علل لرزش کابین آسانسور می تواند چند مورد باشد، از مهمترین علل لرزش كابین آسانسور می توان به نصب آسانسور نادرست در قسمت ریل اشاره داشت. البته سایز ریل آسانسور در این لرزش بی تاثیر نیست. برای كم كردن لرزش كابین آسانسور می توان از ریل هایی با سایز بزرگ استفاده كرد. استفاده از ریل با سایز بزرگ تر مشكلات احتمالی آینده را كم می كند.

اگر ریل ها با دقت نصب نشوند احتمال دارد فاصله هایی كه در بین ریلها ایجاد می شوند با هم اختلاف داشته باشند. اگر این فاصله زیاد باشد در قسمت هایی كه فاصله ریل ها بیشتر است در آن نقاط لقی كابین خواهیم داشت. البته اگر فاصله بین كابین ها كمتر از حد مجاز باشد مشكلات دیگری به وجود می اید.

از دیگر علت لرزش كابین آسانسور می توان به مشكل در نصب آسانسور و یا نحوه طراحی كابین آسانسور اشاره كرد. در بعضی از آسانسورها اندازه ضخامت بدنه كابین آسانسور و نحوه طراحی آن لرزش را به داخل كابین آسانسور انتقال می دهد. برای رفع این علت لرزش كابین آسانسور باید قبل از ساخت كابین آسانسور نرم افزارهای شبیه سازی كابین را به كار برد.

همچنین تعیین دقیق ابعاد و سایز ورق های فلزی مورد استفاده وتحلیل دقیق لرزش در سرعتهای مختلف انجام شود. از موردهای دیگر علت لرزش كابین آسانسورمی توان به لق بودن كابین اشاره كرد. در بعضی مواقع كفشك ریل كابین نسبت به خود ریل فاصله ای بیش از فاصله استاندارد دارد.

این امر موجب می شود كه كابین به صورت افقی حركت های ریزی به طرفین داشته باشد. كه این مورد به عنوان لقی كابین آسانسور شناخته می شود. برای رفع این علت لرزش كابین آسانسور باید تست لقی كابین پیش از نصب وراه اندازی آسانسور انجام گیرد.

علل لرزش کابین آسانسور چیست؟

 • علت دیگر لرزش كابین آسانسور این است كه اتصالات كابین در زمان مونتاژ به صورت صحیح انجام نشده باشد. آچاركشی تكمیل نشده باشد. این موجب می شود صدا و لرزش در كابین ایجاد شود.
 • علت دیگر لرزش كابین آسانسور این است كه زمان نصب ریل ها، نقطه های اتصال ریل ها درست سوهان كاری نشوند. در این قسمت ها كفشك ها درگیر می شوند و لرزش بروز می کند.
 • دیگر علل لرزش کابین آسانسور این است كه لنت كفشك در اثر تماس بدنه كفشك با ریل آسانسور ساییده می شود.
 • علت بعدی لرزش كابین آسانسور این است كه درب كابین و ساسپنشن كابین وهمچنین لنگه درب ها تنظیم نمی باشند.
 • علت دیگر لرزش كابین آسانسور این است كه كفشك ریل درب كابین با ریل آلومینیومی آسانسوردرگیر می شوند. این موجب می شود اصطكاك به وجود آید.
 • یکی دیگر از علل لرزش کابین آسانسور این است كه لرزه گیرهای روی كابین آسانسور به صورت صحیح تنظیم نمی باشند.
 • علت دیگری که در لرزش كابین آسانسور نقش دارد، پاراشوت های آسانسور تنظیم نیستند. در این صورت این امكان وجود دارد پاراشوت با ریل برخورد كند. و یا پاراشوت با ریل در گیر شود.
 • علت دیگر لرزش كابین آسانسور این است كه ریل ها به مرور زمان گرد و غبارمی گیرند. روغن و گریسی كه بین ریل ها وجود دارد موجب جرم گرفتگی شدید می شوند. این مواد وقتی درون لنت كفشك انباشته می شوند و موجب لرزش وسرو صدا در كابین آسانسور می شوند.
 • علت دیگر لرزش كابین آسانسور این است كه میزان كشش سیم بكسلهای متصل به كابین به یك اندازه نباشد. این امر امکان دارد موجب لرزش كابین آسانسور شود.
 • یك علت رایج لرزش كابین آسانسور این است كه وزنه های درون قاب وزنه تعادل به شكل درست نصب نشدند. این امر موجب لرزش كابین آسانسور می شود. علت لرزش كابین آسانسور می تواند به شكل لرزش عمودی یا لرزش افقی باشد.

علت لرزش عمودی كابین آسانسور

علت لرزش عمودی كابین آسانسور

 • فلكه كشش و هرزگرد و شیارهای روی سطح آن معیوب باشند.
 • موتور آسانسور به شكل صحیح نصب نشده باشد و كاركرد آن مشکل داشته باشد.
 • درایو آسانسور معیوب باشد و کارآیی ان به شكل صحیح نباشد.
 • كشش در تعدادی از سیم بكسل های آسانسور یكسان نباشد.
 • وقتی فلكه های كشش و هرزگرد آسانسور بالانس نباشند.
 • وقتی بین ریل و كفشك های كابین اصطكاك نامناسب وجود داشته باشد.

علت لرزش افقی كابین آسانسور

 • ریل آسانسور اشتباه نصب شده باشد.
 • كفشك-ریل آسانسو های غلتكی نا مرغوب به كار رفته باشد.
 • وزن كابین آسانسور ویا سبك بودن كابین استاندارد نباشد.
 • فلكه كششی روی كابین آسانسوراز جنس مرغوب نباشد و مشکل داشته باشد.
 • تاب خوردگی و ارتعاش در سیم بكسل ها وجود داشته باشد.

لقی کابین آسانسور

لقی کابین آسانسور

لق بودن کابین از جمله مواردی است که باعث ایجاد لرزش در آسانسور ها می شود . اگر فاصله کفشک ریل کابین نسبت به ریل ، از فاصله استاندارد بیشتر باشد باعث می شود تا حرکت های ریز افقی کابین به طرفین ایجاد شود و باعث ایجاد لرزش گردد که برای جلوگیری از این امر نیز باید از کابین تست لقی گرفت.

موارد گفته شده عوامل مهم بروز لرزش در کابین می باشند ولی عوامل دیگری نیز وجود دارند که شامل موارد زیر می باشند.
در زمان مونتاژ اتصالات کابین باید درست انجام شود و آچارکشی کامل صورت گیرد در غیر این صورت صدا و لرزش در کابین احساس خواهد شد.

هنگامی که ریل ها نصب و شاقول کاری می گردند باید بندهای اتصال آن ها به خوبی سوهان کاری شوند تا کفشک ها درگیر نشده و ایجاد لرزش نکنند. در صورتی که لنت کفشک ساییده شود باعث می شود تا بدنه کفشک با ریل آسانسور تماس پیدا کرده و ایجاد لرزش نماید.

تنظیم دقیق درب کابین و لنگه درب ها و همچنین تنظیم لرزه گیر های روی کابین آسانسور باعث می شود تا لرزش در کابین احساس نشود.

در صورتی که کفشک ریل درب کابین آسانسور با ریل آلومنیومی آسانسور در گیر شود باعث ایجاد لرزش و صدا در آسانسور خواهد شد. در صورتی که پاراشوت ها ی آسانسور تنظیم نباشد و موجب برخورد و ساییده شدن لبه های آن با ریل شود و یا پاراشوت با ریل در گیر شود باعث ایجاد لرزش در کابین خواهد شد.

جرم گرفتگی ریل ها در اثر گرفتن گرد و غبار و روغن و گریس باعث انباشته شدن مواد در درون لنت کفشک شده و ایجاد لرزش صدا در کابین می کند. از دیگر مواردی که باعث ایجاد لرزش در کابین می شود یکسان و میزان نبودن کشش سیم بکسل های متصل به کابین با یکدیگر می باشد.

در صورتی که وزنه های داخل قاب وزنه تعادل به صورت صحیح تنظیم و نصب نشود باعث ایجاد لرزش و صدا در کابین می شود. البته لرزش کابین آسانسور ها می تواند به صورت عمودی و یا افقی باشد که هر کدام دلایل خود را دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *