در این مقاله قصد داریم درباره نحوه تقسیم هزینه سرویس آسانسور صحبت کنیم. آسانسور قسمت مشترک یک ساختمان به حساب می آید كه در زمان خرید یا اجاره خانه به آن توجه زیادی می شود.

اما همین آسانسور كه به عنوان رفاه حال ساکنین ساختمان احداث می شود گاهی اوقات می تواند علت اختلاف میان همسایگان شود. وقتی آسانسور خراب می شود، معمولا ساکنان طبقات اول و همکف مدعی می شوند كه هیچگاه از آسانسور استفاده نمی کنند و نباید هزینه سرویس آسانسور را بپردازند. اما آیا از نظر قانونی حرف آن ها درست است؟

آسانسور برای راحتی ساکنان در یک ساختمان تعبیه می گردد. اما گاهی باعث اختلاف نظرهایی در میان ساکنان آپارتمان ها می شود. به همین علت آشنایی ساکنان مجتمع با مقررات استفاده از آسانسور ضروری است.

گاهی این سؤال پیش می آید كه آیا ساکنان طبقه همکف و یا طبقه اول می توانند از پرداخت هزینه  سرویس آسانسور مثل هزینه نصب؛ سرویس و نگهداری آن خودداری کنند؟ در این مقاله از آسانسور مانا موارد مربوط به مقررات استفاده از آسانسور در آپارتمان ها به صورت كامل توضیح داده شده است.

هزینه تعمیر آسانسور در آپارتمان مستاجر – نحوه محاسبه شارژ آسانسور – متن استفاده از آسانسور – تقسیم هزینه نمای ساختمان – راهنمای تقسیم هزینه های آپارتمان – دادخواست الزام به نصب آسانسور – صورتجلسه نصب آسانسور – نحوه محاسبه هزینه نصب آسانسور در آپارتمان

تقسیم هزینه سرویس آسانسور به چه صورت است؟

اگر هزینه های آسانسور در شارژ به صورت سرفصلی جدا آورده نشده باشد: مالک طبقه اول هرگز نمی تواند از پرداخت هزینه های سرویس آسانسور خودداری کند ولو اینكه از آسانسور استفاده نکند.

اولا هزینه سرویس آسانسور نباید به طور جدا و مستقل، از تک تک واحدها اخذ شود بلكه از محل صندوق ساختمان باید پرداخت شود. نحوه تقسیم هزینه سرویس آسانسور
ثانیا، آسانسور و یا هر تاسیسات دیگری كه در ساختمان نصب و تعبیه شده، جزو منصوبات ساختمان است و هزینه های سرویس و نگهداری آنها به عهده مدیر ساختمان است.

بعضی از تاسیسات امکان دارد مورد استفاده بعضی واحدها و پاره ای از آن ها مورد استفاده بعضی دیگر نباشد. همچنانكه قسمت آخر ماده 4 قانون تملک آپارتمان ها می گوید پرداخت هزینه های مشترک اعم از اینكه ملک مورد استفاده قرار بگیرد یا نگیرد الزامی است.

امكان دارد نحوه تقسیم هزینه سرویس آسانسور تفکیک شده نسبت به کل هزینه های ساختمان باشد، كه در این صورت ساکنین در مجمع عمومی می توانند فرمول و یا روش خاصی برای تقسیم هزینه های آسانسور تعیین کنند كه فقط بر اساس این تصمیم هیئت مدیره است كه می توان طبقه را در میزان شارژ هزینه های آسانسور دخیل کرد.

هزینه های سرویس بر عهده مالک است یا مستاجر؟

با گذر زمان یک ساختمان مستهلک می شود و برای سرپا ماندن نیاز به سرویس دارد. آسانسور، شوفاژ خانه، تاسیسات و لوله کشی در ساختمان از جمله آنه است این سرویس در بعضی مواقع اساسی و بنیادی است. حال سوال این است كه مستاجری كه خانه را برای مدت یک سال اجاره کرده است و در این زمان کل تاسیسات ساختمان دچار آسیب می شود ملزم به پرداخت هزینه آن (كه مبلغ بالاییست) است یا خیر؟

برای پاسخ به این سوال ابتدا باید گفت كه هزینه های یک آپارتمان به دو قسمت هزینه های کم و جزیی و هزینه های اساسی تقسیم می شوند.

پرداخت هزینه های سرویس جزیی با مستاجر است مثل هزینه سرویس تهویه آسانسور، سوراخ شدن شیر های داخل ساختمان، تعویض لامپ های سوخته، تعویض کلید ها، سرویس درها و.. اشاره کرد. اما تحمیل هزینه های کلی مثل هزینه تعویض کلی لوله کشی ساختمان یا سیم کشی برق یا ترکیدگی لوله بر مستاجر امری غیر قانونی است. نحوه تقسیم هزینه سرویس آسانسور

نحوه تقسیم هزینه سرویس آسانسور با طبقه اول

طبق ماده ۲۳ قانون تملک آپارتمان ها، درباره قوانین استفاده از آسانسور، اعتراض ساکنان طبقات همکف و یا اول مبنی بر عدم پرداخت هزینه های مربوط به آسانسور به علت استفاده نکردن از آن، پذیرفتنی نیست.

قانون تقسیم هزینه سرویس آسانسور

امکان دارد واحدی به دلایلی مثل مسافرت، عدم حضور ساکنان در آن واحد و یا به اجاره نرفتن واحد، خالی بماند. باید در نظر داشت كه پرداخت حق شارژ ساختمان ها به صورت ماهانه الزامی است و استفاده یا عدم استفاده از آن تأثیری بر نحوه پرداخت حق شارژ آپارتمان ندارد.

در واقع حق شارژ ساختمان ارتباطی به حضور ساکنان در ساختمان ندارد و همه موظف به پرداخت هزینه های قسمت­­ های مشترک و مشاع می باشند.  كه یکی از این هزینه ها مربوط به هزینه سرویس آسانسور است.

وظایف مدیر ساختمان درباره نحوه استفاده از آسانسور

مدیر ساختمان موظف است هزینه های مربوط به آسانسور كه شامل هزینه سرویس و … از همه ساکنان ساختمان دریافت کند. در زیر به این وظایف اشاره شده است. نحوه تقسیم هزینه سرویس آسانسور

  1. با شرکتی معتبر برای سرویس و نگهداری آسانسور ساختمان قرارداد منعقد کند.
  2. لوازم حفظ و نگهداری آسانسور كه شامل شوینده، لامپ و روغن برای روغن­كاری آسانسور را تهیه کند.

جبران خسارت وارد شده به آسانسور

اگر یکی از واحدها، خسارتی به آسانسور و یا هر یک از اموال ساختمان وارد کند، مالک آن واحد موظف است بر اساس تصمیمات مدیر ساختمان خسارت وارد شده را جبران کند. نحوه تقسیم هزینه سرویس آسانسور

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *