جان پناه آسانسور چیست؟ این سوال را خیلی ها جوابش را نمی دانند! اگر جزو این دسته هستید با ما در این مقاله همراه شوید. با آسانسور مانا یکی از بهترین مراکز تعمیر و سرویس آسانسور همراه باشید!

 

آسانسور مانا یکی از بهترین شرکت های خدمات رسانی در زمینه سرویس و تعمیرات آسانسور است و شما می توانید در زمینه نصب، تعمیر، سرویس و نگه داری های مربوط به این دستگاه جادویی روی ما حساب کنید. تمام تلاش ما ارائه خدمات عالی با بهترین قیمت بوده و در تلاشیم نظر شما را در زمینه اعتماد و رضایت به دست آوریم.

تماس با ما با : 02146130971

 

جان پناه آسانسور چیست؟ آیا واقعا کمک کننده است؟

وسایل مكانيكی مانند آسانسور در بعضی مواقع می تواند باعث ایجاد حادثه برای انسان شوند، بیشتر این مشکلات به خاطر رعایت نكردن مسائل ایمنی و یا بر خورد دار نبود از سرویس و نگهداری آسانسور مناسب به وجود می آیند، در این میان همیشه بیشترین آسیب به نصابان آسانسور و سرویسكاران آسانسور وارد می شود.

برای همین موارد امنیتی زیادی در هنگام طراحی و نصب كردن آسانسور برای جلوگیری از آسیب رسیدن به سرویسكار تعبیه شده، جان پناه آسانسور هم يكی از مهم ترین بخش از موارد ایمنی است.

جان پناه آسانسور چیست؟

به فاصله بین پایین ترین حد ایست كابین تا انتهای چاه آسانسور و فاصله بین بالا ترین حدیست كابین تا ابتدای چاه آسانسور جان پناه آسانسور گفته می شود.

در همه آسانسور های استاندارد در قسمت بالا و پایین جاه آسانسور جان پناه تعبیه شده است تا سرویسكار بتواند در زمان سقوط آسانسور و یا در زمان بالا رفتن بیش از حد آسانسور سرویسكار می تواند در آن قسمت پناه بگیرد تا از بروز حوادث احتمالی جلوگیری شود.

بافر چیست؟

بافر نوعی ضربه گیر پلاستيكی، هیدروليكی یا فنری است كه در هنگاه وقوع حادثه سقوط كابین، كابین با بافر برخورد كرده و انرژی ناشی از برخورد را با جمع شدن در خود ذخیره می کند.

بافر علاوه بر نجات جان نصاب های آسانسور و سرویسكار های آسانسور با كاهش ضربه ناشی از سقوط كابین صدمات ناشی از سقوط را برای مسافران آسانسور هم كاهش می دهد.

در سال 1945 يک هواپیما با ساختمان امپایر استیت برخورد كرد و انفجار باعث پاره شده كابل های آسانسور و در نتیجه سقوط آسانسور شد، به طرز معجزه آسایی تنها مسافر آسانسور كه يک خانم بود از سقوط آسانسور از 75 طبقه جان سالم به در برد این خانم زندگی خودش را مدیون ضربه گیر های کف آسانسور و همچنین عکس العمل مناسب خودش است.

در مورد ساختمان های قدیمی كه جان پناه ندارند، جهت پیشگیر از وقوع حادثه بهتر است سرویسكار آسانسور از سکو های فلزی متحرک استفاده کنند.

 

جان پناه آسانسور و استاندارد آسانسور

 

جان پناه آسانسور و استاندارد آسانسور

همانطور كه قبلا هم اشاره شد جان پناه آسانسور يكی از ملزومات يک آسانسور استاندارد است. ابعاد جان پناه آسانسور بسته به ظرفیت و سرعت آسانسور متفاوت است.

در سالهای بسیار دور(سالهای 1353 به بعد) و قبل از کنترل استاندارد آسانسور در ایران، شرکت ایران شیندلر بر اساس استانداردهای اروپایی شیندلر سوییس تولید و نصب كردن آسانسور را انجام می داد و مالكان و سازندگان ساختمان باید سازه و ابعاد چاه آسانسور را بر اساس جداول این شرکت آماده می كردند و چنانچه این ابعاد توسط سازندگان ساختمان رعایت نشده بود، موظف بودند چاه آسانسور را با ابعاد آسانسور شیندلر تطبیق و تحویل دهند.

اما با گذشت زمان و تدوین قوانین استاندارد آسانسور بازرسان استاندارد آسانسور با استناد به بند 5-7-3-3 استاندارد ملی به شماره 1-6303 (مقرارات ایمنی ساختمان و نصب كردن آسانسور، قسمت اول آسانسور های برقی) ابعاد جان پناه باید زمانی كه كابین روی ضربه گیر های كاملا فشرده قرار دارد از همه شرایط زیر تبعیت کند.

  1. باید حداقل فضایی برای قرار گیری يک مکعب مستطیل به ابعاد 0.5 × 0.6 × 1 بر روی يكی از وجه هایش وجود داشته باشد.
  2. فاصله آزاد بین کف چاه آسانسور و پایین ترین بخش كابین باید حداقل 0.5 متر باشد
  3. فاصله آزاد بین کف چاه آسانسور و زیر در یا بخش هایی از در های کشویی عمودی باید 0.1 متر باشد.

علاوه بر قوانین استاندارد آسانسور مربوط به ابعاد جان پناه آسانسور قوانین دیگری هم برای چاه آسانسور و جان پناه آسانسور وجود دارد كه در ادامه به آن ها اشاره می شود.

در داخل جان پناه آسانسور و چاه آسانسور باید نور كافی برای زمان های سرویس و نگهداری آسانسور و یا بازرسی آسانسور وجود داشته باشد، این روشنایی را می توان با نصب چراغ در هر توقف آسانسور تامین كرد.

در طراحی سیستم های گرمایش، سرمایش، برق ساختمان، فاضلاب و… هحل عبور سیم ها، لوله ها و كانال ها باید طوری در نظر گرفته شود كه از فضای جان پناه آسانسور عبور نکند.

آسانسور وسیله ای است که مستقیماً با جان افراد در ارتباط است، باید ایمن، کارامد و قابل اطمینان باشد. پس این نکته را نادیده نگیرید و با تماس با شرکت های معتبر خدمات آسانسور مثل آسانسور مانا امنیت ساکنین را تضمین کنید.

نیاز به تعمیرات و سرویس حرفه ای دارید؟ ما اینجاییم تا به شما کمک کنیم! این مجموعه کامل ترین و بهترین قطعات و تجهیزات تعمیر و سرویس آسانسور را در اختیار دارد تا بتواند آرامش را به ساکنین و کاربران برگرداند. در هرکجای تهران که هستید با ما تماس بگیرید.

سرویس آسانسور را به ما بسپارید!

سرویس آسانسور را از لحاظ توجیه پذیری اقتصادی هم می توان بررسی کرد. به طور کلی بدیهی است اگر قطعه یا قطعاتی در شرف خرابی یا آستانه فرسودگی قرار بگیرند در صورتیکه به موقع تعویض یا تعمیر نگردند احتمالا باعث اختلال در عملکرد قطعات دیگر هم خواهند بود، و یا امکان دارد خراب شدن آن ها صدمات جبران ناپذیری به کل سیستم وارد نماید.

حتی وقوع خطرات جانی در بدترین حالت امکان دارد. فرض کنید طنابهای فولادی آسانسور یا همان سیم بکسل آسانسور در آستانه فرسودگی قرار گرفته است.

این فرسودگی و یا خوردگی سیم بکسلها باعث خوردگی فلکه های کششی موتور و هرزگرد می شود بنابراین فلکه های کششی هم در معرض فرسودگی قرار میگیرند و در حالتیکه ترمز ایمنی آسانسور فعال و تنظیم نباشد پارگی سیم بکسل باعث سقوط آسانسور شده و باعث آسیب های جبران ناپذیر جانی و مالی خواهد بود.

برای ثبت سفارش سرویس آسانسور همین حالا با ما تماس بگیرید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *