چه زمانی باید به تعویض فلکه هرزگرد آسانسور بپردازیم؟ اگر نمی دانید چه زمانی باید این قطعه مهم را عوض کنید این مقاله را تا انتها بخوانید. با آسانسور مانا یکی از بهترین مراکز تعمیر و سرویس آسانسور همراه باشید!

برای تعویض فلکه هرزگرد آسانسور – تعمیر فلکه هرزگرد آسانسور و … ما می توانیم به شما کمک کنیم!

 

آسانسور مانا را می توان جزو بهترین شرکت های خدمات رسانی در زمینه سرویس و تعمیرات آسانسور دانست و شما می توانید در زمینه نصب، تعمیر، سرویس و نگه داری های مربوط به این دستگاه جادویی روی ما حساب کنید. تمام تلاش ما ارائه خدمات عالی با بهترین قیمت بوده و در تلاشیم نظر شما را در زمینه اعتماد و رضایت به دست آوریم.

تماس با ما با : 02146130971

چه زمانی برای تعویض فلکه هرزگرد آسانسور اقدام کنیم؟

سرویسكار آسانسورتان نسخه جدیدی برای آسانسورتان تجویز كرده: فلکه هرزگرد آسانسورتان باید عوض شود. حتماً اولین سوالی كه ذهن شما را درگیر می کند این است كه فلکه هرزگرد آسانسور چیست و چرا باید عوض شود. فلکه هرزگرد آسانسور درواقع بخشی از سیستم تعلیق آسانسور است كه در همكاری با سایر اجزای این سیستم، برای ایستایی و حرکت روان تر به كار می رود.

سیستم تعلیق آسانسور چیست؟

در يک بالابر معمولی كه برای بالا بردن اجسام به كار برده می شود، بار به يک طناب فولادی وصل است و يک موتورْ طناب فولادی را به دور فلکه خود می چرخاند و طناب را جمع می کند تا بار بالا برود. از آن جهت كه این سیستم كاملاً ساده است، بالا بردن بار امكان دارد با تكان همراه باشد و سرعت و امنیت و نرمی كافی در این حرکت وجود نداشته باشد.

جنس و سایر مشخصات فلکه هرزگرد آسانسور

بند 1-2-9 استاندارد ملی آسانسور ایجاب می کند كه نسبت قطر گام فلکه هرزگرد آسانسور حداقل 40 باشد. حداقل نسبت بین قطر گام فلكه کششی و قطر اسمی سیم بکسل، در 5655Bs باید برابر 30 و در 1A.17 برابر 32 باشد.

به دلایلی چون امكان ریختگری مناسب، استحكام بالا، لغزش پذیری مناسب و قابلیت حرکتی و ایست اضطراری مناسب و مقاومت بالا دربرابر خوردگی، فلکه های هرزگرد آسانسور معمولاً از چدن ساخته می شوند. البته شاید بتوان گفت كه 90٪ فلكه های هرزگرد ریخته گری شدند و خالص نیستند و درصدهای مختلفی از آلیاژها را دارند.

چه موقع نیاز به تعویض فلکه هرزگرد است؟

زمانی كه فلكه هرزگرد دچار خوردگی می شود لازم است كه فلکه هرزگرد آسانسور شما تعویض شود. البته در مواردی هم بولبرینگ فلكه دچار مشکل می شود، مثلاً ترک برمی دارد یا قیرپاژ می کند. هرچند تعویض بولبرینگ فلكه هرزگرد شُدنی است اما تعویض خود فلكه مقرون به صرفه تر است.

فلكه هرزگرد ذاتاً نرم تر از فلكه اصلی است، زیرا فلكه اصلی كه بیشتر فشار بر آن است، از فولاد ضدسایش با توانایی تحمل فشار بالا ساخته شده است. پس مقرون به صرفه نیست كه جنس فلکه هرزگرد هم چنین كیفیتی داشته باشد. بدیهی است كه فلكه هرزگرد زودتر از فلكه اصلی دچار خوردگی شود.

خوردگی فلكه هرزگرد آسانسور

علائم خوردگی فلکه هرزگرد آسانسور

علائم خوردگی فلکه هرزگرد آسانسور برای يک سرویسكار مجرب آسانسور به راحتی قابل تشخیص است، چرا كه سرویسكاران آسانسور قادرند علائم خرابی آسانسور و قطعات آن را به خوبی تشخیص دهند.

چنانچه در فلكه ها خوردگی وجود داشته باشد، در اطراف فلكه ها براده های آهن مشاهده می شود. همچنین امكان دارد كه در شیارهای فلکه ها خط های مارپیچی مشاهده شود.

خوردگی ها می توانند دلایل متفاوتی داشته باشند:

  • خوردگی امكان دارد به این دلیل باشد كه دقت لازم در نصب كردن آسانسور شما به خرج داده نشده است. به طوری كه فلكه موتور و فلكه هرزگرد با كابین هم تراز نیست.
  • گاهی نصاب آسانسور هنگام بالانس كردن وزنه تعادل و كابین به اندازه كافی دقت نمی کند، در نتیجه با مرور زمان خوردگی ایجاد می شود. توجه شود كه بالانس بودن از موارد موردنیاز برای اخذ استاندارد آسانسور است.
  • چنانچه میزان کشش سیم بکسل ها يکسان نباشد امكان دارد يكی از سیم بکسل ها نسبت به دیگری کشش بیشتری ایجاد کند در نتیجه شیارهای فلكه هرزگرد دچار خوردگی شود.
  • عدم تناسب میزان سختی موتور آسانسور و فلكه هرزگرد می تواند منجر به خوردگی فلكه هرزگرد شود. علت خوردگی بیشتر استاندارد نبودن فلکه هرزگرد است، چرا كه فلكه های موتور معمولاً مطابق استانداردهای بین المللی ساخته می شوند.
  • چنانچه سرویسكار آسانسور شما به روغن كاری سیم بکسل ها رسیدگی نكرده باشد امكان دارد كه روغن مغز کنفی سیم بکسل به مرور زمان خشک شود و خشكی سیم بکسل موجب خوردگی فلكه ها شود.
  • توجه شود كه آسانسور هم عمری دارد. با بالا رفتن عمر آسانسور امكان خوردگی فلكه های هرزگرد بیشتر می شود، در نتیجه باید فلكه هرزگرد را تعویض كرد.

عمر و قیمت فلکه هرزگرد آسانسور

همان طور كه پیش تر گفتیم، برخی از سیستم های تعلیق آسانسور دارای فلكه هرزگرد هستند. برخی به خاطر کم بودن فاصله كابین تا كادر وزنه به فلكه هرزگرد نیاز ندارند. در صورت مناسب نبودن این فاصله نیاز به فلکه هرزگرد است. شاید بتوان به طور حسی گفت كه 90 درصد از خرابی های فلکه هرزگرد آسانسور به خاطر نصب نادرست آسانسور باشد.

90درصد از خرابی های فلکه هرزگرد آسانسور به خاطر نصب نادرست، بالانس نكردن وزنه و كابین، انتخاب نادرست سیم بکسل و عدم رعایت استانداردهای نصب است.

اگر نصب كردن آسانسور درست انجام شده باشد، می توان انتظار داشت كه فلکه هرزگرد آسانسور تا 7 سال عمر کند. معمولاً تعویض فلكه هرزگرد 2 تا 5 ساعت طول می کشد. قیمت فلكه هرزگرد، برحسب جنس و برند آن، می تواند از 450 هزار تومان تا 1500 تومان باشد.

بدیهی است كه اگر قرارداد سرویس منظم دوره ای آسانسور داشته باشید، در صورت وجود مشکلی برای فلکه هرزگرد آسانسور، سرویسكار آسانسور به مشکل پی می برد. اگر آسانسور درست نصب نشده باشد، سرویسكار آسانسور كه دلایل خرابی های متعدد را می داند، می تواند راهكار مناسبی فراهم کند.

تعمیر و نگهداری آسانسور در تهران

با برنامه ریزی برای تعمیر و نگهداری آسانسور منظم با یک شرکت معتبر مثل آسانسور مانا، شما قبل از بروز مشکلات احتمالی به جای انتظار برای اقدام تا زمانی که مشکلی پیش بیاید، در بالای مشکلات احتمالی باقی می مانید.

تعمیر و نگهداری آسانسور به صورت معمول هم می تواند عملکرد آسانسور را بهبود بخشد و باعث سواری نرم و سریعتر برای کاربران شود.

بدون انجام خدمات تعمیر و نگهداری مناسب، شما امکان دارد با مشکلات احتمالیآسانسور مسکونی خود روبرو شوید که باعث هزینه های تعمیر و سرویس زیادی می شود. هرچه مدت آن را به تعویق بیاندازید، به احتمال بالا آسانسور شما به تعمیرات بیشتری نیاز خواهد داشت.

همین حالا می توانید برای استفاده از خدمات با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *