امروزه اهمیت استفاده از سرویس و تعمیر آسانسور را همه ما درک می كنیم. استفاده از این وسیله نقلیه، زندگی را برای ما آسان تر كرده است. فرقی ندارد كه در منزل، محیط كار و یا فضاهای تجاری آسانسور نصب شده باشد، این وسیله نقلیه يک اختراع عالی برای جا به جایی راحت از يک مكان به مكانی دیگر است.

اما باید در نظر داشته باشید كه مثل دیگر وسایل كامپیوتری و موتوری، آسانسورها هم هر از گاهی نیاز به سرویس و تعمیر دارند و اینجاست كه شما نیاز به يک شرکت خدماتی حرفه ای برای تعمیر آسانسور و سرویس و نگهداری آسانسور ساختمان خود خواهید داشت.

آسانسور مانا بهترین مرکز برای سرویس و تعمیر آسانسور بوده و شما می توانید برای ثبت سفارش و اطلاع از هزینه ها با ما تماس بگیرید!

ثبت سفارش با 02146130971

تعمیر آسانسور شرق تهران

تعمیر آسانسور غرب تهران

تعمیر آسانسور شمال تهران

تعمیر آسانسور جنوب تهران

علاوه بر سیستم خدمات رسانی سریع خرابی آسانسور و تعمیر آسانسور مستقر در هر منطقه، سیستم سرویس نگهداری پیشگیرانه هم به صورت منظم و ماهانه جهت هر آسانسور در تاریخ مشخص و از قبل برنامه ریزی شده، كنترل می گردد.

همه دستورالعمل های سرویس و تعمیر آسانسور و فرمهای بازدید ماهیانه در اختیار بهره برداران قرار می گیرد تا مشترکین هم در جریان چگونگی انجام خدمات قرار گیرند. همینطور همه آسانسورها هر 6 ماه توسط مهندسین واحد كنترل کیفیت بازدید می گردند تا از لحاظ کیفیت عملكرد خدمات آسانسورها را كنترل كنند.

سرویس و تعمیر آسانسور در تهران

امروزه اهمیت استفاده از آسانسور را همه ما درک می كنیم. استفاده از این وسیله نقلیه زندگی را برای ما آسان تر كرده است. فرقی ندارد كه در منزل، محیط كار و یا فضاهای تجاری آسانسور نصب شده باشد، این وسیله نقلیه يک اختراع عالی برای جا به جایی راحت از يک مكان به مكانی دیگر است.

اما باید در نظر داشته باشید كه مثل دیگر وسایل كامپیوتری و موتوری، آسانسورها هم هر از گاهی نیاز به تعمیر دارند و اینجاست كه شما نیاز به يک شرکت خدماتی حرفه ای برای سرویس و تعمیر آسانسور ساختمان خود خواهید داشت.

همثل دیگر تجهیزات مدرن، آسانسورها هم تكامل یافته و تكنولوژی آن ها رو به پیشرفت است. آسانسورها در طول عمر خود نیاز به تعمیر و نگهداری دارند. كارشناسان آسانسور مانا امكان سرویس آسانسور، سرویس و تعمیر آسانسور مدرن سازی و بازرسی و دیگر خدمات آسانسورهای مسکونی را برای شما فراهم می كنند.

زمانی كه آسانسور خراب شود كاركنان، مشتریان، فروشندگان و بازدیدكنندگان را تحت تاثیر قرار می دهد. در حقیقت از كار افتادگی آسانسور بر روند كار تاثیر منفی گذاشته و جا به جایی وسایل از يک طبقه به طبقه دیگر دشوار خواهد شد. برای کسانی كه آسانسور در منزل خود دارند، خدمات تعمیری برای کمک به اشخاصی كه در مرحله اول به آسانسور نیاز دارند، بسیار ضروری است.

خراب شدن آسانسور به مرور زمان باعث پوسیدگی و خوردگی شده و این پوسیدگی باعث از كار افتادن آسانسور می گردد. آسانسور مانا با کدها، بهترین شیوه ها و نیازهای ساختاری در سطح تجاری و مسکونی آشنا می باشند.

اگر وضعیت آسانسور به قدری بد باشد كه نه تنها نیاز به سرویس و تعمیر آسانسور بلكه نیاز به نوسازی و بروزرسانی داشته باشد، متخصصان آسانسور مانا با بهترین راهكارها این مشکلات را حل خواهند كرد!

علت خراب شدن آسانسور

عوامل زیادی در خرابی آسانسور ها نقش دارند. البته باید توجه داشت كه با وجود قطعات مختلفی كه در آسانسور وجود دارد بررسی از آن بسیار كار مشکل و پیچیده ای است. و باید کارشناس سرویس و تعمیر آسانسور علاوه بر شناخت قطعات آسانسور آگاهی كاملی نسبت به تأثیر متقابل هر کدام از قطعات نسبت به هم داشته باشد.

آموزش بررسی مقدمه ای است بر یادگیری و تشخیص به موقع خرابی در آسانسور، كه باعث می گردد قبل از هر  اتفاق غیر مترقبه، مسئول تعمیر و نگهداری ساختمان را مطلع سازیم تا هر چه زودتر نسبت به سرویس آسانسور و تعمیر آن اقدام كند. این اطلاع به موقع علاوه بر كاهش هزینه های احتمالی، از توقف آسانسور جلوگیری كرده و ایمنی آسانسور را بالا می برد.

بعضی از عوامل خرابی آسانسور مربوط به فعالیت نادرست دستگاه آسانسور است. گاهی هم می بینیم كه بعضی افراد با استفاده های ناصحیح از آسانسور باعث ایجاد مشکل در آن می شوند.

برای مثال استفاده بیش از حد مجاز از ظرفیت آسانسور كه باعث ضعیف شدن موتور آسانسور می شود. عوامل دیگری مثل گیركردن آسانسور كه می تواند مربوط به ایراد فنی گیربکس و جمع شدن سیم های فولادی نگهدارنده و در بعضی موارد مربوط به خارج شدن كابین از ریل و … باشد، می تواند مشکل آفرین شود.

گاهی امكان دارد در آسانسور آتش سوزی رخ دهد، كه این اتفاق به دلیل نصب قطعات بی کیفیت و غیراستاندارد و گاهی هم به خاطر فرسودگی قطعات می باشد.

هیچ سیستمی وجود ندارد كه نیازمند به سرویس و نگهداری و بازبینی دوره ای نباشد به خصوص وسایلی مثل آسانسور ها كه ایمنی در آن ها نقش بسیار ویژه ای دارد و نقص در عملكرد آن ها باعث به وجود آمدن خطرات جانی می گردد.

علت های مهم در خراب شدن آسانسور

 • جلوگیری از بسته شدن درب ها توسط افراد
 • کشیدن درب قبل از رسیدن كابین آسانسور به طبقه
 • وارد كردن ضربه به درب ها و کف آسانسور
 • توجه نكردن به صداها و لرزش های غیر عادی و صداهای هشدار دهنده
 • توجه نكردن به ظرفیت آسانسور و حمل بار های سنگین
 • استفاده کودكان از آسانسور برای بازی
 • فرسوده و قدیمی بودن قطعات
 • استهلاک قطعات بر اساس نصب غیر اصولی
 • نداشتن سرویس منظم و هم نداشتن تخصص كافی تعمیر كار برای سرویس و تعمیر آسانسور
 • و خرابی در برد تابلو فرمان و برد درب

هر کدام از این عوامل علت مهمی در خراب شدن آسانسور می باشند كه باید در هنگام سرویس و تعمیر آسانسور مورد بررسی قرار گیرند.

علت خرابی موتور آسانسور

امكان دارد این اتفاق بیفتد كه موتور آسانسور روشن نگردد. در این صورت بایستی سیم های رابط، اتصالات و کلیدها، دوشاخه و پریز را بررسی كرد. باید دانست به احتمال زیاد قسمتی از مدار الکترونيکی قطع شده است.

عموما اشكالات در موتور آسانسور در بخش گیربکس آن است. لرزش های كابین آسانسور می تواند يکی از عوامل خرابی در موتور گیربکس آسانسور باشد. كه در اینجا سرویس و تعمیر آسانسور بسیار قابل توجه است.

علت توفقات بی مورد آسانسور

هر آسانسوری با بی تدبیری و عدم سرویس به موقع امكان دارد موجب توقف های ناگهانی گردد. در بررسی این موضوع كه توسط كارشناسان آسانسور انجام می گیرد، عامل اصلی خطاهای الکتريکی و معایب الکترونيکی نشان داده می شود. در آسانسور ها از دو نوع چشمی یا فتوسل استفاده می شود: فتوسل چشمی و فتوسل پرده ای.

اگر آسانسور در طبقه ای متوقف شود و حرکت نكند امكان دارد، چشمی آسانسور دچار مشکل شده باشد و یا به طور كامل معیوب است. در این صورت بایستی فتوسل آن را تعویض كرد.

علائم خراب شدن اسانسور

آسانسورها به هر دلیلی كه خراب شوند نباید از آن ها غافل شد، چرا كه پشت گوش انداختن سرویس و تعمیر آسانسور كار را بدتر خواهد كرد.

اگر کسی در آسانسور گیر بیفتد یا اینكه از كار بیفتد آن گاه ساكنان ساختمان مجبور می شوند كه آسانسور را تعمیر كنند، اما اگر نشانه هایی را از خرابی آسانسور می بینید تا خراب شن كامل آن صبر نكنی،د می توانید هرچه زودتر برای رفع آن ها اقدام كنید. در ادامه نشانه های خراب شدن آسانسور را بیان خواهیم كرد.

هم سطح نایستادن كابین در بین طبقات

آسانسورها باید هنگامی كه در طبقات توقف می كنند كاملا هم سطح با طبقه مورد نظر قرار گیرند، اما گاهی اوقات پیش می آید كه كابین آسانسور 5 سانتی متر بالا یا پایین تر از طبقه مورد نظر قرار خواهد گرفت كه این نشانه ای از خرابی آسانسور می باشد. علت هم سطح نبودن كابین تنظیم نبودن سرعت موتور و سنسورهای طبقات می باشد.

صداهای غیر عادی آسانسور

آسانسورها معمولا از صداهای غیر عادی برخوردار نیستند و اگر زمانی كه وارد كابین می شوید صداهای غیر معمولی را شنیدید می توانید مطمعن باشید كه يک نقص فنی رخ داده است و باید يک سرویس كار ماهر را برای سرویس و تعمیر آسانسور به ساختمان دعوت كنید.

صداهایی مثل کشیده شدن قطعه های فلزی روی هم امكان دارد به علت جا به جا شدن ترمزهای آسانسور، تنظیم نبودن سیستم پاراشوت، خوردگی کشک های كادر وزنه، شل بودن پیچ های قاب كابین، برخورد قطعات ثابت و متحرک، هم تراز نبودن ریل ها و … باشد. از طرفی هم امكان دارد صداهایی ایجاد شده به سمت موتور آسانسور یا تابلو فرمان باشد.

اگر چنین صداهایی را از آسانسور دریافت كردید، باید از يک سرویس كار ماهر برای خرابی آسانسور کمک بگیرید، چرا كه امكان دارد هنگام حرکت كابین ترمزهای اضطراری به اشتباه عمل نمانید و حادثه های جبران ناپذیر مالی و جانی را به بار آورند.

استارت و توقف های شدید آسانسور

امكان دارد زمانی كه وارد آسانسور می شوید، هنگام حرکت یا مابین حرکت تكان های شدیدی را دریافت كنید كه علت آن هم امكان دارد تنظیم نبودن گیر بکس، تنظیم نبودن فنرهای مگنت ترمز، بالانس نبودن وزن كابین با كادر بدنه باشد.

حرکت آسانسور زمان باز بودن درب آن

گاهی اوقات پیش می آید كه با وجود باز بودن درب، آسانسور شروع به حرکت می كند كه باید بگوییم علت آن خرابی قطعه های آسانسور نمی باشد و يکی از موادی است كه خیلی کم پیش می آید. این مشکل به سرویس كاران آسانسور بر می گردد. بعضی از افراد برای راحتی كار خود با جان انسان ها امكان دارد بازی كنند.

این افراد برای اینكه از خراب شدن آسانسورها جلوگیری كنند بعضی از سنسورهای آسانسور و مدارهای ایمنی را قطع می كنند. در این صورت خرابی آسانسور بسیار کمتر می شود، اما این كار باعث می شود كه اگر نشانه های خرابی پیدا نشود، باعث مرگ بسیاری از افراد شود.

اگر این چنین مواردی را مشاهده كردید هر چه سریع تر کارشناس سرویس و تعمیر آسانسور را عوض كنید.

به طور کلی می توان گفت شنیدن صداهای غیر معمول، تكان های ناگهانی، باز و بسته شدن درب كابین ها به صورت خودكار، داغ شدن آسانسور، هم سطح نبودن كابین با سطح طبقه ها و … همگی می تواند نشانه هایی از خرابی آسانسور باشد. امیدوارم این تجربیات كارشناسان ما در مرکز فروش قطعات آسانسور برای شما كاربردی باشد.

مشکلات متداول آسانسور

مشکلات متداول كه امكان دارد يک آسانسور در معرض آن قرار گیرد شامل موارد زیر است:

قطعات فرسوده آسانسور 

با سرویس و تعمیر آسانسور دوره ای، قطعات فرسوده آسانسور آشكار می شوند و سپس در صورت لزوم آن ها پشتیبانی یا تعویض می شوند.خرابی های مكرر و زمان انتظار طولانی، نشانه فرسودگی زیاد قطعات است.

مشکلات قطع برق آسانسور 

امكان دارد، قطع برق به دلیل اضافه بار بروز كند و شما امكان دارد خودتان بتوانید با بازیابی برق آن ها را حل كنید، اما در صورت تكرار این امر به کمک متخصصان سرویس و تعمیر آسانسور نیاز دارید.

روغن آلوده آسانسور 

دقیقاً مثل موتورهای اتومبیل، آسانسورها به روان كننده ها و روغن ها نیاز دارند تا بدون ایجاد خراش و اصطكاک، قطعات فلزی را به نرمی حرکت دهند.به مرور زمان روان كننده ها به دلیل سایش و انتشار ذرات کوچک فلز، آلوده می شوند.

در بازرسی، سطح روغن و روان كننده ها بررسی می شود و می توان آن ها را درست مثل ماشین تغییر داد.روغنكاری نامناسب هم می تواند عملكرد صحیح را مختل كند.

تجربه خرابی تجهیزات آسانسور تا حد زیادی در عملیات روزمره ساختمان شما تداخل ایجاد می كند.این می تواند بدترین كابوس صاحب ساختمان باشد.سوانح آسانسور می تواند منجر به آسیب های جدی مختلفی شود، از قطع شدن تصادفی تا آسیب نخاع.

تعمیر و نگهداری آسانسور را بطور منظم انجام دهید

این بهترین راه برای جلوگیری از بعضی از مشکلات رایج آسانسور است.يکی از جنبه های مهم مراقبت از آسانسور، اطمینان از سرویس دهی مرتب آن توسط متخصصانی است كه میزان عملكرد آن را بررسی می كنند تا هر يک از این مشکلات قبل از خطرناک شدن و منجر به پرداخت هزینه های سنگین، کشف شود.

فرایند سرویس و تعمیر آسانسور از چندین سطح عبور می كند و تمام اجزا و قطعات آسانسور را شامل می شود.

 • فضای داخلی كابین آسانسور را از نظر آسیب به دیوارها، سقف، محافظ كابین آسانسور و نرده ها بررسی كنید.
 • چراغ ها را بررسی كرده و هر چراغ سوزان را تعویض كنید.
 • پانل دکمه را بررسی كرده و عملكرد دکمه اضطراری را تأیید كنید.
 • اطمینان حاصل كنید كه درب به آرامی حرکت می كند.
 • بررسی سیستم های الکتريکی و بلندگوها، در صورت وجود، لازم است.
 • اجزای سازنده را از نظر نشت، لرزش یا ساییدگی غیرمعمول بررسی كنید.
 • بررسی اجزای الکتريکی برای تشخیص خرابی لازم است.
 • سطح روغن را بررسی كنید و روغن را در صورت لزوم تعویض كنید.

مزایای سرویس آسانسور

با انجام سرویس های ماهیانه می توانید جلوی بسیاری از حوادث ناگوار را بگیرید. در ادامه سه مورد از مهمترین مزیت های سرویس و تعمیر آسانسور بالابر را ذكر می كنیم:

افزایش ایمنی و حفظ جان افراد

هیچ چیز مهم تر از حفظ جان و سلامتی افراد نیست. آسانسورها به این دلیل نصب می شوند كه زندگی ما را راحت تر كنند و زحمت بالا و پایین رفتن از يک ساختمان را به حداقل برسانند. اما همین وسیله مفید، اگر دچار ایراد شود می تواند ایمنی و سلامت افراد را به خطر بیندازد یا حتی جان آن ها را بگیرد. با سرویس و تعمیر آسانسور می توان تا حد زیادی از این موارد پیشگیری كرد.

كاهش هزینه ها با سرویس آسانسور

همیشه هزینه سرویس كردن آسانسور بسیار کمتر از مخارجی است كه تعمیر اساسی روی دست شما می گذارند. بنابراین توصیه می كنیم كه با پرداخت هزینه ای ناچیز به صورت ماهیانه، از هزینه های سنگین تعمیر جلوگیری كنید.

اگر هر ماه روغن موتور و گیربکس چک شوند و لنت های ترمز مورد بازدید قرار بگیرند، عمر این قطعات افزایش پیدا می كند. این در حالی است كه اگر بخواهید موتور یا گیربکس و دیگر بخش های مهم آسانسور را تعمیر یا تعویض كنید، باید مبلغ زیادی را هزینه كنید.

افزایش كارایی آسانسور

يکی دیگر از مزیت های مهم سرویس و تعمیر آسانسور افزایش كارایی آن است. همان طور كه گفتیم، با فرسوده شدن قطعات مختلف آسانسور، عملكرد آن ها هم تحت تاثیر قرار می گیرد و به تدریج كارایی آسانسور افت می كند. مثلا امكان دارد شاهد تاخیر در حرکت كابین یا تكان های شدید در هنگام استارت و توقف باشیم. سرویس كردن آسانسور و تعویض قطعات فرسوده، كارایی آن را هم بالا می برد و طول عمر آسانسور را بیشتر می كند.

راه های جلوگیری از خرابی آسانسور

در ابتدا باید بگوییم، چه اجزای تشکیل دهنده آسانسور فرسوده باشند و چه به طور کلی سیستم مرکزی آسانسور مورد نظر قدیمی باشد، عوامل مختلفی وجود دارد، كه می تواند در ایجاد اختلال در عملكرد آسانسور و خرابی آن نقش داشته باشد.

در اکثر موارد باید این واقعیت را پذیرفت كه، انجام اقدامات پپیشگیرانه، در همه حال، آسان تر از تعمیر آسانسور و یا نوسازی و تعویض آن است. هر چند كه با وجود تمام اقدامات پیشگیرانه هم، باید توجه داشت، كه اگر ملزم به تعویض یا نوسازی آسانسور شدیم، لازم است این كار را به انجام برسانیم.

بازرسی منظم، اولین قدم برای اطمینان از عملكرد روان و قابل اعتماد آسانسور است.

در واقع، بازرسی های دقیق همراه با تعمیر و نگهداری به صورت معمول و برنامه ریزی شده، می تواند با كاهش زمان خرابی آسانسور، به طور قابل توجهی بهره وری آسانسور را افزایش دهد و همینطور می تواند مصرف انرژی را تا ۱۵ درصد كاهش دهد.

قطعاً برای هیچ کس خوش آیند نخواهد بود، كه مدت زیادی را در انتظار سرویس و تعمیر آسانسور منزل و یا محل كار خود بگذراند، پس باید كه در حفظ و نگهداری آسانسور ساختمان خود کوشا باشیم و در كنار انجام اقدامات لازم مراقبتی، در صورت لزوم تعمیر، سریعاً مشکل پیش آمده را برطرف كنیم.

حتماً هر از گاه، مسیرها و شیارهای موجود در اطراف در آسانسور را تمیز كرده و چک كنید. گهگاه امكان دارد، تكه های کوچک زباله، خاک یا سنگ های ریز، باعث بروز اختلال در، درب های آسانسور شوند.

در موارد دیگر امكان دارد با نوسان قدرت برق، سیستم مرکزی آسانسور از كار باز ایستد و نیاز به راه اندازی دوباره به صورت دستی داشته باشد. آسانسورها بیشتر، نسبت به دیگر وسایل برقی، بیشتر به ایجاد نوسان برق حساس هستند.

نكاتی نگهداری از آسانسور

دکمه های آسانسور را به آرامی اما متمرکز فشار دهید. برای فشردن دکمه های آسانسور، از لگد زدن، کوبیدن یا استفاده از هر نوع دستگاه یا وسیله ای پرهیز كنید. این اقدامات می توانند باعث شکستن دکمه آسانسور شوند و یا باعث از كار افتادن صفحه کلید آسانسور شوند.

در آسانسور بالا و پایین نپرید و ایجاد کشمکش نكنید. این اقدامات می تواند دستگاه ایمنی آسانسور را درگیر كند و سپس به علت احساس خطر سنسورهای هوشمند آسانسور، بر اثر تكان های زیاد، آسانسور در جای خود بایستد و شما در آسانسور گیر كنید. آسانسور يک نوع ماشین است و فقط برای بالا و پایین رفتن در شرایط استاندارد و بدون تكان خوردن تعبیه گردیده است.

در را به زور با دستتان نبندید. اگر زمان مورد نیاز برای بسته شدن درب های آسانسور بیش از آنچه فكر می كنید طول کشید، سعی كنید بدون انجام هیچ اقدام به همراه زوری، فقط دکمه بسته شدن درب را فشار دهید. درب های آسانسور، به طور معمول، روی تایمر اتوماتيک قرار دارند كه برای افراد مسن و افراد با نیازهای ویژه تنظیم شده است.

به طور کلی آسانسورها دو یا سه نوع ترمز دارند. اگر در زنجیره ایمنی خطایی رخ دهد، گیره ای روی قرقره بالای موتور آسانسور بسته می شود و از به حرکت درآمدن آسانسور جلوگیری می كند.

درب های آسانسور را با استفاده از زور باز نكنید، اگر اعتقاد دارید كه در آسانسور گیر كرده اید، دکمه باز شدن درب، یا دکمه همکف كه قصد رفتن به آن را دارید امتحان كنید. اگر این دکمه ها كار نكردند، از تلفن همراه خود استفاده كنید و برای کمک تماس بگیرید.

تماس با ما برای سرویس و تعمیر آسانسور

سلامت آسانسور را می توان در گرو دو موضوع اصلی دانست:

 1. ساكنان نسبت به آسانسور خود مسئولانه رفتار كنند؛
 2. مدیران ساختمان نگهداری و سرویس دوره ای آسانسور را همیشه درنظر داشته باشند.

می توان با جرات گفت كه با رعایت این دو بتوان سال ها از آسانسورها نهایت استفاده را كرد – بدون اینكه سلامت و امنیت ساكنان را در خطر بیندازد و دم به دم به تعمیر آسانسور نیاز پیدا شود.

چه بسا آنقدر بتوانید از آسانسورتان خوب مراقبت كنید كه نصف سن يک انسان یا حتی بیشتر برای شما كار كند و تنها چیزی كه نیاز دارید تنوع در شکل ظاهری آن و یا بازسازی و زیباسازی آسانسور باشد؛ مثلاً امكان دارد بعد از مدتی تصمیم بگیرید كه كابین آسانسور خود را تغییر بدهید.

به هرتقدیر وقتی طول عمر يک آسانسور و هزینه قطعات اصلی آن مثل موتور، درنظر گرفته می شود و با هزینه سرویس و تعمیر آسانسور به طور دوره ای مقایسه می شود، به نظر بصرفه و منطقی ست. در رابطه با هزینه ها میتوانید با مشاورین ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *