ریست کردن آسانسور امری بسیار متخصصانه بوده که فقط باید توسط مدیر ساختمان و افرادی که به این کار تسط دارند صورت گیرد. این افراد باید توسط متخصصین آموزش کافی را دریافت کرده باشند. برای این کار برق 3 فاز آسانسور در داخل موتورخانه، یکبار خاموش و بعد از 10 ثانیه راهن می شود. اگر پس از ریست، اختلال آسانسور رفع نشد باید با متخصصین تعمیر آسانسور تماس بگیرید.

مشکلات آسانسور به دلایل مختلفی بروز می کند، گاهی دیده شده که آسانسور با ریست کردن  عملکرد عادی خود را در پیش می گیرد.

آسان ترین راه برای ریست کردن تابلو فرمان آسانسور که وظیفه کنترل حرکت آسانسور را دارد، قطع و وصل کردن مدار تغذیه تابلو فرمان است، این کار با چرخاندن کلید مشکی رنگ که بر روی تابلو 3 فاز قرار دارد از حالت 1 به 0 و بعد از گذشت حدود یک دقیقه دوباره با باز گرداندن این کلید به حالت 1 صورت می گیرد.

از تابلو فرمان ها مجهز به سیستم اضطراری است، باید پس از خاموش کردن تابلو فرمان حدود 2 یا 3 دقیقه منتظر بمانید که در صورت وجود مشکل در برق شهری سیستم نجات اضطراری کابین را به نزدیک ترین طبقه رسانده  و مسافرین از آسانسور پیاده شوند.

ریست کردن تابلو فرمان باعث می شود برنامه موجود در برد اصلی تابلو و درایو کنترل حرکت (invertor ) دوباره بارگذاری شده و در صورت وجود خطای نرم افزاری آسانسور به حالت عادی برگردد.

در صورت تکرار این خطا همان لحظه یا بعد از گذشت چند مدت باید آسانسور ریست نشده و با واحد تعمیر آسانسور تماس بگیرید تا با تشخیص خطا بتواند نسبت به رفع عیب اقدام کند. اشاره کنیم که در صورت نداشتن دانش کافی بهتر است از دستکاری کردن آسانسور خودداری کنید.

ریست کردن آسانسور

دکمه ریست کردن آسانسور

ریست کردن هر دستگاهی یکی از رایج ترین راه ها برای رفع کردن اشکلات آن ها است. آسانسورها نیز دارای این قابلیت ریست کردن می باشند که شما می توانید این کار را از ریق تابلو فرمان آسانسور که برای کنترل کردن آسانسور است انجام دهید.

راحت ترین راه برای ریست کردن آسانسور، قطع و وصل کردن مدار تغذیه تابلو فرمان است. برای این کار باید کلید مشکی رنگ بر روی تابلو 3 فاز را بچرخانید و از حالت 1 به حالت 0 تغییر دهید و پس از گذشت یک دقیقه مجددا آن را به حالت اول برگردانید.

با توجه به این که بعضی تابلو فرمان ها مجهز به سیستم اضطراری می باشند باید 2 الی 3 دقیقه منتظر بمانیم تا در صورت وجود مشکل در برق شهری، سیستم نجات اضطراری کابین آسانسور را به نزدیک ترین طبقه برساند تا مسافرین از داخل کابین خارج شوند.

ریست کردن آسانسور باعث می شود  برنامه های درایو کنترل حرکت و برد اصلی مجددا بارگزاری شوند تا در صورت وجود اختلال های نرم افزاری، آن را به حالت عادی برگردانند. اگر با ریست کردن همان خطا مجددا تکرار شد باید با تکنسین متخصص تعمیر آسانسور تماس بگیرید تا برای رفع اختلال به محل فرستاده شوند.

ویژگی های یک تعمیر کار حرفه ای آسانسور

کارشناسان در صنعت آسانسور در رده های مختلف کار می کنند. برای انجام تعمیر آسانسور یا عیب یابی آسانسور باید شخصی را انتخاب کنید که دارای تجربه کافی در نصب آسانسور باشد. از آنجایی که کارشناسان در نصب آسانسور، با تنظیمات کلی آشنا می شوند و در راه اندازی اولیه آسانسور، امکان رخ دادن انواع خطاها وجود دارد یک نصاب حرفه ای باید در کوتاه ترین زمان مشکل را یافته و حل کند. این تجربیات در واحد تعمیر بسیار تاثیرگذار خواهد بود.

  1. یک سرویس کار حرفه ای باید تمام نکات ایمنی را لحاظ کند تا پس از ترک محل تعمیر، موردی پیش نیاید. زیرا آسانسور تحت تعمیر، توسط  کاربران سریعا مورد استفاده قرار خواهد گرفت و فرصتی برای کنترل توسط گروه QC که معمولا در نصب آسانسور مراحل کار را کنترل می کنند، نیست.
  2. سرویس کار آسانسور باید مشکل آسانسور در کمترین زمان رفع کند تا ساختمان هر چه زودتر به حالت عادی بازگردد.
  3. از آنجا که حمل ابزار و قطعات یدکی زیاد برای سرویس کاران سیار امکان پذیر نیست یک سرویسکار آسانسور باید دارای دانش کافی برای انجام تعمیر آسانسور باشد و شما هم سعی کنید در زمان ثبت سفارش تا جایی که می توانید مشکلتان را کامل شرح دهید.

شما می توانید همین حالا از طریق راه های ارتباطی ذکر شده در وب سایت با ما تماس بگیرید و درخواست خود را برای تعمیر آسانسور ثبت کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *