بیشتر مردم تفاوت بین تعمیر و سرویس آسانسور را نمی دانند. در هر صورت، هیچ كس دوست ندارد در پايان يک روز سخت كاری، وقتی به آسانسور مراجعه می كند متوجه خرابی آسانسور شود و با پای پياده از پله ها بالا برود.

نیاز به تعمیرات دارید؟ تماس بگیرید!

021-46130971

بدترین قسمت گیر کردن در آسانسور يا سقوط آن است. اما با این حال تعمیر آسانسور به یک جزو مهم در زندگی امروزی شهر نشین ها تبدیل شده است.

آسانسورها وسایل جالب و پیچیده ای هستند و حادثه آفرینی آن ها نباید دست كم گرفته شود. با وجود این حوادث، وقتی از تعمیر آسانسور، نگهداری و سرویس آن صحبت می کنیم، خیلی ها با سهل انگاری، نياز به تعمیر آسانسور و بازدید و سرویس ماهانه را نادیده می گیرند.

بااین حال همه قبول داریم كه هزینه تعمیر آسانسور و سرویس آسانسور قطعا به هزینه های احتمالی جانی آن می ارزد! البته دور از واقعیت نیست كه تعمیركار آسانسور ناكارآمدی كه بر تعمیر آسانسور اشراف ندارد می تواند مردم را به استفاده از خدمات تعمیر آسانسور بی میل كند.

هزینه های تعمیر و سرویس آسانسور شما زياد است؟

این روزها در شهر تهران بیشتر ساختمان های مسكونی و اداری آسانسور دارند و تعمیر آسانسور و نگهداری از آن ها بسيار مهم شده.

مشکلات آسانسور گاهی از حد انتظار بیشتر می شود و هزینه های بسیاری را به دوش اهالی ساختمان می اندازد. شاید برای شما هم زخ داده باشد كه وقتی به منزل يا محل كار خود می رسید و قصد استفاده از آسانسور را دارید متوجه خراب بودن آن می شوید و باید طبقات را با پله طی كنید كه این قضیه واقعا خسته كننده می شود.

بسياری از تهرانی های عزیز برای تعمیر آسانسور خود با مشكلات بسیاری روبرو می شوند. یکی از این مشكلات پیدا كردن تعمیركار با تجربه و متخصص می باشد كه به راحتی نمی توان شركت متخصص و متعهد در این زمینه پیدا كرد. از سوی دیگر هزینه های تعمیر آسانسور بسيار متغیر است.

نشانه های خرابی آسانسور و نياز به تعمیر آسانسور

نشانه ها همیشه چیزهایی برای گفتن به شما دارند، گوش های خود را محكم نگیرید! آسانسور، این دستگاه پیچیده مكانيكی، ممكن است به زبان بی زبانی به شما بگوید كه به تعمیر نياز دارم، این را جدی بگیرید!

البته آسانسور انواع مختلفی دارد و هر نوع ممكن است كه به زبان خودش صحبت كند. اما به طوركلی، با سه نشانه اعلام نياز به تعمیر آسانسور بيان می شود:

آسانسور صداهای ناجور می دهد

اگر صدای آسانسورتان درآمده، صداهایی كه ممكن است از موتورخانه، جابه جاشدن ترمزهای آسانسور، شل شدن قطعات، خوردگی كفشک كابین آسانسور، تنظیم نبودن سیستم پاراشوت و ساییدگی، عدم هم ترازی كابین آسانسور با طبقات، استاندارد نبودن كابین آسانسور و… باشد، این آژیر نياز به تعمیر آسانسور است.

خصوصا اگر تا اكنون سرویس آسانسور درست انجام نشده، ناشنیده گرفتن این صداها عواقب خوبی ندارد و سریعا برای تعمیر آسانسور اقدام كنید.

آسانسور زياد از كار می افتد

طول عمر متوسط يک آسانسور 15-20 سال است. از این رو، از آسانسورهای واحدهای قدیمی باید توقع بد كار كردن را داشته باشیم جای تعجب ندارد كه این آسانسورها به دفعات ازكار بیفتند.

از جمله مشكلات رایجی كه احتمالا با آسانسورهای قدیمی خود تجربه كرده اید، درست باز و بسته نشدن درهای آسانسور است. اگر يک بار در هفته با این مشكل روبه رو شدید، بدانید شاید به فكر سرویس آسانسور نبوده اید و حالا، زمان تعمیر آسانسور فرا رسیده!

آسانسور بین طبقات متوقف می شود

این اتفاق ازلحاظ امنیتی جدیت زيادی دارد. مثلا خیال كنید كه آسانسور بالا يا پایین يک طبقه متوقف می شود حالا اگر ساكنان داخل كابین حواس پرت باشند، و يا از قضا، در يک روز پر از دردسر كاری تمركز خوبی نداشته باشند، چه اتفاقی ممكن است رخ دهد؟ شاید زمین بخورند و آسیب ببینند.

متوقف شدن آسانسور بین طبقات با گذر زمان بدتر هم خواهد شد. به محض اینكه این نشانه را دريافت كردید، به فكر آوردن كسی برای تعمیر آسانسور يا بالابر باشید.

زمان انتظار زياد آسانسور زياد است يا شروع و توقف های ناگهانی دارد

آسانسور شما فقط يک دستگاه مكانيكی نیست، يک دستگاه الكتريک و الكترونيک است. چه بسا افزایش دما و درست كار نكردن سیستم تهویه آسانسور در تابستان، قدیمی شدن سیستم كنترلی، اختلالات الكترونيک مدار الكترونيک كنترلی و خرابی سنسورها باعث زمان های انتظار زياد و يا توقف های ناگهانی آسانسور شود. خرابی آسانسور شما هر دلیلی كه داشته باشد، تصمیم تعمیر آسانسور را پشت گوش نیندازید.

اگر يكی يا تمام این نشانه ها را دريافت كردید منتظر کنند، سریعا برای تعمیر آسانسور و سرویس آن اقدام كنید. اگر سرویس آسانسور به طور ماهانه صورت گرفته، جای نگرانی ندارد، بهتر است كه ناگهان و غیرمنتظره با این نشانه ها روبه رو شوید یعنی ناگهان به تعمیر آسانسور نياز پیدا كنید.

حال اگر نیم چه علاقه و گوش چشمی به مكانيک و دستگاه های پیچیده مكانيكی مثل آسانسور دارید و هنوز نتوانستید ارتباط عاطفی خوبی با آسانسورتان برقرار كنید، خوب است كمی بیشتر دلایل خرابی آسانسور را باز كنیم، شاید بتوانید با كمی همذات پنداری، آسانسورتان را بهتر درک كنید و در حفظ و نگهداری آسانسورها كوشاتر باشید يا نياز به تعمیر آسانسور نداشته باشد!

سرعت آسانسور تغییر می كند

آسانسور شما روزانه متحمل فعالیت های بسياری ست، چه بسا چند تن آدم و بار حمل می كند. همه این فعالیت ها باعث وارد شدن فشار به اجزای متحرک آسانسور می گردد.

تغییر سرعت آسانسور به شما خبر می دهد كه يک چیزی درست كار نمی كند. آيا آسانسورتان قبل از ایستادن سرعتش كم می شود يا ناگهان سرعت می گیرد؟ آيا وقتی آسانسور از طبقات می گذرد سرعتش تغییر می كند؟

هركدام از این سناریوها می تواند خبر از خرابی قطعی جزئی از آسانسور را بدهد. آيا تابه حال از خدمات سرویس آسانسور استفاده نمی كردید؟ بهتر است هرچه سریع تر برای تعمیر آسانسور اقدام كنید.

دلیل خرابی های آسانسور چیست و چه زمانی به تعمیر و سرویس اسانسور نياز است؟

شاید به نظر خیلی از ما آسانسور تنها يک جعبه فلزی باشد كه وظیفه اش بالا و پایین بردن ما از لابی به طبقات باشد پس تعمیر آسانسور يا از آن مهم تر سرویس آسانسور مهم نیست. بعضی هم تا زوار آسانسور درنرود به سرویس آسانسور فكر نمی كنند و تنها تعمیر آسانسور را با اكراه می پذیرند.

اما آسانسور، این دستگاهی كه سیر تكاملی و تاریخچه جالبی دارد، واقعا فقط يک جعبه نیست. اگر آسانسور را بیش از يک جعبه می دانید و كنجكاو هستید كه بخش های اصلی يک آسانسور چیست و يک آسانسور چگونه كار می كند، باید بدانید كه آسانسور از بخش های اصلی زیر ساخته شده اند:

 •  يک يا چند كابین كه ما را پایین و بالا می برند
 • وزنه های متعادل كننده این كابین ها
 • يک موتور الكتريكی كه كابین ها را بالا و پایین می كشند و شامل يک سیستم ترمز هستند
 • يک سیستم مشتمل از كابل های فلزی قوی و قرقره هایی كه بین كابل ها و موتور ها حركت می كنند
 • سیستم های امنیتی گوناگون كه درصورت خرابی يک كابل مسافران را حفظ می كنند
 • و يک سیستم كنترل الكترونيكی كه كابین ها را برحسب يک الگوریتم آسانسور به طبقات درست هدایت می كند، به این صورت مطمئن می شویم كه افراد با سرعت و به راحتی، به مقصد موردنظرشان می رسند.
 • این مورد آخر خصوصا برای آسمان خراش ها در ساعات اوج استفاده اهمیت دارد. سیستم های هوشمند طوری برنامه ریزی می شوند كه در ابتدای روز بیشتر افراد را بالا ببرند و در آخر روز بیشتر به پایین بياورند.

با مرور اجزای مختلف يک آسانسور شاید فهمیدن دلایل خرابی آسانسور دشوار نباشد:

 • خراب كاری های عمدی و غیرعمدی
 • قطعی ناگهانی برق
 • قدیمی شدن اجزای مكانيكی و الكترونيكی
 • افزایش دما
 • و گاهی هم واقعا بدون هیچ دلیل ظاهری! هر دستگاه مكانيكی-الكتريكی نياز به مراقبت يک متخصص دارد.

به حداقل رساندن خرابی ها و نیاز به تعمیر و سرویس اسانسور

هرچندكه آسانسورها انواع مختلفی دارند، صرف نظر از نوع آسانسور، حتی آسانسورها بسيار مدرن هم نياز به مراقبت همیشگی دارند. عدم توجه به سرویس آسانسور كار را به تعمیر آسانسور خواهد كشاند.

اگر همه مسافران به حفظ آسانسور متعهد باشند و از نياز به سرویس آسانسور چشم پوشی نشود، جای نگرانی ندارد، آسانسور به خدمت كردنش ادامه خواهد داد و نيازی به تعمیر آسانسور نیست. اما برای افزایش بقای آسانسور، استفاده كنندگان از آن چه می توانند انجام دهند؟

مراقبت از درب آسانسور

درهای آسانسور طی سال ها استفاده، متحمل استهلاک و فرسودگی می شوند هربار كه يک آسانسور متوقف می شود، اپراتورهای درها حداقل دوبار فعال می شوند، خصوصا اگر مسافر آسانسور، در را دستی باز كند. جایگزینی يا ارتقای اپراتورهای درها آسان است و نياز به متوقف كردن سیستم های آسانسور در مدت زمان طولانی نخواهد داشت.

اگر افراد بياموزند كه درها را به طور دستی يا به زور متوقف نكنند، می توانید از دراز شدن عمر درهای آسانسورتان مطمئن شوید و احتمال نياز به تعمیر آسانسور و درهایش را به حداقل برسانید.

بااین حال، حتی در يک ساختمان با مسافران آگاه به حفظ آسانسور، باید در بازدیدهای دوره ای سرویس آسانسور گاهی بررسی درها صورت بگیرد تا نياز به تعمیر آسانسور كمتر ایجاد شود.

مناسب بودن كیفیت برق و جلوگیری از نوسانات برقی آسانسور

اگر متوجه شده اید كه تغییرات و نوساناتی در برق و ولتاژ كل ساختمان وجود دارد، بدانید كه باید فكری به حال آسانسور خود كنید. وگرنه، این نوسانات می تواند آسیب هایی به آسانسور شما وارد كند.

در این موارد، تعمیر آسانسور مستلزم حل مشكل تغذیه است. شاید به يک منبع برقی برای آسانسور نياز دارید تا این اعوجاج ها كار آسانسور شما را به تعمیر جدی و هزینه بر نكشاند.

جلوگیری از گرم شدن بیش از حد آسانسور

ازكارافتادن سیستم تهویه و يا سیستم های خنک كننده می تواند موجب گرم شدن بیش ازحد سیستم كنترلی و ازكارافتادن آن شود. به علاوه سیستم كنترلی مصرف انرژی بالایی دارند.

با جایگزینی يک سیستم مدرن تر می توان مصرف انرژی را كاهش داد. گاهی برای حفظ و نگهداری آسانسور باید برخی از بخش های آن جایگزین شوند.

با جاگزینی این قطعات می توان مطمئن شد كه در طی سال ها حيات آسانسور، با سرویس آسانسور می توان نياز به تعمیر آسانسور را به حداقل خواهد رساند.

سرویس آسانسور به طور دوره ای

حتی در ساختمان هایی كه ساكنان باملاحظه هستند و سعی می كنند كه سلامت آسانسور را با اضافه بار، بدرفتاری و بی توجهی به خطر نیدازند، همان طور كه در بخش های قبلی گفته شد، بازهم نياز به سرویس آسانسور به صورت دوره ای وجود خواهد داشت، درست مثل هر دستگاه الكتريكی/مكانيكی دیگر.

توجه كنید كه سرویس آسانسور به طور مرتب و دوره ای امكان خرابی قطعات و نياز به تعمیر آسانسور را به حداقل می رساند.

استانداردسازی آسانسور

استاندارد آسانسور نه تنها می تواند معيار خوبی برای ایمنی حداقلی آسانسور باشد بلكه مدیران ساختمان را از خطر عواقب قانونی حوادث آسانسور حفظ می كند. برحسب نوع استاندارد آسانسور، استانداردسازی آسانسور هم به صورت اولیه (برای اخذ پايان كار ساختمان) و هم به صورت ادواری انجام می شود.

سرویسكاران مجرب، چک لیست اشكالات اداره استاندارد را درباره آسانسورها می دانند. اما حتی با رعایت رایج ترین اشكالات روال استانداردسازی آسانسور، برای اخذ استاندارد آسانسور، و همین طور بیمه آسانسور، معمولا نياز به سرویس آسانسور است. بیشتر شركت های بیمه برای پرداخت خسارت خواهان قرارداد سرویس آسانسور هستند.

در مورد گواهی استاندارد آسانسور هم، شاید مستقیما نياز به قرارداد نباشد، اما عدم سرویس آسانسور به طور موردی و عدم تعمیر آسانسور در صورت نياز خود نشانگر استاندارد نبودن و در نتیجه عدم دريافت گواهی استاندارد است. قبل از اقدام برای اخذ استاندارد آسانسور اطلاعات خود را درباره استانداردسازی آسانسور کامل كنید.

چرا باید تعمیر و سرویس اسانسور انجام بگیرد؟

در صورتی كه آسانسور را به درستی تعمیر كنید، آسانسور بسيار دیر دچار خرابی خواهد شد. هم چنین امنیت جان مسافران هم بسيار مهم است و هرگونه سهل انگاری در تعمیر و سرویس اسانسور ممكن است خسارت های جبران ناپذیری را به دنبال داشته باشد.

چه نكاتی در تعمیر و سرویس اسانسور مهم می باشد؟

 1. توجه داشته باشید كه با شركت هایی كه خدمات آسانسور ارائه می دهند، حتما يک قرارداد يک ساله منعقد كنید.
 2. در صورتی كه قرارداد پايان يافت برای تمدید قرارداد اقدام كنید.
 3. ماهی يكبار حتما آسانسور را سرویس كنید.
 4. وقتی آسانسور خراب شد، برای رفع نقص احتمالی آن اقدام كنید.
 5. شركت آسانسور باید با يک شركت بیمه، قرارداد بیمه مسئولیت آسانسور منعقد كند.
 6. شما باید سعی كنید علاوه بر بهبود مكانیسم آسانسور، امنیت افراد استفاده كننده از آسانسور را هم تضمین كنید.

تعمیر و سرویس اسانسور چگونه انجام می گیرد؟

تعمیر و سرویس اسانسور را شركتی كه خدمات آسانسور را ارائه می دهد انجام می دهد. سرویس كار را به محل پروژه اعزام می كند. پس از پايان خدمت قراردادی بین مدیر ساختمان و شركت منعقد می شود كه در این قرارداد مدیر ساختمان كارفرما و شركت پیمانكار معرفی شده است.

در تعمیر و سرویس اسانسور چه مراحلی طی می شود؟

در تعمیر و سرویس اسانسور ابتدا قطعاتی كه در موتورخانه قرار گرفته اند، مورد بررسی قرار می گیرند. قطعات موجود در موتورخانه عبارت هستند از:

 • موتور آسانسور
 • تابلو فرمان آسانسور
 • گاورنر
 • فلكه هرزگرد
 • سیم بكسل
 • فلكه اصلی موتور

در مرحله بعد نوبت به بازبینی دربهای قطعات و كابین آسانسور می رسد. بعد سرویسكار باید سیستم سردرب و قطعات موجود در سقف كابین را مورد بازبینی قرار دهد.

سرویسكار با استفاده از كلید سه گوش آسانسور به بالای سقف كابین آسانسور می رود و قطعاتی مثل روغندان، جعبه رویزیون، سیم بكسل، ریل و سایر قطعات را مورد بازبینی قرار می دهد.

چرا تعمیر و سرویس آسانسور مهم است؟

تعمیر و سرویس آسانسور از اهمیت بسيار بالایی برخوردار است و جزء الزامات هر شركت ارائه دهنده خدمات آسانسور محسوب می شود. باید زمان تعمیر و سرویس آسانسور به چند نكته توجه داشت:

 • آسانسور در مدت زمان های مشخص سرویس شود.
 • از خرابی بی دلیل پیشگیری شود. این امر باعث بهبود عملكرد آسانسور می شود.
 • بازسازی و تعویض قطعات در فاصله بیشتری انجام گیرد.
 • در صورتی كه برای آسانسور اتفاقی افتاد، مدیر ساختمان می تواند از بیمه آسانسور استفاده كند.
 • در صورتی كه تعمیر خرابی آسانسور فقط توسط سرویس كار آسانسور انجام بگیرد، توقف اضطراری آسانسور در هیچ برهه زمانی رخ نخواهد داد.
 • سرویس كار تعمیر و سرویس آسانسور را رایگان انجام می دهد، این امر باعث صرفه جویی در هزینه های ساختمان خواهد شد.
 • در صورتی كه به خدمات نگهداری و تعمیر آسانسور بی توجه باشید، دچار خسارات مالی و جانی خواهید شد.

شركت های ارائه دهنده خدمات آسانسور باید به چه نكاتی توجه كنند؟

 1.  بیمه مسئولیت آسانسور را برای امنیت جان مسافران آسانسور در اولویت قرار دهند.
 2.  با مدیران ساختمان در ارتباط باشند.
 3.  شركتی موفق خواهد شد كه در تعمیر و سرویس آسانسور بهترین عملكرد را داشته باشد.
 4. در برابر انتقاد و پیشنهاد از طرف مدیران ساختمان و استفاده كنندگان آسانسور انعطاف بالایی داشته باشد و از نظرات آن ها در صورتی كه مفید باشد استفاده كند، تا بهترین عملكرد و بالاترین رضایت را داشته باشد.

چند نكته ساده اما مهم در نگهداری از آسانسور

نگاه داشتن آسانسور در شرایط عالی برای امنیت كسانی كه از آن استفاده می كنند حياتی است. خبر خوب این است كه نكاتی مهم در مورد نگهداری از آسانسور وجود دارد كه اگر به آن ها توجه كنید آسانسور ساختمان شما ناگهان بین طبقات گیر نمی كند و متوقف يا خراب نمی شود. با نگهداری درست از آسانسور می توانید عمر مفید آن را هم افزایش دهید.

عملكرد آسانسور ساختمان خود را ثبت كنید
شما باید بتوانید از عملكرد آسانسور خود برآوردی داشته باشید. به این شكل می توانید میزان استفاده، فواصل احضار شدن تعمیركار آسانسور و نشانه هایی كه خبر از مشكلات فنی آسانسور می دهند را رديابی كنید.

باید به صداهای نامعمول آسانسور يا مثلا جیرجیر كردن در آن توجه كنید. به این شكل زمان تعمیر آسانسور راحت تر می توانید مشكل آن را تشخیص و به تعمیركار آسانسور انتقال دهید.

هر روز آسانسور را وارسی كنید
این كار باید همگام با ثبت عملكرد آسانسور انجام شود. زمان وارسی آسانسور باید حواس تان باشد كسی عمدا اشتباهی نكرده باشد و همه چیز خوب كار كند. خراب كاری عمدی يكی از عوامل اصلی است كه به خراب شدن آسانسور و نياز به تعمیر آن بیشتر می شود.

قسمت هایی كه درست كار نمی كنند را تعویض كنید
چراغ های داخل كلید های آسانسور بالاخره خراب می شوند. چراغ های داخل كابین آسانسور هم ممكن است بشكنند يا بسوزند. بهتر است مطمئن شوید مشكلات این چنینی هرچه زودتر برطرف می شوند تا حادثه ای پیش نياید يا ساكنین ساختمان اعتراضی نكنند.

بیش از ظرفیت آسانسور از آن استفاده نكنید
نظافتچی های ساختمان كسانی هستند كه بیشتر از همه با آسانسور وسایل سنگین حمل می كنند. استفاده بیش از ظرفیت آسانسور روی سیستم هایی كه باعث می شوند آسانسور درست كار كند فشار می آورد و این ممكن است برای كسانی كه از آسانسور استفاده می كنند خطرات جدی ایجاد كند.

برای نظافت آسانسور از شوینده های صنعتی استفاده نكنید
قطعات اصلی ساز و كار های داخلی آسانسور در تماس با مواد نا آشنا ممكن است فرسوده شوند. در واقع اصلی ترین دلیل مشكلات فنی آسانسور، فرسودگی به خاطر تماس با مواد شوینده ای است كه نیرو های نظافت ساختمان برای انجام امور نظافتی آن ها استفاده می كنند.

اگر شوینده ای كه مورد تأیید سازنده آسانسور نباشد در دسترس ندارید بهتر است اصلا از خیر استفاده از مواد شوینده بگذرید. می توانید با يک شركت خدمات امور نظافتی با تجربه تماس گرفته و از آن ها در این مورد راهنمایی بگیرید.

زمان رنگ كردن در آسانسور احتياط كنید
از آن جایی كه رنگ چسبنده ممكن است باعث شود ضربه گیرهای پلاستيكی درهای آسانسور شل شوند يا از جا در بيایند، زمان رنگ زدن درهای آسانسور باید دقت كافی داشته باشید. محض احتياط می توانید يک لایه وازلین روی ضربه گیرهای درها بزنید.

دمای اتاق موتور آسانسور
دمای داخل کابین اسانسور باید بین 15 تا 32 درجه سانتی گراد باشد.

نظافت آسانسور
درها، شيارها و لامپ ها را تمیز كنید تا با اعتراض از سوی ساكنین ساختمان روبرو نشوید.

امنیت آسانسور زمان آتش سوزی را بررسی كنید
امكان فرار اضطراری از آسانسور زمان آتش سوزی را بررسی كنید. در صورتی كه از ایمن بودن آسانسور خود برای مواقع اضطراری مطمئن نیستید، از يک شركت معتبر تعمیر آسانسور مشاوره بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *