تا به حال از خود پرسیده اید که علت نصب آینه در آسانسور چه می تواند باشد؟ درب آسانسور را كه باز می كنید اولین چیزی كه می بینید و خوشحال هم می شوید آینه است ولی حالا می خواهیم بدانیم چرا در آسانسورها آینه نصب می كنند؟ با مرکز خدمات آسانسور مانا همراه باشید.

علت نصب آینه در آسانسور چیست؟

امروزه در هر شهر بزرگی، بناهای بلند و چندطبقه ای وجود دارد كه بدون آسانسور، استفاده از آن ها محال به نظر می آید. ولی آيا تا به حال خیال كرده اید كه وجود آینه در آسانسور برای چیست؟ جواب اين سؤال احتمالا شما را غافلگیر خواهد كرد.

كابین بزرگتر دیده می شود

یک علت نصب آینه در آسانسور این است که وجود آینه در آسانسور به اطراف بعد و جلوه بیشتری می دهد. مسافران با سوار شدن به آسانسور ناخودآگاه حس می كنند در فضای بزرگتری قرار دارند.

علت علمی نصب آینه بر دیوار روبروی كابین آسانسور چیست

یكی از علمی ترین علت نصب آینه در آسانسور هشداری است به مسافر آسانسور، كه قبل از اينكه قدم به داخل كابین آسانسور بگذارد، خود را در آینه دیده و مطمئن شود كه كابین آسانسور در آن طبقه وجود دارد. چون بعضی از تعمیركاران يا سرویس كاران آسانسور اقدام به غیر فعال كردن سیستم ایمنی كنتاكت های مسیر درب آسانسور می کنند، در مسیر كنتاكت های ایمنی پل قرار می دهند، در اين شرایط اگر فراموش كنند اين پل را بعد از پايان كار بردارند سیستم ایمنی مدار درب آسانسور غیر فعال می ماند و در اين شرایط اگر درب آسانسوری در طبقات باز باشد، به علت قطع سیستم حفاظتی آسانسور حركت می كند.

پس برای جلوگیری از سقوط ناخواسته به داخل چاه آسانسور، تا وقتیكه مطمئن نشدید كابین در طبقه حضور دارد، به هیچ عنوان قدم به سمت داخل كابین آسانسور پیش نگذارید.ژاپنی ها برای هشدار و توجه كاربران آسانسور، در طراحی داخلی كابین و كف كابین آسانسور، نقاشی شكل چاه آسانسور را ترسیم كرده اند و انسان ناخواسته حتی با اطمینان از حضور كابین با دیدن نمای چاه آسانسور با ترس و دلهره و با احتياط قدم پیش می گذارد. كف كابین آسانسور با طراحی چاه آسانسور از سقوط ناگهانی به داخل كابین جلوگیری می كند.

علت نصب آینه در آسانسور

عدم توجه به گذر زمان

یکی از علت های علت نصب آینه در آسانسور همین مسئله است. در ابتدای زمان استفاده از آسانسور برای جابجایی میان طبقات، مردم از كندی حركت آن شكایت داشتند. به مرور کارشناسان متوجه شدند كه اين مشكل از نگاه كردن آن ها به دیوارهای آسانسور ناشی می شود كه كاری بسيار خسته كننده ای است و موجب می شود گذر زمان احساس شود.

ولی در نهایت یكی از مهندسین فعال در اين زمینه، پیشنهاد دیگری ارائه داد “روی افكار مردم تفکر كنیم. مردم خیال می كنند كه آسانسورها آهسته حركت می كنند. مردم خیال می كنند…” به دنبال اين پیشنهاد و متفکر شدن کارشناسان روی مسافران آسانسور، متوجه نتیجه جدیدی شدند: “حركت آسانسور از آنچه در واقعیت بود، كندتر به نظر می رسید. همینطور به علت تفکر درباره معلق بودن كابین، ترس از سقوط در میان مردم بیشتر حس می شد.

لذا 2 راه حل برای اين مشكل پیدا كردند: اول، نوسازی آسانسور و افزایش سرعت آن و دوم، منحرف كردن توجه مردم به چیز دیگری كه حركت آسانسور را در نظرشان سریع تر كند. ایت نکات تبدیل به آثار روانی علت نصب آینه در آسانسور شد.

تعمیر و نگهداری آسانسور در تهران

پس ایده نصب آیینه در كابین به ذهن آن ها خطور كرد کارشناسان با توجه به هزینه های سنگین نوسازی آسانسور به نصب آینه روی آوردند. امروزه در بیشتر آسانسورها شما می توانید با نگاه كردن به آینه سرگرم شوید.

با اين كار مردم به جای تفکر بر سرعت آهسته و احتمال سقوط آسانسور، بر روی ظاهر خود متفکر می شدند. از اين رو متوجه گذر زمان هم نمی شدند.

به این شکل خیالات نسبت به آسانسورها عوض شد: “مردم خیال می كردند علاوه به اينكه آسانسورهای جدیدتر، دارای سرعت بیشتری نسبت به گذشته بودند، فضای بیشتری هم در اختيار آن ها قرار می دادند.” از جمله كشورهایی كه از پیشگامان استفاده از اين روش بودند، نام ژاپن هم به چشم می خورد.

 

به نظر شما علت نصب آینه در آسانسور چیست؟ چه نکته دیگری وجود دارد که ما در این مطلب آن را بیان نکرده ایم؟ در ضمن اشاره کنیم که شما می توانید برای دریافت خدمات سرویس و تعمیر آسانسور با ما تماس بگیرید و سفارش خود را ثبت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *