تعمیر آسانسور

علت خرابی درایو آسانسور

علت خرابی درایو آسانسور

شما از علت خرابی درایو آسانسور چه می دانید؟ كاربرد درایو الكتریكی در آسانسور، كنترل سرعت دور موتور است كه مزایای زیادی دارد. ایراد درایو آسانسور می تواند علل بسیاری داشته باشد كه اين علل و علت سوختن درایو آسانسور را در اين مقاله بررسی می كنیم. با آسانسور مانا همراه باشید.

نكات پیش نيازی در علت خرابی درایو آسانسور

درایوها دستگاه هایی هوشمند با قابلیت های بالا می باشند. در اين دستگاه های هوشمند، معمولا عیوب و مشکلات كاركرد به صورت ارور به كاربر اطلاع داده می شود. درایوهای آسانسور برندهای بسیاری دارند و درنتیجه برای هر برند می توان به صورت تخصصی لیست ارور و راه رفع مشکل را ارائه داد ولی بعضی نكات درمورد درایوها عمومی تر می باشند.

پیش از بررسی علت خرابی درایو آسانسور باید دانست اين دستگاه از هر برندی كه باشد، دارای دو جزء اصلی است:

l برد تغذیه يا پاور برد كه در قسمت زیرین درایو قرار گرفته است و خود شامل اين قسمت هاست:

  1. پل دیود
  2. igbt
  3. سوئیچینگ

l برد فرمان يا رگیولیشن كارد كه در قسمت فوقانی درایو جای دارد.

علت روشن نشدن درایو آسانسور

همیشه موضوع علت خرابی درایو آسانسور نیست. در همه درایوها باید دو ترمینال مثبت به هم پل شوند. نام ترمینال ها امکان دارد در انواع درایو و برندهای گوناگون آن متفاوت باشد ولی به هم پل شدن ترمینال های مثبت، قاعده ای است كه تحت هر نام باید رعایت شود. در غیر اين صورت، حتی با وجود اين كه درایو سالم است و برق سه فاز وارد آن می شود، روشن نخواهد شد.

به اين موضوع قدری جزئی تر می پردازیم. اگر از وصل بودن و ورود برق سه فاز اطمینان دارید، اين مراحل را انجام دهید:

  1. به سراغ سیم رابط میان دو قسمت تغذیه و فرمان (پاور برد و رگیولیشن كارد) بروید و صحت اتصال آن را بررسی كنید.
  2. پل بودن دو ترمینال مثبت را بررسی كرده و از آن اطمینان يابید.
  3. كافی بودن ولتاژ AC سه فاز را بررسی كنید.
  4. با استفاده از ولت متر، مقدار ولتاژ DC میان ترمینال های مثبت و منفی درایو را اندازه بگیرید و اطمینان حاصل كنید برابر با 560 VDC باشد.

مرحله چهارم تعیین كننده است چون اگر میزان ولتاژ هم درست باشد معلوم می شود مشکل از سوئیچینگ است. ولی اگر میزان ولتاژ درست نباشد، وارد مرحله جداگانه ای برای تست های گوناگون می شویم.

علت خرابی درایو آسانسور

ایراد igbt، پل دیود و برک درایو

اگر ولتاژ میان ترمینال های مثبت و منفی وجود نداشته باشد، احتمالا علت خرابی درایو آسانسور سالم نبودن، عملكرد اشتباه يا سوختن igbt، پل دیود و يا برک درایو وجود دارد.

سوختن درایو آسانسور

معمولا كم اتفاق می افتد كه درایو آسانسور كاملا بسوزد و كل دستگاه از كاركرد بیفتد. معمولا مشکلات اصلی كه علت خرابی درایو آسانسور محسوب می شود، در یكی از سه موردی ریشه دارد كه در بالا بررسی و روش حل آن هم بيان شد. ولی در شرایطی كه برق شهری دچار نوساناتی شود و يا حساسیت دستگاه به اين نوسانات و مشکلات زياد باشد، امکان دارد با سوختن درایو آسانسور روبرو شویم.

ایراد درایو آسانسور با كمک كدهای ارور هر نوع و برند راحت تر تشخیص داده می شود و روند حل آن سرعت خواهد گرفت. شناخت تخصصی انواع درایوها از برندهای گوناگون و آشنایی با نكات مهم در علت يابی درایو الكتریكی، كمک می كند در صورت بروز هر مشکل، مشکل اصلی را متوجه شویم و استفاده ای بهینه از درایو آسانسور داشته باشیم. با دانستن شیوه كاركرد اجزای درایو و نقاط ضعف احتمالی آن ها می توان از ایراد درایو آسانسور پیشگیری کرد.

تعمیر درایو آسانسور

درایو آسانسور هر چند در كارایی آن تاثیر بسیاری دارد ولی می تواند به دلایل بسیاری مشکل پیدا کند. برای تعمیر درایو، باید بدانیم كه سیستم آن ها بسيار حساس است، ابتدا مشكل آن را بیابید و بعد تعمیر و نگهداری آسانسور را انجام داده و اگر مشكل حل نشد باید قطعات درایو را تعویض و بعد میان اينورتر و دیگر وسایل ارتباط برقرار كنیم و مشكل را بازيابی كنیم. درایو سیستم حساسی دارد، از اين رو باید از یک فرد حرفه ای و مجرب کمک گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *