سرویس و سرویس و تعمیرات آسانسور يکی از مهم ترین خدماتی بوده كه توسط آسانسور مانا با بهترین کیفیت ممكن ارائه می شود. شرکت آسانسور مانا متشکل از سرویسكاران مجرب و آموزش دیده بوده كه با تمام تجهیزات در تهران آمادگی ارائه خدمات سرویس آسانسور در اسرع وقت را دارد.

اين گروه می تواند به صورت شبانه روزی حتی در ايام تعطیل خدمات نگهداری و تعمیر آسانسور را انجام دهد. خراب شدن آسانسور و بررسی آسانسور در يک راستا و برای يافتن اشكالات رایج اين وسیله نقلیه در هنگام استفاده می باشند.

داشتن اطلاعات دقیق درباره عوامل خراب شدن آسانسور و بررسی به موقع آسانسور تا حد زيادی از مواجه افراد با اتفاقات و حوادث نا به هنگام در زمان استفاده از آسانسور را كاهش می دهد.

عدم سرویس دوره ای و به موقع تاثیر زيادی در خراب شدن آسانسور دارد. از جمله نشانه های خراب شدن آسانسور می توان به علت قطع شدن برق آسانسور، باز نشدن درب آن و همین طور صدای کوبیدن آسانسور در طبقات اشاره داشت.

بعضی از ما فكر می كنیم كه آسانسور مثل جاروبرقی می ماند و تا آه از بساطش بلند نشود نيازی به نگهداری و سرویس آسانسور نیست اما حقیقت ماجرا اين نیست.

به هر حال، در صورتی كه ساكنان و مدیر ساختمان شما هم توجیه نشده اند كه نياز به سرویس و نگهداری دوره ای آسانسور است، باید از نشانه ها آگاه باشیم تا زمان بروز مشکل با شاهد آوردن اين نشانه ها، ساكنان را برای اقدام به سرویس آسانسور مجاب كنیم.

سرویس و تعمیرات آسانسور وظیفه تخصصی ماست!

منظور از سرویس آسانسور، بررسی قطعات آسانسور و نظارت کلی بر عملكرد آن است.

هر سیستمی بعد از نصب شدن نياز به نگهداری و سرویس دارد، و اين كار سبب عملكرد بهتر دستگاه و ایمنی آن در حین كار خواهد شد.
دقت كنید كه خدمات سرویس آسانسور به اندازه نصب آسانسور اهمیت دارد و باید به اندازه نصب برای آن وقت صرف شود.

سرویس آسانسور در تهران كه سرویسی برای راحتی ساكنین مناطق مختلف تهران در نظر گرفته شده است می تواند احتمال اين خطرات را به حداقل برساند و باید هر ماه يکبار توسط افراد متخصص صورت گیرد.

همچنین سرویس آسانسور در تهران از نظر اقتصادی برای ساكنین شمال، شرق و غرب تهران هم به صرفه خواهد بود. چون در صورت خرابی يک قطعه و تعویض سریع و به موقع آن دیگر قطعات آسیب نخواهند دید و در نتیجه سیستم دچار آسیب های کلی نخواهد شد.

برای مثال دقت كنید در صورتی كه سیم های آسانسور و يا سیم بکسل دچار آسیب شده باشد می تواند سبب آسیب به فلک های کششی آسانسور شود، درآخر هم امكان پارگی سیم بکسل و سقوط آسانسور هم وجود دارد و صدمات مالی و جانی زيادی را به فرد وارد می كند.

بعضی از افراد خیال می كنند هزینه سرویس آسانسور غیرضروری و اضافی ست و تنها زمان خراب شدن آسانسور برای سرویس و تعمیرات آسانسور هزینه می كنند، آن هم از سر ناچاری.

آن ها فقط برای رفع خراب شدن آسانسور اقدام می كنند نه سرویس آسانسور. ما در اين مقاله نشان می دهیم كه سرویس آسانسور برای شما به صرفه تر از تعمیر موردی آسانسور است.

به چه فردی سرویسكار آسانسور گفته می شود؟

سرویسكار آسانسورسرویسكار آسانسور به فردی گفته می شود كه نصب و سرویس آسانسور را با رعایت تمام اصول و قواعد انجام میدهد و در حرفه خود تخصص دارد.

همانطور كه گفتیم آسانسور هم مانند تمام وسایل برقی نياز به تعمیر پیدا می كند و باید تعمیر و سرویس آن را به دست يک متخصص و سرویسكار آسانسور سپرد.

بسياری از افراد متخصص نیستند و نصب آسانسور را به صورت تجربی انجام میدهند. رعایت نكردن بعضی از اصول و قواعد نصب آسانسور باعث بروز اشكالات در طی زمان خواهد شد. و از آنجایی كه بروز حوادث بر اثر خراب شدن آسانسور زياد است باید در نصب، نگهداری و سرویس آن دقت كرد.

هزینه سرویس آسانسور

هزینه هايی كه سرویسكار آسانسور دريافت می كند تعرفه ثابتی ندارد و متاسفانه با يک جستجوی ساده متوجه اين مساله خواهید شد. اما پیدا كردن يک سرویسكار آسانسور حرفه ای كار سختی نیست و به راحتی می توانید سرویس دستگاه را دست افراد متخصص و با صرف هزینه مناسب بسپارید.

اما از کجا متوجه شویم كه آسانسور نياز به تعمیر دارد؟ هر گاه نشانه های زیر را در هنگام استفاده از آسانسور مشاهده كردید به اين معنی بوده كه آسانسور نياز به سرویس دارد.

سرویس و تعمیرات آسانسور چه تفاوتی باهم دارند؟

سرویس و نگهداری ماهيانه آسانسور امری ضروری بوده و باید توسط يک سرویسكار حرفه ای انجام شود. در اين راستا شرکت های آسانسور مختلفی، خدمات سرویس آسانسور را ارائه می دهند.

سنديكای آسانسور ایران مبلغ معینی را برای سرویس آسانسورها در ساختمان های مختلف تعیین كرده است. با اين حال، به دلایل منطقی، قیمت قراردادهای سرویس آسانسور ها با هم تفاوت دارد. در اين مقاله عوامل مختلفی كه در قیمت آسانسور تأثیرگذار می باشند را معرفی می كنیم.

عوامل زيادی در قیمت خدمات آسانسور تأثیرگذار می باشند از جمله توقف های آسانسور، وضعیت فعلی آسانسور، دیگر خدمات قیدشده در قرارداد و …. همراه با ما تا پايان مقاله باشید.

تعداد توقف

تعداد توقف های آسانسور به هزینه سرویس آسانسور بستگی پیدا می كند. سرویس و نگهداری ماهانه آسانسور منوط به بررسی آسانسور در هر توقفگاه است، شرکت های خدمات سرویس آسانسور برای برآورد هزینه آسانسور شما تعداد توقف های آسانسور را بررسی می كنند.

در نرخنامه سنديكای آسانسور گفته شده كه حساب مبلغ قرارداد سرویس براساس حداقل ۵ توقف است.   سرویس و تعمیرات آسانسور

نوع آسانسور

آسانسورها انواع مختلفی دارد. از جمله آسانسورهای هیدروليک، کششی، پاناروما و…. با اينكه تفاوت چندانی بین قیمت سرویس آسانسور های کششی و آسانسورهای هیدروليک وجود ندارد، اما برای سرویس كردن آسانسور هیدروليک، تفاوت زيادی بین يک سرویسكار مجرب و حرفه ای تا يک سرویسكار معمولی است.

چنانچه سرویسكار با تجربه برای سرویس آسانسور هیدروليک خود به كار نگیرید، امكان دارد آسانسور به درستی سرویس نشود و اشكالاتی در کوتاه مدت برای آن رخ دهد.

بیمه مسئولیت حوادث

در صورتی كه حین سرویس و سرویس و تعمیرات آسانسور اتفاقی برای يک سرویسكار يا سرویسكار بیفتد، چه کسی مسئول چنین تلفاتی است؟ سرویسكار آسانسور تحت حمایت چه کسی خواهد بود؟

متاسفانه گاهی ارزان تر بودن تعمیر موردی آسانسور و به كارگیری سرویسكارانی كه تحت پوشش يک شرکت معتبر نیستند، وسوسه كننده به نظر می رسد.

اما در صورت وقوع هر اتفاقی برای سرویسكار، مدیر ساختمان قانونا و وجدانا مسئول می شود. سرویسكارانی كه تحت پوشش يک شرکت تعمیر و سرویس آسانسور كار می كنند، تحت پوشش بیمه مسئولیت می باشند.

پس در صورتی كه اتفاقی برای سرویسكار حین انجام وظیفه رخ بدهد، بیمه مسئولیت آن را به عهده می گیرد. به نظر شما آيا پرداخت کمی بیشتر برای سرویس ماهانه ارزشش را ندارد؟!

وقتی با يک شرکت معتبر قرارداد سرویس آسانسور دارید، در صورت وقوع هر اتفاقی برای سرویسكار حین كار، مدیر ساختمان مسئول نخواهد بود. سرویسكاران شرکت ها تحت پوشش بیمه مسئولیت حوادث بوده و بیمه از اين سرویسكاران حمایت می كند.

هزینه دیگر خدمات

بعضا خدماتی همچون استاندارد سازی آسانسور، بازسازی آسانسور، تزئینات آسانسور و بیمه آسانسور هم موردنظر مدیران ساختمان است. البته اين جدا از قرارداد سرویس آسانسور حساب می شوند. معمولا چون اين خدمات يک بار صورت می گیرند به طور ماهيانه برای شما حساب نمی شود.

نشانه های نياز به سرویس آسانسور   سرویس و تعمیرات آسانسور

شاید به نظر خیلی از ما آسانسور تنها يک جعبه فلزی باشد كه وظیفه اش بالا و پایین بردن ما از لابی به طبقات باشد پس سرویس و تعمیرات آسانسور يا از آن مهم تر سرویس آسانسور مهم نیست.

بعضی هم تا زوار آسانسور درنرود به سرویس آسانسور فكر نمی كنند و تنها سرویس و تعمیرات آسانسور را با اكراه می پذیرند. اما آسانسور واقعا فقط يک جعبه نیست.

در صورتی كه آسانسور را بیش از يک جعبه می دانید و كنجكاوید كه بخش های اصلی يک آسانسور چیست و يک آسانسور چگونه كار می كند، باید بدانید كه آسانسور از بخش های اصلی زیر ساخته شده اند:

 •  يک يا چند كابین كه ما را پایین و بالا می برند
 • وزنه های متعادل كننده اين كابین ها
 • يک موتور الکتريکی كه كابین ها را بالا و پایین می کشند و شامل يک سیستم ترمز می باشند
 • يک سیستم مشتمل از كابل های فلزی قوی و قرقره هايی كه بین كابل ها و موتور ها حرکت می كنند
 • سیستم های امنیتی گوناگون كه درصورت خرابی يک كابل مسافران را حفظ می كنند
 • و يک سیستم كنترل الکترونيکی كه كابین ها را برحسب يک الگوریتم آسانسور به طبقات درست هدایت می كند (البته در ساختمان های بزرگ) به اين ترتیب می توان مطمئن شد كه افراد با سرعت و به راحتی، به مقصد موردنظرشان می رسند.
 • اين مورد آخر خصوصا برای آسمان خراش ها در ساعات اوج استفاده اهمیت دارد. سیستم های هوشمند طوری برنامه ریزی می شوند كه در ابتدای روز بیشتر افراد را بالا ببرند و در آخر روز بیشتر به پایین بياورند.

با مرور اجزای مختلف يک آسانسور شاید فهمیدن دلایل خراب شدن آسانسور دشوار نباشد:

 • خراب كاری های عمدی و غیرعمدی   سرویس و تعمیرات آسانسور
 • قطعی ناگهانی برق
 • قدیمی شدن اجزای مكانيکی و الکترونيکی
 • افزایش دما
 • و گاهی هم واقعا بدون هیچ دلیل ظاهری! هر دستگاه مكانيکی-الکتريکی نياز به مراقبت يک متخصص دارد.

اشكالات رایج در آسانسور

گر چه كه آسانسور با هم تفاوت هايی دارند، اما كارآیی هردو آن ها يکی بوده و اشكالاتی كه در بررسی آن ها مشخص می شود، تقریبا مشابه است. در ادامه به بررسی رایج ترین اين اشكالات می پردازیم.   سرویس و تعمیرات آسانسور

توقف های ناگهانی آسانسور

علت آن امكان دارد به خاطر زمان بندی، خطاهای الکتريکی و معایب الکتريکی باشد. در صورتی كه آسانسور شما به طور منظم سرویس شود، اين اشكال به ندرت اتفاق می افتد.

بالا رفتن دمای آسانسور

اين اشكال اکثرا در فصل تابستان رخ می دهد. علت آن را باید در نحوه عملكرد سیستم خنک كننده يا تهویه آسانسور جستجو كرد.

در صورتی كه تهویه خوب كار نكنند، دمای سیستم كنترل آسانسور می تواند به ۱۰۰ درجه هم برسد و در نتیجه عملكرد آسانسور مختل خواهد شد. آسانسورها در دمای ۵ تا ۴۰ درجه بهترین عملكرد را دارند.   سرویس و تعمیرات آسانسور

طولانی شدن مدت انتظار آسانسور

چنانچه برای رسیدن آسانسور زمان زيادی را منتظر می شوید، به احتمال زياد كارآیی آسانسور ساختمان شما دچار اشكال شده است. اين اشكال در آسانسورهايی مشهود بوده كه قدیمی و فرسوده شده اند و نياز به تعویض يا تقویت موتور دارند.

توقف آسانسور در يک طبقه

چنانچه چشمی آسانسور دچار اشكال شود يا به طور کلی از كار بیفتد، اين مسئله رخ می دهد.   سرویس و تعمیرات آسانسور

باز نشدن درب آسانسور در طبقات

آسانسور يک درب کشویی دارد كه روی كابین آن قرار گرفته و برای هر طبقه هم دربی مجزا دارد. باز نشدن درب هر طبقه زمانی رخ می دهد كه دستگیره قفل طبقه با کمان درب باز كن، فاصله پیدا كرده باشد. به همین دلیل، کمان نمی تواند قفل را به عقب ببرد و در همچنان بسته می ماند.

روشن نشدن موتور آسانسور يا آسانسور

در صورتی كه موتور روشن نشود و از مدار هیچ جريانی عبور نكند، به احتمال زياد بخشی از مدار قطع شده است.

بالا رفتن دمای موتور آسانسور يا آسانسور

يکی از دلایلی كه موجب ایجاد اين اشكال می شود، نیم سوز شدن موتور است. بهتر است برای حل اين اشكال از سرویسكاران حرفه ای کمک بخواهید تا به طور دقیق اشكال را بررسی كرده و آن را برطرف سازند.

عدم حرکت كابین

زمانی كه موتور آسانسور يا آسانسور استارت می زند، صدای زيادی شنیده می شود، اما كابین حرکت نمی كند. دو علت را می توان برای اين اشكال درنظر گرفت:

 • کلید گریز از مرکز از كار افتاده است   سرویس و تعمیرات آسانسور
 • سیم پیچ اصلی يا کمکی قطع شده است

 قطع مدار برق آسانسور

زمانی كه موتور می خواهد استارت بزند، فیوز وارد عمل شده و مدار را قطع می كند. امكان دارد موتور آسانسور يا آسانسور به طور كامل سوخته باشد يا شاید در خازن، اتصال کوتاهی ایجاد شده است.

علت اين اشكال امكان دارد به دلیل درست عمل نكردن ترمز آسانسور باشد. در صورتی كه ترمز بیش از اندازه سفت شود يا قوی عمل نكند، اين مسئله رخ می دهد.

در صورتی كه در هر ساعت از شبانه روز به هريک از اشكالات نام برده در بالا برخورد كردید، برای سرویس و تعمیرات آسانسور می توانید از طریق پین ورک به سرویسكار آسانسور با تجربه و كاربلد دسترسی داشته باشید.

حرکت آسانسور زمان باز بودن درب آن

گاهی اوقات پیش می آید كه با وجود باز بودن درب، آسانسور شروع به حرکت می كند كه باید بگوییم علت آن خرابی قطعه های آسانسور نبوده و يکی از موادی بوده كه خیلی کم پیش می آید.

اين اشكال به سرویس كاران آسانسور بر می شود. بعضی از افراد برای راحتی كار خود با جان انسان ها امكان دارد بازی كنند. اين افراد برای اينكه از خراب شدن آسانسورها جلوگیری كنند بعضی از سنسورهای آسانسور و مدارهای ایمنی را قطع می كنند.   سرویس و تعمیرات آسانسور

در اين صورت خراب شدن آسانسور بسيار کمتر می شود، اما اين كار موجب می شود كه چنانچه نشانه های خرابی پیدا نشود، موجب مرگ بسياری ازا فرا شود. چنانچه اين چنین مواردی را مشاهده كردید هر چه سریع تر سرویس كار آسانسور را عوض نمایید.

هزینه های آسانسور با کیست؟

طبق قوانین موجود در اين زمینه پرداخت هزینه های تعمیری يا دیگر هزینه ها بر طبق يکسری تقسیم بندی هايی انجام می شود كه قانون در اين مورد به صورت واضح توضیح داده است.

در تمام ساختمان ها هزینه های جاری مثل سرویس آسانسور و… وجود دارد كه برای پرداخت اين هزینه ها مبلغی به عنوان شارژ ساختمان تعیین می شود كه تمام ساكنین ملزم به پرداخت آن می باشند.

در زمان اجاره ملک، مستاجر از تمام امكانات ساختمان در زمان اجاره استفاده می كند و پرداخت شارژ ساختمان كه شامل هزینه سرویس آسانسور هم است بر عهده مستاجر است.   سرویس و تعمیرات آسانسور

هزینه سرویس آسانسور برای طبقه اولی ها

امكان دارد برای شما هم اين سؤال پیش آمده باشد كه آيا ساكنین طبقه همکف و يا طبقه اول می توانند از پرداخت هزینه های آسانسور مانند هزینه نصب و تعبیه كردن آن و پرداخت شارژ و هزینه های تعمیر و بازرسی خودداری كنند؟

طبق ماده ۲۳ قانون تملک آپارتمان ها در مورد قوانین استفاده از آسانسور، اعتراض ساكنین طبقات همکف و يا اول مبنی بر عدم پرداخت هزینه های مربوط به آسانسور به علت استفاده نكردن از آن، قابل پذیرش نیست.   سرویس و تعمیرات آسانسور

طبق ماده ۲۳ قانون تملک آپارتمان ها در مورد قوانین استفاده از آسانسور، اعتراض ساكنین طبقات همکف و يا اول مبنی بر عدم پرداخت هزینه های مربوط به آسانسور به علت استفاده نكردن از آن، قابل پذیرش نیست.   سرویس و تعمیرات آسانسور

اگر در ساختمان سه يا چهار طبقه، مالکین طبقه سوم و دوم، قصد نصب آسانسور داشته باشند و مكانی برای نصب آسانسور تعیین شده، در صورت مخالفت ساكنین طبقه اول و طبقه همکف می توانند برای نصب آسانسور اقدام كنند.

طبق ماده چهارم قانون تملک آپارتمان ها، در صورتی كه مجموع مساحت طبقات بالایی یعنی طبقات سوم و دوم از مساحت واحد طبقه اول و همکف بیشتر باشد، دیگر مالکین می توانند به صورت قانونی حق السهم نصب آسانسور را به همراه خسارات احتمالی از مالکین معترض دريافت كنند.

بر اساس قانون تملک آپارتمان ها، پرداخت هزینه های مشترک الزامی بوده و پرداخت هزینه های اضافی كه برای تعمیر قسمت های مختلف ساختمان در نظر گرفته می شود بر عهده تمام اعضای يک ساختمان است.

اما گاهی اوقات افرادی كه ساكن طبقه همکف يا اول می باشند با اين بهانه كه آن ها از آسانسور استفاده نمی كنند از پرداخت هزینه های مرتبط با آسانسور سر باز می زنند، اما برای پرداخت اين هزینه ها قوانین متعددی در ساختمان ها اجرایی می شود.

در صورتی كه هزینه های آسانسور در شارژ ساختمان لحاظ شود، مالک طبقه اول نمی تواند به هیچ عنوان از پرداخت هزینه های سرویس و تعمیرات آسانسور خودداری كند، یعنی حتی در صورتی كه از آسانسور استفاده ای هم ندارد باید هزینه های مرتبط با آن را پرداخت كند.

آسانسور يا هر تأسیسات دیگری كه در ساختمان نصب شده جزء ساختمان به حساب می آید و هزینه های تعمیر و نگهداری از آن ها به عهده اعضای يک ساختمان است، بر همین اساس نمی توان از پرداخت شارژ برای تعمیر قسمتی از ساختمان طفره رفت.

در صورتی كه هزینه تعمیر ساختمان با هزینه کل شارژ تفاوت داشته باشد و به نوعی تفکيک شده مورد استفاده قرار گیرد، در اين صورت ساكن طبقه اول و همکف نيازی به پرداخت پول تعمیر و نگهداری آن را ندارد.

تأثیر خالی بودن و عدم استفاده مكرر از واحد آپارتمان بر پرداخت شارژ در قانون آسانسور

امكان دارد واحدی مسکونی يا تجاری به دلایل مختلفی مانند مسافرت، عدم حضور ساكنین در آن واحد و به اجاره نرفتن واحد، خالی بماند. در اين هنگام ساكنین آپارتمان در رابطه با پرداخت شارژ ساختمان با اشكالات و ابهاماتی مواجه می شوند.

طبق ماده چهارم قانون تملک آپارتمان ها و قوانین آسانسور، پرداخت حق شارژ ساختمان ها به صورت ماهانه الزامی بوده و استفاده و عدم استفاده از آن تأثیری بر نحوه پرداخت و يا عدم پرداخت حق شارژ آپارتمان ندارد.   سرویس و تعمیرات آسانسور

حق شارژ ساختمان ربطی به حضور ساكنین در ساختمان ندارد و همه موظف به پرداخت هزینه های قسمت­­های مشترک می باشند. حق شارژ وظیفه ای بر گردن تمام اهلی ساختمان است.

كارهايی كه موجب خراب شدن آسانسور می شود

آسانسور امروزه يکی از وسایل جدا نشدنی از ساختمان ها و آپارتمان هاست. به دلیل افزایش جمعیت و به دنبال آن افزایش تعداد آپارتمان ها آسانسورها توانسته اند به خوبی به کمک ما بيايند.   سرویس و تعمیرات آسانسور

اما نکته مهمی كه باید به آن دقت كنید جلوگیری از خراب شدن آسانسور است چون چنانچه اين وسیله خراب شود عملا زندگی افرادی كه در برج ها و ساختمان های بلند زندگی می كنند مختل می شود. در اين مقاله به روش های جلوگیری از خراب شدن آسانسور پرداخته ایم.

جلوگیری از خراب شدن آسانسور، عوامل مختلفی باعث خراب شدن آسانسور می شوند كه در صورتی كه اين موارد را بشناسیم می توانیم به راحتی از خراب شدن آن جلوگیری كنیم.

چناچه در سرویس آسانسور توجه لازم را نداشته باشید و هر چند ماه يکبار اقدام به سرویس و چكاپ آن نكنید عمر دستگاه کم شده و نه تنها موجب افزایش هزینه تعمیر خواهد شد بلكه امنیت افراد را هم به خطر خواهد انداخت.

در ادامه به ارائه راهكارهايی میپردازیم كه شما می توانید به وسیله آن از خراب شدن اين دستگاه جلوگیری كنید.

عدم تعویض قطعات فرسوده به دلیل كاهش هزینه

در بسياری از مواقع مشاهده شده كه قطعه ای در آسانسور خراب شده و يا نياز به تعمیر دارد اما اين كار را انجام نمیدهند و با اين جمله كه ” آسانسور هنوز دارد كار می كند ” اقدام به تعمیر قطعه نمی كنند.

اين مساله باعث استهلاک بیش از حد دستگاه شده و نه تنها در طولانی مدت موجب هزینه های بیشتری برای شما خواهد شد بلكه موجب كاهش عمر آسانسور هم می شود.   سرویس و تعمیرات آسانسور

باز كردن درب آسانسور به طور دستی

بعضی از افراد وقتی عجله دارند تلاش می كنند كه درب اسانسور را به زور باز كنند. اين مساله آسیب فراوانی به آسانسور وارد می كند. چون به درب آن فشار وارد می شود و در مدت کوتاهی موجب خرابی آن می شود.

تكان دادن عمدی كابین آسانسور

برای جلوگیری از خراب شدن آسانسور نكاتی وجود دارند كه شاید از نظر شما بسيار ساده بوده و نقشی در ایجاد خرابی ندارند. چنانچه اينطور نیست.

زمانی كه فرزند خردسال شما در كابین بالا و پایین می پرد و موجب لرزش عمدی كابین شده می تواند يکی از دلایل خراب شدن آسانسور باشد. چون تكان های عمدی كابین می تواند به اتصالات آن صدمه وارد كند.

نفوذ مواد شوینده به داخل كابین و چاهک آسانسور

در هنگام شستشوی اطراف آسانسور باید بسيار دقت كنید كه اين مواد شوینده به داخل كابین نفوذ نكند.   سرویس و تعمیرات آسانسور

چون اين مواد می توانند به راحتی با نفوذ به كابین و چاهک آسانسور موجب بروز مشکل در كاركرد آن و خرابی دستگاه در مدت کوتاهی شوند. پس با رعایت اين نکته ساده خواهید توانست يکی از راه های جلوگیری از خراب شدن آسانسور را انجام دهید.

روشن بودن دائمی لامپ های آسانسور

در مواقعی مانند روز كه نياز به نور اضافه ندارید لامپ های آسانسور را روشن نكنید. روشن كردن لامپ ها و روشن ماندن آن ها در ساعت های طولانی يکی از علل خراب شدن آسانسور است چون موجب افزایش استهلاک آن در طی زمان خواهد شد.

زدن مكرر شاسی

در صورتی كه منتظر استید تا كابین آسانسور برسد و شما بتوانید از آن استفاده كنید لطفا فقط يکبار دکمه احظار را فشار دهید. فشار دادن مكرر اين دکمه می تواند به آسانسور صدمه وارد كند.   سرویس و تعمیرات آسانسور

اين نکته را در نظر داشته باشید كه فشار های مكرر موجب نمی شود كه آسانسور زودتر به طبقه مورد نظر برسد. پس صبور باشید.

استفاده بیش از ظرفیت مجاز

مشاهده شده كه افراد تا جایی كه كابین آسانسور جا دارد وارد آن می شوند و حتی گاهی درب آسانسور به زور بسته می شود. در صورتی كه میخواهید از خراب شدن آسانسور جلوگیری كنید نباید بیش از حد ظرفیت از آن استفاده كنید.

علاوه بر خراب شدن آسانسور امكان دارد به دلیل فشار وارد آمده به كابل های آن كابین در چاه سقوط كند و جان افراد به خطر بیفتد. در طی سال های اخیر موارد زيادی از کشته شدن افراد بر اثر سقوط كابین آسانسور گزارش شده است.

روشن ماندن فن كابین آسانسور در زمان طولانی

فقط زمانی كه نياز به تهویه هوای درون كابین دارید فن آن را روشن كنید. هیچ دلیلی برای روشن ماندن دائمی فن كابین آسانسور نیست.

چون آسانسور وسیله ای بوده كه مرتبا درب آن باز و بسته می شود و به طور اتوماتيک هوای آن هم تغییر می كند. پس فقط در مواقع ضروری فن آن را روشن و بعد از تهویه هوا آن را خاموش كنید.   سرویس و تعمیرات آسانسور

حمل بار سنگین به وسیله آسانسور

آيا شما هم جزو آن دسته از افرادی استید كه تازگی به ساختمانی نقل مكان كرده اید كه آسانسور دارد و وسوسه شده اید كه وسایل سنگین را با آن حمل كنید؟ هرگز اين اشتباه را مرتکب نشوید چون آسانسور طوری طراحی شده كه برای حمل افراد است نه وسایل خانه.

فشاری كه به كابین و قطعات آن بر اثر حمل اثاثیه وارد می شود در طولانی مدت می تواند موجب هزینه های بسيار زيادی برای شما شود.   سرویس و تعمیرات آسانسور

استفاده از قطعات نامرغوب

استفاده از قطعات بی کیفیت و نامرغوب موجب می شود كه آسانسور در زمان کوتاهی خراب شود و مرتبا نياز به تعمیر پیدا كند. در هنگام خرید آسانسور به نوع قطعات آن دقت كنید.

در صورتی كه قطعات آن بی کیفیت باشند موجب كاهش قیمت آسانسور می شود و امكان دارد شما وسوسه شوید كه دستگاه را با قیمت پایین تری خریداری كنید. اين مساله می تواند موجب شود كه شما در دراز مدت هزینه های زيادی را متقبل شوید.

علاوه بر مواردی كه در جلوگیری از خراب شدن آسانسور مطرح كردیم به شما توصیه می كنیم كه هر چندماه يکبار اقدام به بررسی و سرویس دستگاه كنید تا چنانچه قطعه ای در حال خراب شدن و يا سوختن است به سرعت تشخیص داده و تعمیر شود.

وجود قطعات خراب می تواند راندمان دستگاه را به شدت پایین بياورد. يکی از نشانه های كاهش راندمان آسانسور افزایش زمان انتظار است.   سرویس و تعمیرات آسانسور

آيا سقوط آسانسور امكان دارد

وجود ساختمان های چند طبقه و استفاده زياد از آسانسور ها همیشه اين نگرانی را برای مسافران ایجاد می كند كه نكنه كه آسانسور دچار نقصی شود. يا آيا امكان سقوط آسانسور وجود دارد؟ و ترس از اينكه درون آسانسور حبس شوند.

از همین رو سازنده های آسانسور تمام مواردی كه موجب سقوط ناگهانی آسانسور ها می شوند را مد نظر قرار داده اند تا آسانسور ها ایمنی بیشتر داشته باشند.

ما در اين مقاله درمورد اينكه آيا آسانسور ها ایمنی لازم را دارند، ايا اسانسور خطر دارد و همچنین اطلاعاتی در رابطه با لحظه سقوط آسانسور در اختيار شما قرار می دهیم.

شاید در فیلم های زيادی دیده باشید كه آسانسور از يکی از طبقه ها كه ارتفاع زيادی دارد سقوط ایمنی آسانسور كرده و يا اين كه قطع شدن برق ها دلیلی بر سقوط آسانسور باشد و غیره پیش از هر چیز باید بگوییم كه امروزه يک آسانسور به ندرت سقوط می كند.

دلایل سقوط آسانسور   سرویس و تعمیرات آسانسور

باید دقت كنید كه جهت ایمنی مسافران حتما در زمان نصب آسانسور تمام قطعات آسانسور باید به دقت بررسی و نصب شود.

هر آسانسور يک ترمز فوق العاده قوی دارد

به اين شکل كه ترمز در زمان های عادی همواره فعال بوده و ایستادن آسانسور در روبه روی هر طبقه، به دلیل همین ترمزها است. در صورتی هر نقصی در اين قسمت امكان دارد آسانسور نتواند ترمز كند و دچار سقوط كابین شود.

سیستم ایمنی آسانسور

در حقیقت همان ترمز دوم و ترمز اضطراری است، دقیقا در موقعی كه سرعت آسانسور از حد مشخص شده بیشتر شود و يا اين كه كابل های کشنده شل شده باشند فعال می شود و كاركرد آن به اين شکل بوده كه شبیه به دو فک عمل كرده و به طور مكانيکی از ادامه حرکت باز می ستاند.

ترمز نوع دوم به برق هیچ ربطی نداشته و موقع قطع برق به صورت خودكار عمل می كند. در صورتی هر نقصی در اين قسمت امكان دارد آسانسور نتواند ترمز كند و دچار سقوط كابین شود.

كابل کشنده

هر آسانسور حداقل ۴ كابل کشنده قوی دارد كه اين كابل ها از يکدیگر جدا بوده و هر کدام به طور مستقل عمل می كنند. اين كابل ها كند از اينكه اسانسور دچار سقوط شود جلوگیری می كند.   سرویس و تعمیرات آسانسور

ضربه گیر

در پایین ترین بخش آسانسور چهار ضربه گیر به چهار طرف آسانسور وصل بوده كه از جنس پلی اورتان، فنری و يا هیدروليکی می باشند.

در صورتی كه آسانسور از میزان مشخص شده پایین تر بياید به ضربه گیرها برخورد می كند. اين راه موجب ایمنی آسانسور در هنگام سقوط می شود. سقوط آسانسور امكان دارد علت لرزش كابین آسانسور هم باشد.

باز شدن درب ها

درب های آسانسور در هر زمان و در هر کجا قابلیت باز شدن به وسیله اپراتور را دارا می باشند پس امكان حبس افراد در آسانسور وجود ندارد. ایمنی آسانسور با اين روش بیشتر می شود.

قطع برق و نقص فنی آسانسور   سرویس و تعمیرات آسانسور

تنها موردی كه در آسانسورها نگران كننده است، قطع شدن برق و يا نقص فنی آسانسور بوده كه آن هم حداکثر ظرف آخر ۱۰ دقیقه قابل تعمیر است و در صورتی كه قابل تعمیر نبود، اپراتور آسانسور به طور دستی به وسیله اهرم مخصوص، كابین آسانسور را به نزديک ترین طبقه انتقال می داد.

ایمنی آسانسور

با خيالی آسوده از آسانسور بهره ببرید ولی همیشه از ایمنی آن اطمینان داشته و سپس از آن استفاده نمایید. امكان دارد سقوط آسانسور به علت عمل نكردن ترمز و يا پاره شدن كابل كه معمولا بسيار کم اتفاق می افتد.

طبق آمارهای منتشر شده، بیشترین حوادث آسانسور مربوط به اپراتورهای آسانسور یعنی تعمیر كاران، سازنده، سرویسكار و تكنسین های اين صنعت بروز می كند و همه تلاش شان بر اين بوده كه كاربران عزیز در رفاه و ایمنی كامل از اين ابزار استفاده ببرند.

شرکت سرویس و تعمیرات آسانسور در تهران

شرکت سرویس و تعمیرات آسانسور تهران، سرویس آسانسور به صورت دوره ای و طبق قرارداد ساليانه به منظور جلوگیری از هرگونه خرابی و افزایش عمر مفید آسانسور در دوره كاركرد انجام می پذیرد.

شرکت های تعمیر و نگهداری با اعزام كارشناس متخصص برای آسانسور خراب شده، نسبت به تشخیص اولیه خرابی و رفع نقص احتمالی اقدامات لازم را انجام می دهند.

شرکت سرویس و تعمیرات آسانسور تهران

سرویس و تعمیرات آسانسور كه توسط شرکت های ارائه دهنده خدمات آسانسور انجام می گیرد شامل بازبینی و كنترل آسانسور در يک بازه پیش بینی شده است.

در اين بازه مالكان و مدیران ساختمان كه نسبت به تنظیم قرارداد با يک شرکت معتبر اقدامات لازم را انجام داده اند، از خدمات تعمیر و سرویس ماهيانه آسانسور استفاده می كنند.

باید توجه كرد مالكان و مدیران ساختمان های تجاری و مسکونی موظفند به صورت دوره ای اقدامات لازم را جهت سرویس آسانسور انجام دهند. پیش از انجام اين كار مدیران ساختمان باید نسبت به اخذ تاییدیه استاندارد اقدامات لازم را انجام داده باشند.

نکته حائز اهمیت اين بوده كه با انجام خدمات منظم سرویس آسانسور می توانیم :

 • پیش بینی و جلوگیری لازم در اثر بروز خرابی در آسانسور را انجام دهیم.
 • اين كار موجب می شود پیش از آنكه خرابی مذکور خسارات زيادی را وارد آورد.
 • نسبت به رفع نقص احتمالی اقدامات سریع تری را انجام داد.

شرکت سرویس و تعمیرات آسانسور تهران

گروه آسانسور مانا در استان تهران از غرب تا تهران و شمال و جنوب، نسبت به سرویس و تعمیرات آسانسور و اعزام نیروی متخصص به محل اقدامات شايانی را به انجام رسانیده است.  سرویس و تعمیرات آسانسور

اين شرکت سرویس و تعمیرات آسانسور تهران با داشتن پشتوانه قوی مدیریتی، پرسنل مجرب و با سابقه به عنوان يک شرکت سرویس و تعمیرات آسانسور، در زمینه خدمات آسانسور از صفر تا صد فعالیت دارد.

گروه مانا در طول فعالیت خود جهت پیشبرد کیفیت و سطح تكنولوژی اين صنعت اقدامات گسترده ای را انجام داده است.

پرسنل اين گروه برای به نتیجه رساندن اين تلاش ها زیر نظر متخصصین مجرب و باسابقه آموزش دیده و هر روز بر کیفیت خدمات خود افزوده است و به عنوان يکی از بهترین شرکت های سرویس آسانسور مطرح است.

خدمات آسانسور شرکت سرویس و تعمیرات آسانسور تهران

گروه مانا با سرویس منظم طبق اصول آسانسور، خدمات را از صفرتا صد به انجام می رساند. اين گروه تعمیر آسانسور هیدروليک، گیرلس ودیگر موارد علاوه بر انجام خدمات در فروش قطعات آسانسور با نازل ترین قیمت هم اقدامات گسترده ای را انجام داده است.

آسانسور مانا با حفظ امنیت از قطعات باکیفیت در تعمیر و نوسازی قطعات آسانسور استفاده می كند. از خدمات شرکت آسانسور مانا می توان به موارد زیر اشاره كرد.

 • سرویس آسانسور مطابق با استاندارد بین المللی آسانسور
 • سرویس آسانسور های خاص
 • ارائه چک لیست سرویس و نگهداری به مدیریت ساختمان به صورت ادواری
 • اجرای جنرال سرویس در ابتدای قرار داد آسانسور
 • گارانتی يکساله قطعات نصب شده در سرویس آسانسور
 • اجرای تعمیر ادواری توسط پرسنل متخصص و با تجریه سرویس و تعمیرات آسانسور
 • ارائه خدمات سرویس آسانسور به صورت منظم و به موقع
 • رفع تضمینی انواع خرابی كه دیگر خدمات دهنده های آسانسور از انجام آن سر باز می زنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *