خطاهای نصب آسانسور نشانه هایی از وجود مشکل در روند عملکرد آسانسور هستند و می توانند شما را از وجود یک مشکل جدی آگاه کنند. با ما همراه باشید تا این خطاها را با ذکر دلایل بررسی کنیم.

علت بسته نشدن درب كشویی آسانسور

بسته نشدن درب آسانسور می تواند علل متعددی داشته باشد كه باید برای رفع آن ابتدا تك تك این علل را چك كرده تا دلیل اصلی پیدا شود و سپس به رفع آن مشكل پرداخت. اما در اینجا به چند علت رایج در بسته نشدن درب آسانسور می پردازیم:

 • لته ها دفرمه شده اند.
 • تسمه سردرب شل یا پاره شده است.
 • كفشك شكسته و یا از جای خود خارج شده است.
 • قرقره لنگی شكسته است.
 • مانعی وجود دارد مثل وجود مانع داخل سیل یا درگیری با سیم فتوسل
 • ساپورت در از تنظیم خارج شده و درب حالت شاقول خود را از دست داده است. خطاهای نصب آسانسور
 • فتوسل یا چشم الكتریكی مشکل دارد.
 • سنسور وجود مانع در سیستم درب فعال شده است.
 • بورد یا موتور الكتریكی سردرب دارای مشکل است.

 قطع شدن برق آسانسور هم می تواند علل متعددی داشته باشد از جمله:

 • قطع شدن برق ساختمان
 • استفاده نامناسب مسافرین از آسانسور
 • مشکلات مكانیكی و یا الكتریكی

 قطع شدن برق آسانسور

متداول ترین خطاهای نصب آسانسور

 • تنظیم اشتباه درایو موتور: در زمان نصب آسانسور نكته ای كه بسیار اهمیت دارد این است كه موتور الكتریكی با قطعاتی كه به آن وصل می شوند تراز و در یك راستا باشد. در صورت تراز نبودن محور و میله یاتاقان موتور به تدریج شروع به پوسیدن می كند. برای عیب یابی تراز بودن یا نبودن از تجهیزات پیشرفته اندازه گیری مثل لیزر می توان استفاده كرد.
 • پوسیدگی شیار: پوسیدگی شیار ها موجب سایش طناب ها می شود كه همین امر موجب افزایش سطح سایش در شیار ها می شود كه همین امر چرخه ای را به وجود می آورد كه پوسیدگی شیار موجب ساییدگی خودش می شود.
 • تجزیه و تحلیل روغن و روغن كاری: با ایجاد سایش، ذرات فلزی كوچك وارد روغن می شوند و سیستم آسانسور را دچار مشکل می كنند. روغن كاری غیر تخصصی و یا مهر و موم های فرسوده هم قادر به ایجاد آلودگی در روغن می باشند. خطاهای نصب آسانسور
 • یاتاقان های پر سر و صدا: می توان گفت كه دلیل نیمی از مشکل های موتور آسانسور به علت نقص و مشکل در یاتاقان است. معمولا یاتاقان های پر سر و صدا را به ارتعاشات درون موتور نسبت می دهند. در حالی كه درایوهای فركانس متغیر برای كم كردن انرژی مصرفی شما مفید می باشند، آن ها جریان متداول را معرفی می كنند.
 • زمان استارت موتور آسانسور صدای زیادی شنیده می شود اما حركت نمی كند: علت این مشكل را می توان به از كار افتادن كلید گریز از مركز ربط داد. اگر كنتاكت های كلید در موقع خاموش بودن موتور وصل نشده باشد، زمان آغاز به كار سیم پیچ راه انداز در مدار الكترونیكی قرار نمی گیرد و در نتیجه موتور حركت نمی كند.
 • برای برطرف كردن این مشكل باید به وسیله آوومتر كلید را تست كرده و اگر كلید معیوب بود آن را تعویض كنیم. این امكان هم وجود دارد كه سیم پیچ اصلی یا كمكی قطع شده باشد كه برای برطرف كردن این مشكل باید توسط آوومتر هر دو مدار را تست كرده و با مشخص شدن محل قطعی آن را تعمیر كنیم.

كد های خطای آسانسور

گاهی وجود یك مشكل در آسانسور توسط تابلو فرمان آسانسور نمایش داده می شود كه بسیار كمك كننده در امر تعمیر و پیشگیری از به وجود آمدن مشكل در آسانسور است. این كد خطاها تا حدودی مخصوص هر تابلو فرمان است و كد خطای هر تابلو فرمان با تابلو فرمان شركت دیگر تفاوت دارد. شما می توانید فهرست این كد های خطا را از دفترچه راهنمای تابلو فرمان آسانسور مطالعه كنید و متوجه نقص به وجود آمده شوید.

دكمه ریست آسانسور

ریست كردن آسانسور ها یكی از رایج ترین روش ها برای برطرف كردن مشكلات آن هاست. آسانسورها هم دارای این قابلیت ریست كردن می باشند كه شما می توانید این كار را از ریق تابلو فرمان آسانسور كه برای كنترل كردن آسانسور است انجام دهید.

راحت ترین راه برای ریست كردن آسانسور، قطع و وصل كردن مدار تغذیه تابلو فرمان است. برای این كار باید كلید مشكی رنگ بر روی تابلو 3 فاز را بچرخانید و از حالت 1 به حالت 0 تغییر دهید و پس از گذشت یك دقیقه مجددا آن را به حالت 1 برگردانید. خطاهای نصب آسانسور

با توجه به این كه بعضی تابلو فرمان ها مجهز به سیستم اضطراری می باشند بهتر است 2 الی 3 دقیقه منتظر بمانیم تا در صورت وجود مشکل در برق شهری، سیستم نجات اضطراری كابین آسانسور را به نزدیك ترین طبقه برساند تا مسافرین از داخل كابین خارج شوند.

ریست كردن آسانسور موجب می شود تا برنامه های درایو كنترل حركت و برد اصلی مجددا بارگزاری شوند تا اگر مشكل نرم افزاری وجود داشته باشد آن را به حالت نرمال برگردانند. اگر بعد از ریست كردن همان خطا مجددا بروز كرد بهتر است با سرویس كارهای تخصصی تماس بگیرید تا برای رفع مشكل به محل اعزام شوند.

 

خطاهای نصابان آسانسور

متداول ترین خطاهای نصابان آسانسور

یك خطای مهم در نصب آسانسور مشکلات مربوط به چاه آسانسور است. چاه آسانسور باید با فضای حركت كابین تطابق داشته باشد كه برای این كار باید از مواد نسوز برای پوشاندن دیوارهای چاه به جای مواد غبارزا استفاده كنیم. در چاه آسانسور نباید هیچ گونه سوراخی به جز محل قرار گرفتن در و دریچه تهویه وجود داشته باشد. كف چاهك هم باید صاف و تراز باشد.

از دیگر اشتباهات رایج نصابان آسانسور می توان به استفاده از كلید های غیر استاندارد قارچی درون چاهك اشاره كرد. كلید چاهك باید توسط نصابان در یك مكان ایمن و مشخص نصب شود تا از بروز خطا پیشگیری شود. خطاهای نصب آسانسور

یكی از رایج ترین اشتباهاتی كه در زمان نصب آسانسور رخ می دهد نصب لوله های غیر استاندارد در فضای چاه آسانسور است. در حالی كه هیچ گونه لوله یا وسیله اضافی در چاه آسانسور نباید نصب شود.

یكی دیگر از مواردی كه اشتباهات رایجی در آن رخ می دهد قسمت درب آسانسور است. دره باید به شكل استاندارد نصب شوند تا در طول زمان تغییر شكل و حالت پیدا نكنند. درهای آسانسور باید با هم تطابق داشته باشند تا از کارآیی ناصحیح آن ها پیشگیری شود. خطاهای نصب آسانسور

بررسی آسانسور در زمان نصب

طبق گزاراشات رسیده آمار تعداد آسانسور های فعال در كشور حدود 700 هزار عدد است. این عدد روز به روز در حال اضافه شدن است چون امروزه منازل در حال زیاد كردن ارتفاع خود می باشند و به سمت آپارتمانی شدن پیش می روند كه نیاز قطعی به نصب آسانسور دارند. نصب اشتباه آسانسور و انجام خطا در حین نصب می تواند در ادامه كار آسانسور خلل ایجاد كند.

حتی بعضی اشتباهات در حین نصب آسانسور می تواند جان افرادی كه در آینده استفاده می كنند را به خطر اندازد از این رو نیاز است كه حتما در زمان نصب آن و یا تعمیرات آسانسور در ادامه كار از تعمیر كاران خبره و با تجربه کمک بگیرید.

پایان مقاله خطاهای نصب آسانسور

مجموعه آسانسور مانا با انجام خدمات نصب و راه اندازی و سرویس و تعمیر آسانسور این اطمیننان را به شما می دهد تا با خیال راحت از آسانسور خود کمک بگیرید.

كار این مجموعه فروش و نصب انواع آسانسور و بالابر بوده و ارائه خدمات بیمه ای و خدمات پس از فروش از ویزگی های خاص این مجموعه است. شما می توانید از مشاوره حضوری این مجموعه برای نصب آسانسور خود بدون پرداخت هزینه کمک بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *