حبس شدن در آسانسور یکی از فوبیاهایی است که می تواند حتی فکر کردن به آن بسیاری از ما را آزرده خاطر کند. گیر کردن در یک اتاقک کوچک چه تنها چه با چند نفر دیگر می تواند عصاب خورد کن باشد!

آسانسورها یکی از مهمترین اجزای هر ساختمانی هستند که می توانند علاوه بر کارآمد بودنشان گاهی جان ما را به خطر بیندازند، البته گاهی که نه، اگر به سرویس و نگهداری آسانسور توجه نکنیم!

آسانسور مانا یکی از بهترین شرکت های ارائه انواع خدمات آسانسور مثل سرویس و نگهداری آسانسور است که به شما توصیه می کند نشانه های خراب شدن آسانسورها را جدی بگیرید!

آسانسور با این نشانه ها با ما صحبت می کند و اگر مشکلی داشته باشد با همین نشانه ها به ما نشان می دهد.

پس دیگر نسبت به تکان های شدید آسانسور، تغییر سرعت در حرکت آسانسور، همسطح نایستادن با زمین و … بی تفاوت نباشید و سعی خود را به کار ببندید تا بتوانید همه مشکلات را در سریع ترین زمان ممکن حل کنید.

با این کار دیگر شاهد حبس شدن در آسانسور نخواهید بود و با خیالی آسوده از آسانسور های خود استفاده می کنید.

پس دیگر نسبت به تكان های شدید آسانسور، تغییر سرعت در حرکت آسانسور، همسطح نایستادن با زمین و… بی تفاوت نباشید و سعی خود را به كار ببندید تا بتوانید همه مشکلات را در سریع ترین زمان ممکن حل کنید.

اگر با حبس شدن در آسانسور روبرو شدیم برای نجات خود چه كار کنیم؟

درست بوده كه اين موقعیت بسیار ناخوشانید و ترسناک است، اما باید بدانید كه عصبانی شدن و ترسیدن واکنش های منفی می باشند كه نه تنها کمک نمی کنند بلكه انرژی شما را هم میگیرند.

 سعی کنید تا می توانید آرام و خونسرد باشید و ببینید كه چه اقدامات مفیدی را می توانید برای نجات انجام دهید.

در زمان حبس شدن در آسانسور از تلفن اضطراری استفاده کنید

آسانسور باید مجهز به تلفن اضطراری باشد كه معمولا بخش امنیتی ساختمان یا شرکت آسانسور و صل است. بعضی آسانسور ها دکمه تلفن اضطراری دارند از تلفن استفاده کنید و بخش مربوطه را از موقعیت، نام و آدرس ساختمانی كه در آن هستید آگاه کنید.

بالا و پایین نپرید یا سعی نکنید كه درهارا به زور باز کنید

در اين موقعیت به اين فکر نکنید كه می توانید با ور رفتن در آسانسور را باز کنید: تلاش برای بازکردن در آسانسور فقط مشکلاتتان را بدتر و وخیم تر می کند.

اگر در اين وضعیت آسانسور بالای سطح زمین باشد و شما سعی در بازکردن در آسانسور کنید در صورت باز شدن آنگاه احتمال سقوط شما از در آسانسور بسیار است. افراد زیادی در تلاش برای بازکردن از ارتفاع افتاده اند و مرده اند. حبس شدن در آسانسور

تلاش کنید كه از دریچه فرار کنید

در فیلم ها اين جور كارها نمایش داده می شود اما اين كارها نمایش داده می شود اما اين كار ها بسیار خطرناک و ریسکی می باشند. علاوه بر اين خیلی از آسانسور های جدید امروزی دیگر آن دریچه داخل سقف را ندارند.

حتی اگر هم دریچه را ندارند. حتی اگر هم دریچه داشه باشند از بیرون پیچ شده است. اگر بخواهید از دریچه فرار کنید باید بدانید كه اگر در همین لحظه اسنسور يک دفعه شروع به كار کند خطر بیشتری شما را تهدید می کند.

مطمئن باشید كه سقوط نخواهید کرد

در بین مردم به اشتباه جا افتاده بوده كه آسانسور ها تنها با يک طناب نگه داشه می شوند اکثر آسانسور ها مجهز به ترمز های ایمنی می باشند بنابر اين يک سقوط آزاد عملا غیر امكان دارد.

در زمان حبس شدن در آسانسور به اورژانس زنگ بزنید حبس شدن در آسانسور

اگر فکر می کنید هیچ کسی برای کمک کردن به شما وجود ندارد پس حتما با موبایل خود به اورژانس زنگ بزنید. آتش نشان ها نسبت به شرکت های آسانسور ها برای کمک رسانی به شما آماده تر می باشند. به خصوص اگر شما در شرایط بدی باشید.

راه های نجات محبوس شدگان

در صورت اطلاع نداشتن از زمان دقیق قطع برق در محدوده محل سکونت خود،  در ساعات احتمال بروز خاموشی، ترجیحا از آسانسور کمتر استفاده کنید. زمان محبوس شدن در آسانسور اگر فرد تلفن همراه هم در دسترس نداشته باشد تا به کسی اين مسئله را اعلام کند كار سخت تر می شود.

در جایی كه تردد کمتر است ترجیحا از آسانسور استفاده نکنید و حتی المقدور در صورت استفاده تلفن همراه در دست فرد باشد تا بتواند در صورت بروز اتفاق آن را اعلام کند.

رییس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی آمل به شهروندان توصیه کرد اگر زمانی در آسانسور محبوس شدند به هیچ عنوان نترسند و ابتدا بر ترس خود غالب کرده بعد زنگ خطر آسانسور را به صدا در آورند و بعد با استفاده از تلفن همراه خود، با ۱۲۵ تماس بگیرند. حبس شدن در آسانسور

 افراد محبوس شده می توانند با ضربه زدن به وسیله دست به شکل يکنواخت در خواست کمک کنند و در نظر داشته باشند كه هوای داخل كابین آسانسور به اندازه كافی بوده و به علت منافذ زیاد به هیچ عنوان اکسیژن همه نمی شود و  آسانسور هم سقوط نمی کند.

بهتر است نسبت به نصب سیستم بلک اوت برای آسانسور خود اقدام کرده تا در زمان قطع برق كابین آسانسور بدون احتیاج به برق به اولین در خروج هدایت شود.

رییس سازمان آتش نشانی آمل با بیان اينكه با اطلاع رسانی در زمان حوادث، نیروهای آتش نشانی بلافاصله برای کمک اعزام می شوند، گفت:

نكات مربوط به ایمنی در روزهایی كه با قطع برق روبرو هستیم فقط مربوط به آسانسورها نیست بلكه استفاده نادرست از لوازم برقی هم می تواند باعث حبس شدن در آسانسور  شود.

چرا آسانسور گیر می کند؟

قطع برق: يکی از دلیل های مهم از كار افتادن آسانسور و  از علل گیر کردن آسانسور قطع برق بوده كه اگر با برق اضطراری هم روشن نشود، باعث می شود از چند ساعت تا چند روز آسانسور خاموش بماند و حمل و نقل افراد بین طبقات با مشکل روبرو می شود. حبس شدن در آسانسور

بسته نشدن درب كابین طبقات: يکی از عللی كه باعث از كارافتادگی آسانسور می شود، بسته نشدن كامل درب آسانسور در طبقات است. پس باید برای جلوگیری از اين مشکل، پس از خارج شدن از آسانسور، از بسته بودن درب آسانسور مطمئن شوید.

استفاده از قطعات و ابزارهای ارزان و بی کیفیت: اين وسیله به جان افراد مربوط بوده و باید ایمنی كامل و لازم را داشته باشد و اگر در ساختن اين دستگاه از قطعات بی کیفیت و نامرغوب استفاده شود، شاید باعث صدمه به افراد شود و جان بسیاری از انسان ها به خطر خواهد افتاد.

ظرفیت بیش از حد بار: ظرفیت هر آسانسور مشخص بوده و درون اتاقک کنار بورد آن ظرفیت آسانسور قرار داده شده بوده و باید تعداد افراد و باری كه با آن حمل می شود، بر اساس ظرفیت تعیین شده آسانسور باشد.

انجام ندادن سرویس های دوره ای به طور منظم: همه دستگاه های برقی و مصرفی و عمومی به صورت دوره ای و منظم باید مورد بررسی و سرویس قرار بگیرند تا از مشکل و از كارافتادگی ناگهانی جلوگیری بعمل آید.

نوسان زیاد برق ورودی: يکی دیگر از علل گیر کردن آسانسور نوسان زیاد برق ورودی است. برق ورودی آسانسور نباید دچار نوسان باشد و برق باید به طور كامل و بی نقص وارد شود، در صورت هر نوسان برق آسانسور كار نخواهد کرد.

نبود باطری خروج اضطراری: يکی دیگر از علل گیر کردن آسانسور نبود باطری خروج اضطراری است. هر آسانسوری باید برق یا همان باطری اضطراری داشته باشد تا درصورت قطع برق بتوان از آن کمک گرفت.

افرادی كه در اين زمینه سررشته ندارند و تخصص كافی در اين كار را ندارند نباید دست به تعمیر و یا سرویس آسانسور بزنند چون امكان دارد با يک اشتباه کوچک به خود یا افرادی كه از اين وسیله استفاده می کنند، آسیب برسانند و باعث حبس شدن در آسانسور شوند.

دستكاری افراد غیر مجاز: يکی دیگر از علل گیر کردن آسانسور دستكاری افراد غیر مجاز است. آسانسور جز آن دسته از ماشین آلاتی بوده كه احتیاج به متخصص و مهندس مخصوص به خود را دارد، كه باید در اين زمینه اطلاعات و دانش كافی داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *