همانطور كه می دانید بسیاری از مدیران ساختمان با شرکت تعمیر و نگهداری آسانسور قراردادی را منعقد می نمایند. معمولا این قرارداد به صورت سالیانه منعقد و سرویسکار به صورت ماهی یکبار خدمات سرویس اسانسور را انجام می دهد. در صورت هر گونه خرابی مربوط به قرارداد سرویس، سرویسکار موظف است نسبت به رفع خرابی اقدام كند.

باید به این نکته توجه کرد شیوه ارائه تعمیر و نگهداری اسانسور در ساختمان اداری و تجاری و مسکونی بسیار متفاوت است. معمولا برج ها و واحدهای اداری و مجتمع های مسکونی دارای ایستگاه های بیشتری می باشند، در نتیجه قراردادهای طولانی تری با شرکت های ارائه دهنده خدمات اسانسور منعقد می نمایند و در اکثر موارد از سرویسکار مقیم بهره می برند.

بهترین شرکت تعمیر و نگهداری آسانسور از لحاظ قیمت

امروزه به خاطر ساخت اپارتمان ها و اسمان خراش های بلند، وجود اسانسور به عنوان یكی از تجهیزات مهم نه تنها یک نیاز، بلكه یک ضرورت است. نصب اسانسور برای ساختمان 4 طبقه به بالا طبق قانون شهرداری مهم است.

اما برای رفت و امد افراد سالمند و کسانی كه اشکال حرکتی دارند و خصوصا برای خرید فروش ملک، اغلب اسانسور برای ساختمان هایی كه دارای طبقات کمتری می باشند نصب و طراحی می شود. امروزه به خاطر داشتن هزینه بالا در طراحی، نصب و خرید ان به یكی از دغدغه های سازندگان ساختمان تبدیل شده است، كه با توجه به نوسانات ارزی بودجه قابل توجهی را باید اختصاص داد.

انواع اسانسورهای ساختمان

اسانسورها دارای طرح های مختلفی می باشند كه هریک از ان ها بر تعرفه اسانسور هم تاثیر دارد. اسانسور ها همان طور كه گفته شد دارای انواع و طرح های مختلفی می باشند كه ما چند نمونه را اشاره خواهیم كرد. شرکت تعمیر و نگهداری آسانسور

اسانسور مخصوص پاركینگ، اسانسورهای صنعتی، اسانسورهای مسکونی و بیمارستانی. از اسانسورهای هیدرولیک برای ساختمان هایی كه دارای ارتفاع کمی می باشند مورد استفاده قرار می گیرد و از اسانسورهای گیربکس برای ساختمان های دارای ارتفاع متوسط استفاده می كنند.

برای ساختمان هایی كه دارای ارتفاع بلندی می باشند از اسانسورهای گیرلس استفاده می كنند. اگر ما بخواهیم انواع اسانسورها را به چند دسته تقسیم كنیم در دسته سوم نیز، اسانسورهای کششی، مغناطیسی و اسانسور هیدرولیک و گارگاهی جا می گیرند. شرکت تعمیر و نگهداری آسانسور

اگر اسانسورها را به دو دسته کلی تقسیم كنیم اسانسورهای مسکونی و تجاری و یا اسانسورهای نفربر و بالابر طبقه بندی می شوند. حالا كه شما با انواع مختلف اسانسور اشنا شدید، تعرفه انواع اسانسورهای کششی و کارگاهی كه طبقه بندی رایج تری را دارند مورد بررسی قرار می دهیم.

عوامل موثر بر تعرفه اسانسور

عوامل موثر بر تعرفه اسانسور

ما در این مقاله می خواهیم از یک طرف عواملی كه بر تعرفه اسانسور موثر می باشند و سهم ان ها در هزینه یک ساختمان و از طرف دیگر تاثیر نصب اسانسور بر تعرفه یک ملک را بررسی كنیم. نوع ساختمان از نظر مسکونی و یا صنعتی و… بر نوع اسانسور و در نتیجه تعرفه و سهم ان در هزینه همه شده یک ساختمان موثر است. شرکت تعمیر و نگهداری آسانسور

پس ابعاد و امکانات موجود در اسانسور مهمترین عامل تاثیرگذار بر تعرفه اسانسور با توجه به نوع ساختمان است، كه یكی از مهمترین عوامل موثر بر تعرفه اسانسور ظرفیت اسانسور و طول عمر ساختمان محسوب می شود. علاوه بر نکاتی كه بر تعرفه اسانسور تاثیر دارد، تعداد طبقات، جمعیت طبقات و مسیر حرکت اسانسور را هم باید به ان اضافه كرد.

به گفته متخصصانی كه در حوزه اسانسور فعالیت می كنند، انتخاب اسانسور از یک سو، باید با توجه به جمعیت ساكن در ساختمان، انالیز ترافیک و از طرف دیگر نحوه نصب و كنترل و همینطور كیقیت قطعات مد نظر قرار گیرد. البته باید بدانید كه بعضی ها اعتقاد دارند تعرفه اسانسور با توج به نوع اسانسور، حداکثر ظرفیت قابل تحمل، حداکثر ارتفاع، تعداد طبقات و نوع برند اسانسور و نوع تابلو برق مثل اینورتر كنتاکتوری بودن تابلو برق، متفاوت است.

انواع اسانسور و تعرفه شرکت تعمیر و نگهداری آسانسور

یكی از قدیمی ترین و پرکاربرترین انواع اسانسورها، اسانسور کششی بوده كه از قدیم در خانه ها و مجتمع های تجاری مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع اسانسورها به دو شکل در بازار موجود است: شیشه ای و بسته كه از نظر سرعت به انواع تک سرعته، دو سرعته و داشتن كنترل سرعت هوشمند و از نظر انواع موتور به سه دسته تقسیم می شود: گیربکس، گیرلس و روملس. شرکت تعمیر و نگهداری آسانسور

در نوع اسانسورهای کششی، در قسمت موتورخانه یا بالای چاهک از یک موتور الکتریكی به عنوان نیروی محركه لازم برای حرکت استفاده می شود. اما در نوع کششی روملس، احتیاجی به موتورخانه نیست. موتورهای اسانسورهای کششی روملس داخل یک چاهک قرار می گیرد كه جایگزین بسیار مناسبی برای اسانسورهای قدیمی و سنتی است. از مزایای این نوع اسانسور می توان به نصب سریع، قطعات کم حجم، دسترسی اسان و همینطور کاهش مصرف برق و سازگاری با محیط زیست اشاره كرد.

اما برای ساختمان های کوتاه كه ارتفاع کمی دارند از اسانسورهای گیربکس استفاده می كنند كه موتور متصل بوده و چرخی را كه سیم بکسل را به حرکت در می اورد و شروع به حرکت می كند. اما در اسانسورهای هیدرولیک با نیروی فشار روغن کار می كنند، كه عامل تامین كننده نیروی محركه اسانسور، جک و پاوریونیت است. نوع عملكرد این اسانسور این گونه بوده كه با تحت فشار قرار دادن روغن نیروی رانش ایجاد شده و به جک هیدرولیكی منتقل می كند كه باعث حرکت این اسانسور می شود. شرکت تعمیر و نگهداری آسانسور

سیستم محركه این اسانسور به دو صورت مستقیم و غیر مستقیم است. در نوع سیستم مستقیم برای جا به جایی کابین، به یوک کابین جک مستقیما متصل است اما در نوع غیر مستقیم این اسانسور جک از طریق حرکت سیم بکسل متصل به یوک کابین موجب حرکت و جابه جایی می شود. از نکات مثبت این اسانسور این بوده كه به خاطر استفاده از جک افزایش ایمنی و کاهش خطر سقوط را حداقل رسانده است. تعرفه اسانسور هیرولیک همان طور كه گفتیم با توجه به ظرفیت، ابعاد، نوع قطعات و تعداد توقف ان، مشخص می شود.

اگر در شرایطی هستید كه فضای کافی ندارید می توانید از این اسانسور کمک بگیرید. از اسانسورهای هیدرولیک در ساختمان های دو یا 6 طبقه و بیمارستان های کوچک و ساختمان هایی كه از برق تک فاز کار می كنند کاربرد دارند. اسانسورهای هیدرولیكی فضای کمتری را نسبت به اسانسورهای کششی اشغال می كند و نیازی به موتورخانه در بالا ندارند.

مقایسه تعرفه اسانسور هیدرولیک با کششی

در کل اگر حساب كنیم تعرفه و هزینه نصب اسانسورهای کششی بیشتر از نوع هیدرولیكی است. تعمیر آسانسور کششی نیازی به تعمیر شرکت خاصی ندارد و هر شرکت تعمیر و نگهداری آسانسور دیگری هم می توانند این نوع از اسانسورها را تعمیر كنند.

تعرفه اسانسورهای کارگاهی و عوامل موثر ان

بعد از ان كه در مورد اسانسورهای کششی و اسانسورهای هیدرولیک توضیح دادیم، در این قسمت می خواهیم به اسانسورهای کارگاهی هم اشاره ای داشته باشیم. این نوع از اسانسور در کارگاه ها، ساختمان های در حال ساخت، سکوهای نفتی و همینطور سدها مورد استفاده قرار می گیرد. برای حرکت عمودی این اسانسور معمولا از نیروی محركه یک موتور الکتریكی استفاده می كنند.

این اسانسورها، برای جابه جایی وسایل سنگین از بالابرهای گارگاهی سیار و بالابرهای کارگاهی ثابت استفاده می كنند كه خود به دو نوار دنده ای و وینچی تقسیم می شود. تعرفه اسانسورهای کارگاهی به عوامل زیادی بستگی دارد كه به حداکثر ظرفیت باربری، ابعاد کابین، تعداد موتور و همینطور نوع حرکت ان می توان اشاره كرد. علاوه بر فروش انها، این نوع اسانسور هم اجاره داده می شود.

قطعات مکانیكی اسانسور شرکت تعمیر و نگهداری آسانسور

در مشخص تعرفه اسانسور، استفاده از قطعات با توجه به كیفیت، برند و طول عمرشان نقش دارد. بعضی قطعات مصرفی می باشند كه در پایان عمر مفید کارایی شان را از دست می دهند و نیازمند تعویض می باشند. اما استفاده از برندهای معروف و مطرح دارای كیفیت بهتر، عمر مفید و مسلما دارای تعرفه بیشتری می باشند كه استفاده از این قطعات موجب افزایش تعرفه همه شده اسانسور می شود. قطعات مختلف اسانسور عبارت از، تابلو برق سه فاز، وزنه تعادل، سیم بکسل، قلاب سر بکسل، فلكه هرزگرد، درب باز كن برقی، سنسور درب، درب نیمه اتوماتیک و درب همه اتوماتیک و

درباره قطعات اسانسور بخواهیم صحبت كنیم باید بگوییم كه مثلا ریل مونته فرو ایتالیایی تعرفه بالاتری نسبت به مدل چینی دارد و یا درب های اتوماتیک تعرفهشان بیشتر از غیر اتوماتیک است. شرکت تعمیر و نگهداری آسانسور

البته باید توجه داشته باشید كه موتور گیربکس ایرانی نسبت به خارجی بر تعرفه اسانسور تاثیر گذار است. تعرفه های موتور خارجی بالا می باشند اما به علت تحریم بودن کشور ایران قطعات و خدمات پس از فروش با دشواری روبرو خواهید شد. لذا از شما می خواهیم كه از موتورهای گیربکس ایرانی کمک بگیرید. اسانسورهایی كه دارای کابین کوچكی می باشند تعرفه مناسب و پایین تری دارند و فضای کمتری را اشغال كرده و به صرفه تر می باشند. شرکت تعمیر و نگهداری آسانسور

در اخر نکاتی را كه در هنگام احداث اسانسور باید بدانید ارتفاع و ویژگی های ساختمان در تعرفه اسانسور تاثیر دارد. برای مثال یک برج و یا ساختمان هایی كه دارای ارتفاع زیادی می باشند، توقف و حرکت بیشتری در طبقات نیاز بوده كه هر چند این توقف و حرکت بیشتر باشد مسلما بر تعداد درب، متراژ سیم بکسل، تعداد ریل، افزایش می یابد كه در نهایت تعرفه همه شده اسانسور شما بالاتر می رود. معمولا ظرفیت ان ها 4 تا21 نفر بوده و اگر این ظرفیت بیشتر و افزایش یابد تعرفه همه شده اسانسور هم بالاتر است.

تاثیر اسانسور بر تعرفه ساختمان

تاثیر اسانسور بر تعرفه ساختمان

در ساختمان هایی كه بیش از 4 طبقه می باشند اسانسور برای این ساختمان ها مهم است اما بسیاری از واحدهای مسکونی كه قدیمی می باشند و یا اپارتمان های نوساز كه دارای سال ساخت کمتری می باشند فاقد اسانسور بوده كه یكی از دلایل ان، نداشتن اسانسور در این ساختمان ها، هزینه بالای ساخت ان و افزایش بسیار زیاد تعرفه ها با توجه به نواسانات ارز در بازار ایران است. شرکت تعمیر و نگهداری آسانسور

اما توجه داشته باشید كه نصب اسانسور در ساختمان نوعی سرمایه گذاری است نه هزینه، كه کاربرد ان در ساختمان ها رواج بسیاری پیدا كرده و با نصب اسانسور نه تنها ارزش ملكی شما بالا میرود بلكه در فروش ساختمان بسیار به شما کمک می كند.

زیرا ساختمان هایی كه دارای طبقات زیادی می باشند و طبقات بالا كه دارای منظره چشم نوازی می باشند، داشتن اسانسور یک ویژگی است. برای مثال اگر یک واحد مسکونی 50 متری دارای اسانسور باشد اما امکاناتی شامل پاركینگ و انباری را نداشته باشد تعرفه هر متر ان 20 میلیون بوده كه تعرفه نهایی ان 1 میلیارد همه می شود.

اما بر عکس ان اگر همین واحد ساختمانی را بدون اسانسور معامله كنید تعرفه همه شده ان 850 تا 900 میلیون تومان است، كه البته باید در نظر داشته باشید كه اپارتمان شما در چه منطقه ای قرار دارد می تواند این امار و ارقام متفاوت باشد. شرکت تعمیر و نگهداری آسانسور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *