خود بهره می بریم نيازمند سرویس و نگهداری منظم می باشند. همه ما می دانیم كه با توقف طولانی آسانسور بسياری از كارهایمان مختل شده و نمی توانیم به موقع به آن ها رسیدگی كنیم.

همانطور كه آسانسور حمل و نقل در ساختمان ها را آسان کرده است، ما هم باید در سرویس و نگهداری به موقع آن کوشش کرده تا کمتر دچار خرابی و توقف شود.

برای همین باید با يک شرکت معتبر ارائه دهنده خدمات آسانسور قراردادی را به صورت سالانه تنظیم کرد. در این صورت می توان با سرویس به موقع آسانسور از سوی شرکت مربوطه تا چند سال از فعالیت نرمال آسانسور لذت برد.

همانطور كه می دانید آسانسور دارای بخش های مختلفی است كه در هر بار سرویس آن، باید به تک تک آن ها سرکشی کرده و آن ها را مورد بررسی قرار داد.  تعمیرکار آسانسور باید با همه بخش های آسانسور آشنایی داشته و بصورت مرتب و منظم آن ها را چكاپ و بررسی كند.

در تعمیر آسانسور معمولا نخست به بررسی موارد عمومی همچون كنترل دمای موتورخانه، كنترل عملكرد روشنایی موتورخانه، كنترل نصب علائم هشدار دهنده بر روی درب و ورودی موتورخانه و دریچه های بازرسی داخل چاه آسانسور و… پرداخته می شود و بعد از آن به كنترل وضعیت قطعات اصلی از جمله موتور آسانسور، تابلو فرمان، درب ها و … و تجهیزات جابی آن ها توجه می شود.

ناگفته نماند كه عمليات سرویس ماهانه آسانسور باید از روی چک لیست تعمیر آسانسور صورت پذیرد. به همین منظور شرکت های ارائه دهده خدمات آسانسور چک لیستی شامل بازبینی جزئی قطعات آسانسور را تحویل تعمیرکار قرار می دهند تا تعمیرکار در بازدید ماهيانه خود همه قطعات مهم آسانسور را مورد كنترل و بازبینی قرار دهد و قطعه مهمی را از قلم نیندازد. رعایت نكات ایمنی در تعمیر آسانسور يكی از مهمترین وظایف تعمیرکار آسانسور است.

تعمیرکار با توجه به چک لیست، کلیه بخش ها و قطعات اصلی و جزئی آسانسور را مورد بررسی و چكاپ قرار می دهد. معمولا در چک لیست، تعمیر آسانسور در ۵ مرحله صورت می گیرد.

 1. در مرحله اول بازدید از موتورخانه و کلیه قطعات و بخشهای مختلف موتورخانه از جمله وضعیت روغن الکتروموتور گیربکس، فلكه های اصلی و هرزگرد، مگنت، کفشک و لنت ترمز، فن موتور، محکم بودن تابلو فرمان، وضعیت سیم بکسل و گاورنر و … بررسی و كنترل می شود.
 2. در مرحله دوم بازدید از چاه آسانسور از جمله وضعیت بتن سقف چاه، وضعیت کلیه ادوات مكانيكال داخل چاه، ریل های راهنما كابین و وزنه، تراول كابل و … صورت می گیرد.
 3. تعمیرکار در مرحله سوم به بررسی وضعیت كابین آسانسور و قاب وزنه از جمله کشش سیم بکسل ها، وضعیت جعبه رویزیون، سوییچ اورلود، اتصال درب كابین به سقف آن و … می پردازد.
 4. مرحله چهارم كنترل وضعیت درب كابین از جمله عملكرد سردرب و اجزای ایمنی، نظافت شيارهای سیل و تنظیم درب ها نسبت به كابین صورت می گیرد.
 5. در مرحله پنجم تعمیرکار عملكرد درب طبقات و تجهیزات جانبی آن ها از جمله ديکتاتورها، قفل ها، کفشک های زیر درب و … را مورد بررسی قرار می دهد.

برخی از نكاتی كه تعمیرکار آسانسور باید رعایت كند

 • موارد اخلاقی، ادب و احترام را فراموش نكند.
 • هنگام كار به نظم و انضباط توجه كند.
 • هیچ قطعه يا قطعاتی را بدون هماهنگی با كارفرما از ساختمان بیرون نبرد.
 • برگه تأییدیه سرویس ماهانه آسانسوررا بعد از اتمام كار به كارفرما داده تا آن را امضا كند.
 • کلیه موارد ایمنی و استانداردها را رعایت كند
 • باید وضعیت ظاهری مناسبی داشته باشد.
 • قطعه معیوب و تعویض شده را حتما به كارفرما تحویل دهد.

اهمیت تخصص در تعمیر آسانسور

 • تعمیر آسانسور را باید از شرکت های معتبر ارائه دهنده خدمات آسانسور درخواست کرد. چون این شرکت ها با بكارگیری نیروهای متخصص و باتجربه در کلیه خدمات بهترین و سریعترین خدمات را ارائه می دهند. هر تعمیرکار آسانسور باید حتما دارای تخصص و تجربه بوده تا بتواند در کمترین زمان ممكن آسانسور را سرویس و يا تعمیر كند.
 • تخصص را می توان با شرکت در کلاس هاس آموزشی کسب کرد،
 • اما تجربه را فقط از طریق انجام عمليات های متعدد می توان به دست آورد.
 • باید دانست كه هر آسانسور تعمیرکار مخصوص به خود را می طلبد.
 • برای مثال يک تعمیرکار كه فقط با آسانسورهای کششی آشنایی دارد،
 • نمی تواند آسانسور های دیگر همچون هیدروليک را سرویس و يا تعمیر كند.
 • مگر اینكه از آسانسور هیدروليک يا همه آسانسور ها شناخت كامل داشته باشد.
 • بهتر است تعمیر آسانسور را از تعمیرکار مخصوص همان آسانسور درخواست کرد.
 • با این كار در زمان کوتاه تری وظایف تعمیرکار آسانسور به انجام می رسد.

استفاده نكردن از خدمات تعمیر آسانسور چه پيامدهایی دارد؟

اگر شما از خدمات تعمیر آسانسور استفاده نكنید و تنها در زمان نياز، آسانسور خود را تعمیر كنید؛ دیگر نيازی به پرداخت حق سرویس به صورت ماهيانه ندارید، اما آيا این كار به صرفه است؟

ستفاده نكردن از خدمات تعمیر آسانسور در ظاهر كار، باعث صرفه جویی در هزینه های ماهانه ساختمان می شود؛ اما شما باید بدانید كه اگر آسانسور شما خراب شود و نياز به تعمیر آسانسور داشته باشد.

به علت خرابی های پی درپی، باید هزینه ای بیشتر از يک ماه تعمیر آسانسور را برای عیب يابی به تعمیرکار بدهید؛ چون امكان خرابی های ناگهانی و طولانی مدت آسانسور وجود خواهد داشت.

توصیه مهم در زمینه تعمیر آسانسور

اگر به تعمیرکار آسانسور در تهران، تعمیرکار آسانسور در غرب تهران، تعمیرکار آسانسور در شرق تهران، تعمیرکار آسانسور در شمال تهران يا به تعمیرکار آسانسور در کرج يا در هرجای دیگر کشور احتياج دارید:

خوشبختانه شرکت های معتبر بسياری برای عقد قرارداد تعمیر آسانسور وجود دارد. توصیه موکد ما این است كه با شرکت ها قرارداد ببنید نه با افراد، تا در صورت بروز مشکلات، بتوانید با رجوع به قرارداد حمایت قانونی داشته باشید.

در صورت نداشتن قرارداد تعمیر آسانسور بیمه آسانسور خسارت وارده را جبران می كند؟

خدمات بیمه برای جبران خسارت های مالی وارد بر فرد آسیب دیده طراحی شده است تا بتواند پس از حادثه، تاحدی از درد و رنج افراد بكاهد. متاسفانه به علت عدم ایمنی آسانسورها، حوادث آسانسور هم کم نیستند.

اما حتی با داشتن بیمه آسانسور در زمان بروز حادثه اگر ساختمان شما فاقد قرارداد تعمیر آسانسور با يک شرکت معتبر دارای پروانه طراحی و مونتاژ باشد، بیمه هیچ مسئولیتی در قبال پرداخت خسارت به شما را قبول نمی كند.

اگر آسانسور ساختمانتان را بیمه كنید، در صورت عدم وجود قراردادهای سرویس و نگهداری دوره ای آسانسور، اگر حادثه ای رخ دهد، شرکت بیمه هیچ مسئولیتی را در قبال پرداخت خسارت به شما قبول نمی كند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *