تعمیر و نگهداری آسانسور دارای اهمیت بسیاری است و اگر تا به حال به آن اهمیت نمی دادید بهتر است هر چه سریع تر از طریق تماس با ما اقدام کنید.

تعمیر و نگهداری آسانسور به فعالیت هایی اتلاق می شود که افزایش طول عمر مفید آسانسور و قطعات بزرگ تر آن را به دنبال دارد. تعمیر اصولی و نگهداری از آسانسور عملکرد آن را بهبود بخشیده و موجب اطمینان خاطر در استفاده از آن می گردد. اگر ساکنین ساختمان قوانین استفاده از آسانسور را به خوبی رعایت کنند، کمتر شاهد بروز اختلال در آسانسورها و در نتیجه صرفه جویی در هزینه های ساختمان خواهیم بود.

تعمیر و نگهداری آسانسور باید به صورت دقیق صورت بگیرد چرا که کوچکترین بی احتیاطی و بی دقتی در این امر زیان های فراوانی در پی دارد. پس باید فقط به سرویس کاران متبحر و باتجربه اعتماد کرد.

یک نصاب یا سرویس کار ماهر باید در زمان ایراد یابی و تعمیر موارد زیادی را چک کند که همه این موارد در چک لیست ایراد یابی و سرویس کاری آسانسور قید شده است.

هیچ سیستمی نیست که نیاز به تعمیر و نگهداری آسانسور دوره ای نداشته باشد، به خصوص وسایلی مثل آسانسور ها که ایمنی در آن ها نقش بسیار به خصوصی دارد و نقص در کارکرد آن ها باعث به وجود آمدن خطرات جانی می شود. سرویس و نگهداری آسانسور به صورت ماهانه توسط شرکت طرف قرارداد براساس موارد مشخص شده در چک لیست انجام می پذیرد. باید بدانید که شرکت های سرویس و نگهداری آسانسور در این قرارداد ها مسئولیتی در برابر تعویض قطعات آسانسور قبول نمی کنند.

انواع تعمیر تعمیر و نگهداری آسانسور

با وجود قطعات مختلف در آسانسور ایراد یابی آن دارای راهکارهایی خاص بوده و باید توسط متخصصین صورت بگیرد. سرویس کار بجز شناخت قطعات آسانسور باید اطلاعاتی کامل نسبت به اثرات قطعات نسبت به یکدیگر داشته باشد. همین اطلاعات علاوه بر کم کردن هزینه های احتمالی، از توقف آسانسور جلوگیری می کند و باعث افزایش صد در صدی ایمنی آسانسور خواهد شد. تعمیر آسانسور به دو دسته کلی تقسیم می شود که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد:

تعمیر حین عملیات تعمیر و نگهداری آسانسور

وقتی شما با یک شرکت قرار داد سرویس دوره ای داشته باشید، تعمیر و نگهداری آسانسور شما بسیار جزئی شده و شما را از آسیب های احتمالی جانی و مالی سنگین رهایی می بخشد. برای مثال در سرویس آسانسورها می توان ایراداتی در سیم بکسل پیدا کرد که در ظاهر معلوم نیست و ساکنین متوجه آن نخواهند شد. سرویس کار در زمان تعمیر و نگهداری آسانسور به خوبی متوجه آن شده و پیش از آسیب رساندن به قسمت های دیگر آن را با هزینه جزئی تر اصلاح می کند.

تعمیر موردی

تعمیر موردی به نوعی از تعمیر آسانسور گفته می شود که ساکنین با هیچ شرکتی قرارداد سرویس ندارند و تنها در صورت بروز آسیب جدی حاضر به رفع آن هستند. اما این تعمیر اصولا سنگین بوده و اگر آسیب های جانی را نادیده بگیریم می تواند ضررهای مالی سنگین که عموما به اندازه چندین بار سرویس ماهانه هزینه دارند به ساختمان وارد کند.

پس نتیجه می گیریم بهتر است تعمیر آسانسور را به صورت سرویس های دوره ای پیگیری کنیم تا در وقت و هزینه خود صرفه جویی خوبی داشته باشیم.

دلیل خرابی آسانسور

گاهی مشاهده می کنیم افراد با استفاده های نادرست از آسانسور موجب اختلال در عملکرد آسانسور می شوند. استفاده از حد بسیار از حد ظرفیت آسانسور که ضعیف شدن موتور آسانسور را به دنبال دارد از مهم ترین دلایل اختلال در آسانسورهاست. همچنین موارد دیگری مثل گیرکردن آسانسور مربوط به ایرادات گیربکس، جمع شدن سیم های فولادی نگهدارنده و در حتی خروج کابین از ریل و … باشد، حتی امکان دارد در آسانسور با آتش سوزی رو به رو شویم، که این اتفاق به نصب قطعات نامرغوب و فرسودگی قطعات ربط دارد.

تعمیر و نگهداری آسانسور به معنای کنترل و بررسی قطعات اصلی و عملکرد آسانسور بوده که به صورت ماهیانه توسط سرویس کار آسانسور صورت می گیرد. همین کار موجب شناسایی اختلال های جزئی و عدم تبدیل آن ها به مشکلات جدی تر خواهد شد. برای تعمیر و نگهداری آسانسور می توانید با مرکز خدمات آسانسور مانا تماس بگیرید. این مجموعه حتی در روزهای تعطیل هم آماده سرویس دهی بوده و با کمک متخصصین با تجربه اداره می شود.

تعمیر توقف های بی مورد آسانسور

هر آسانسوری که سرویس نشود، باید منتظر توقف های ناگهانی باشد. توقف آسانسور به خاطر خطاهای الکتریکی و معایب الکترونیکی نرخ می دهد. گاهی اگر آسانسور در طبقه ای متوقف شود و حرکت نکند باید ایراد را در چشمی آسانسور جستجو کرد. بهتر است حتما برای رفع ایرادات اینچنینی با ما تماس بگیرید تا در سریع ترین زمان ممکن کارشناس مربوطه را به محل شما اعزام کنیم.

تعمیر آسانسور و مشکلات مربوط به درب و کابین

گاهی با باز شدن درب کابین، درب طبقه آسانسور باز نشده و این می تواند به کارکرد قفل درب باز کن ربط پیدا کند. معمولا سرویس کاران چسبیده شدن لته های درب اتوماتیک کابین آسانسور به روی ریل ها، ضعیف شدن موتور سردرب کابین یا اختلال سیم های C و COM را علت اصلی بروز این مشکل عوان می کنند. گاهی هم با تغییر حرکت درب کابین رو به رو می شویم که در این صورت به راحتی می توان از روی درب اتومات سرعت را تنظیم کرد. اگر کار کردن با این موارد را بلد نیستید با ما تماس بگیرید، چرا که دستکاری های غیر حرفه ای موجب ایحاد ایرادات گسترده تر خواهد شد.

تعمیر موتور آسانسور

امکان دارد هنگام استفاده از آسانسور متوجه شوید که موتور آن روشن نمی شود یا عملکرد آن با اختلال رو به رو شده است. در این صورت باید سیم های مروبطه، اتصالات، دوشاخه و پریز را مورد بررسی قرار دهید. در این موقع اشکالات در موتور آسانسور به قسمت گیربکس ربط پیدا می کند. برای رفع این ایراد فقط باید کارشناسان فنی وارد میدان شوند و ایرادات پیش آمده را رفع کنند.

علائم نیاز به تعمیر آسانسور

این که هزینه های سرویس آسانسور را به بهانه های مختلف از سر خود باز کرده اید و فقط در زمان ایجاد مشکل جدی حاضر به پیگیری هستید کار کاملا اشتباهی است؛ چرا که امکان دارد وقتی آسانسور با مشکل مواجه شود که حادثه ای با هزینه های سنگین جانی و مالی در انتظارتان باشد. جدا از این ها با ما همراه باشید تا علائم اختلال در عملکرد آسانسور را بشناسیم:

صداهای غیر معمول

صداهای غیر معمول را می توان زبان آسانسور دانست که نادیده گرفتن آن می تواند پیش زمینه ایجاد آسیب های گسترده تری باشد.

دلیل این صداها را می توان جابجایی ترمزهای اضطراری آسانسور، شل شدگی پیچ کابین یا کادر وزنه آسانسور، ساییدگیکشک‌های کابین یا کادر وزنه، عدم تنظیم پاراشوت با ترمز اضطراری، ساییدگی قطعات با یکدیگر، عدم همتزاری ریل کابین یا کادر وزنه و… دانست.

امکان دارد موقع حرکت کابین، ترمزهای اضطراری عملکرد غلطی داشته باشند؛ در صورت ایجاد حادثه، به جز هزینه ‌های مالی ساختمان، خطرات جانی هم ما را تهدید می کند. در صورت شنیدن هرصدای غیر معمول از آسانسور با مرکز تعمیر و نگهداری آسانسور مانا تماس بگیرید.

حرکت و ایست های شدید اسانسور

امکان دارد حرکت آسانسور یا ایستادن آن، با حرکت های شدید و غیر معمول همراه باشد، این دلایل را می توان این موارد دانست:

  • عدم تنظیم فنرهای مگنت ترم
  • بالانس نبودن وزن کابین با کادر بدنه
  • اختلال در گیربکس آسانسور
  • هم‌سطح نبودن سطح طبقات

هم‌سطح نبودن سطح طبقات

امکان دارد زمان ایستادن کابین در طبقه، شاهد توقف در بالاتر یا پایین تر از سطح طبقه باشیم. اما این مشکل چه دلایلی می تواند داشته باشد؟

  • عدم تنظیم سنسور طبقات
  • عدم تنظیم سرعت موتور
  • هم سطح نبودن آسانسور
  • حرکت آسانسور هنگام باز بودن درب طبقه

زمان انتظار بالا

این موارد در آسانسورهای قدیمی شایع تر است. با کهنه شدن آسانسورها، نقص و کارآیی آن بیشتر شده و هر سرویس کار آموزش دیده ای می داند که با جایگزین تابلو مدرن تر کیفیت در عملکرد آسانسور بیشتر خواهد شد. باید این امر را فقط از یک متخصص تعمیر آسانسور مجرب درخواست کنید.

توقف های ناگهانی

زمانبندی ها، خطاها و معایب الکترونیکی می تواند بارزترین دلایل بروز این مشکل باشند که توسط تعمیر و نگهداری آسانسور دوره ای این ایرادات بر طرف خواهد شد و از ایجاد اختلالات جزئی جلوگیری می کند. پیشنهاد می کنیم از کارشناسان درخواست کنید به شکل دوره ای برای جلوگیری از چنین اختلالاتی به ساختمان شما مراجعه کرده و ایراد یابی آسانسور را بر عهده بگیرند.

آسانسور در یک طبقه گیر کرده است

در صورتی که در زمان ایراد یابی آسانسور این مشکل را دیدید، می توانید آن را مربوط به مشکلات چشمی آسانسوربدانید. این مشکل هم باید توسط کارشناسان مورد بررسی قرار بگیرد تا با تشخیص اشتباه صدمات جانی به همراه نداشته باشد.

دمای موتور آسانسور یا بالابر پس از روشن شدن بالا می رود

اگر با این مشکل رو به رو شدید باید بدانید که شاید نیم سوز شدن موتور سبب بالا رفتن دمای آسانسور شده است. موتورهای نیم سوز شده نسبت جریان الکتریکی بسیار بیشتری می گیرند و همین هم دمای آسانسور را بالا می برد. باید بدانید در صورت جدی نگرفتن این مشکل احتمال برق گرفتگی و آتش سوزی افزایش می یابد و شما مجبور به پرداخت خسارات سنگین خواهید شد. همین حالا با ما تماس بگیرید تا از تکنسین های آزموده خود برای رفع مشکلات به وجود آمده کمک بگیریم.

موتور روشن نشده و و از مدار جریانی عبور نمی کند

در این موارد احتمالا مدار الکترونیکی مشکل پیدا کرده است. برای رفع ایراد آن با آوومتر همه مدارهای الکترونیکی از جمله سیم های رابط، اتصالات و کلیدها، دوشاخه و پریز را بررسی کرده و ایراد مشخص شده را رفع خواهیم کرد باید این مشکل را به یک تعمیر کار حرفه ای نشان دهید؛ چرا که در عدم تجربه کافی در فرد، امکان خسارات بالاتر افزایش پیدا می کند.

زمان کار موتور آسانسور صدایی به گوش می رسید اما حرکتی وجود ندارد

اگر با این مشکل رو به رو شدید باید دلیل آن را در اختلال کلید گریز از مرکز جست و جو کرد. در صورت خاموش بودن موتور کنتاکت های کلید، زمان شروع به کار سیم پیچ راه انداز قرار نمی گیرد و در آخر موتور عکس العملی نشان نخواهد داد. برای برطرف کردن مشکل آوومتر کلید را امتحان کرده و اگر عیب را در کلید دیدید آن را عوض کنید. همینطور امکان دارد که سیم پیچ با قطعی رو به رو شود، برای رفع آن با آوومتر هر دو مدار را امتحان کرده و اگر محل قطعی تعیین شد آن را رفع نمایید.

در صورت دیده چنین مواردی پیشنهاد می کنیم سرویس کار آسانسور خود را عوض کنید یا او را کاملا در جریان همه موارد قرار دهید. متخصصین سرویس و تعمیر آسانسور مانا با هوشمندی تمام سعی در رفع ایرادات به وجود آمده دارند.

ما در صورت برعهده گرفتن سرویس های دوره ای، هیچ هزینه ای در صورت تعمیر موردی از شما دریافت نخواهیم کرد و تنها در زمان تعویض قطعات هزینه آن از شما گرفته می شود.

تعمیر آسانسور را به چه کسانی بسپاریم؟

اما سرویس کار و تعمیر کار آسانسور چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟ در این مطلب به توضیح مختصری از ویژگی های یک سرویس کار حرفه ای و قابل اطمینان خواهیم پرداخت.

یک سرویس کار حرفه ای که دوره های آموزشی دیده است

آسانسور وسیله ای تخصصی برقی، مکانیکی و الکترونیکی است که شما به عنوان کاربر فقط کابین شیک و پر زرق و برقش را می بینید اما سرویس کار با مجموعه ای از برد های الکترونیکی، لوازم و تجهیزات التریکی و مکانیکی سرو کار دارد پس باید دوره های علمی و عملی لازم را دیده باشد و مدارک مربوطه اتحادیه را گرفته باشد.

یک سرویس کار حرفه ای که با تجربه بالا در حال خدمت گذاری می باشد

آموزش دیدن لازمه سرویس کار آسانسور شدن است اما همه چیز به همین جا ختم نمی شود. کسی که میخواهد ادعای تعمیر کار آسانسور بودن را داشته باشد باید مدت ها در کنار یک سرویس کار حرفه ای شاگردی کرده باشد و فوت و فن کار را یاد گرفته باشد. باید انواع خرابی ها را دیده باشد و روش رفع آن ها را بلد باشد. باید با برند های مختلف آسانسور و انواع تکنولوژی های متداول کار کرده باشد.

یک سرویس کار مجرب ابزار و تجهیزات کاملی دارد

سرویس کار آسانسور اگر کیف ابزارش همراهش نباشد یا وسایلش کامل نباشد شاید آدم خوبی باشد اما برای سرویس آسانسور شما کاری از دستش ساخته نیست. شرکت های آسانسوری معتبر کیت های ابزار حرفه ای و استاندارد برای همه سرویس کاران خود تهیه می کنند و هر روز صبح قبل از اعزام سرویس کاران مجموعه وسایل را چک می کنند تا در صورت بروز هر اختتلالی در آن ها، ابزار ها را با نمونه هایی دیگر جایگزین کنند.

سرویس کار خوب قطعات عمومی و پر مصرف در تعمیر آسانسور را به همراه دارد

از هیچ سرویس کار آسانسوری انتظار نداشته باشید که روی ترک بند موتورش یک موتور گیربکس آسانسور یا یک کابین کامل حمل کند د اما انتظار زیادی نیست اگر تعدادی از قطعات عمومی و پر مصرفآسانسور را همراه داشته باشند تا برای یک کلید یا قفل کوچک مجبور نشوند ما را چند ساعتی مهمان راه پله ها کنند. شرکت های معتبر سرویس و نگهداری آسانسور با توجه به شناسنامه ای که در زمان عقد قرارداد از آسانسور شما تهیه می کنند در صورت ایجاد خرابی قطعات متناسب با آسانسور شما را همراه با سرویس کار می فرستند.

می توان به سرویس کاران حرفه ای اعتماد کرد

این که سرویس کار باید دارای صلاحیت اخلاقی باشد و به شئونات پایبند باشد اهمیت زیادی دارد. شرکت های آسانسوری معتبر در زمان استخدام نیرو از سرویس کاران ضامن معتبر درخواست می کنند و مبالغی هم چک یا سفته به عنوان تضمین از نیروها در دست آن ها در امانت است. پس باید همیشه به جای استفاده از سرویس کاران شخصی از شرکت های معتبر کمک بگیرید.

سرویس کار آسانسور به خوبی ارزش وقت شما را درک می کند!

اگر تمایلی ندارید بارها با سرویس کار تماس بگیرید تا با تاخیر در محل حاضر شود و به تعمیر آسانسور شما بپردازد، با یک شرکت معتبر مثل شرکت سرویس و تعمیر آسانسور مانا قرارداد ببندید. این مرکز به خوبی با کمک تکنسین با تجربه چه در امر خدمات رسانی و چه در طی عملیات تعمیر آسانسور به واسطه تجربه بالای خود بسیار سریع هستند و آسانسور را به با کیفیتی روز اول به ساکنین تحویل می دهند.

شرکت فنی نگهداری و تعمیر آسانسور مانا تشکیل شده از سرویس کارانی با تجربه و دوره دیده می باشد که با کلیه تجهیزات در تهران و کرج آمادگی ارائه خدمات سرویس و نگهداری آسانسور در سریع ترین زمان ممکن را دارد. این مجموعه می تواند به صورت شبانه روزی و در روزهای تعطیل خدمات نگهداری و تعمیر آسانسور شما را برعهده بگیرد.

مرکز نگهداری و تعمیر آسانسور مانا برای رعایت ایمنی از قطعات مرغوب و درجه یک در تعمیر و نوسازی آسانسور شما کمک می گیرد که این را از رضایت و وفاداری مشتریان این مجموعه می توان به خوبی درک کرد. همچنین در آخرین مورد باید اشاره کنیم که هزینه های دریافتی این مجوعه کاملا منصفانه است و در برابر آن هر خدماتی با بالاترین کیفیت ممکن صورت می گیرد.

همین حالا برای تعمیر و نگهداری آسانسور خود با ما تماس بگیرید تا کارشناس مربوطه در سریع ترین زمان ممکن به محل مورد نظر شما اعزام شود. ما از اهمیت وقت و انرژی شما اطلاع داریم و در کم ترین زمان ممکن می توانیم به رفع مشکلات شما کمک کنیم!