در این مطلب در رابطه با قرارداد تعمیر و نگهداری آسانسور صحبت خواهیم كرد تا شما با جزئیات بیشتر نحوه تنظیم یك قرارداد دقیق و اصولی و تعهدات طرفین آگاهی كامل كسب نمایید. با آسانسور مانا همراه باشید!

در صورتی که نیاز به خدمات تعمیر و نگهداری آسانسور دارید،

همین حالا از طریق راه های ارتباطی ذکر شده با ما تماس بگیرید.

ما با کمک تیم حرفه ای خود بهترین ها را برای شما ارائه می کنیم.

جهت دریافت خدمات قرارداد تعمیر و نگهداری آسانسور با ما تماس بگیرید!

تضمین همیشه می تواند یك خدمات را ارزنده تر و مورد اعتمادتر کند. قرارداد تعمیر و نگهداری آسانسور با چنین هدفی به مدیریت ساختمان از سوی پیمانكاران اهدا می گردد تا نشانی بر تعهدمندی سازمان برقرار كننده قرارداد باشد.

سرویس دهی خوب و مناسب، نگهداری تجهیزات بالابر، تعمیر آسانسور و… همگی جزء مواردی است كه در یك قرارداد بدان پرداخته می شود، تا در این رابطه دو سویه هم پیمانكار و هم مدیر ساختمان متعهد شوند تا یك سری وظایف خاص و شمرده شده را به انجام رسانده و هر دو در نهایت سود ببرند. پیمانكار با افزایش اعتبار خود و مدیر ساختمان با امنیتی كه ارمغان این قرار داد است.

جالب است بدانید كه قراردادهای اولیه به یك سری مسائل خاص محدود بود و مثل امروزه دارای چنین گستردگی و تنوعی نبود كه شاهد آن هستیم و نمی توانست تا این حد پشتیبانی همه جانبه ای را در اختیار مشتركان خود قرار دهد كه شامل این موارد می شد:

 • بازدید های دوره ای ساختمان
 • مراقبت از تجهیزات
 • عیب یابی نحوه کارآیی خوب آسانسور
 • روغن كاری
 • تعویض بخش های آسیب دیده جزئی
 • در دسترس بودن در زمان خاموشی

به نسبت گسترش فناوری و اتوماتیك و پیچیده شدن تجهیزات به كار رفته در بدنه آسانسورها، قرارداد تعمیر و نگهداری آسانسور هم سبك و سیاق متفاوتی به خود گرفتند تا بتوانند قدرتمندتر در این عرصه حاضر شوند.

گسترش قراردادهای تعمیر و نگهداری آسانسور موجب شد بتوان به راحتی تعمیرات مورد لزوم هر آسانسور را به سرعت پیشبینی نمود و سپس فاكتورهایی دقیق و متناسب با خدمات ارائه شده به كارفرمایان تحویل داد.

تعیین مبلغ قرار داد از همان ابتدای كار، آسودگی خیال را برای ساكنان ساختمان ها در سروسامان دادن به هزینه ها فراهم می نمود ولی همان طور كه شاید بدانید اغلب تمامی مبلغ دریافتی بابت تعمیرات به دو بخش تأمین هزینه سرویسكاران و تهیه قطعات ضروری تقسیم می شود تا بتوان كمی از فشاركاری این قشر زحمت كش برداشته شده و خدمات آن ها پاس داشته شود.

 

چگونگی تقسیم هزینه ها در قرارداد تعمیر و نگهداری آسانسور

به هر حال نمی توان انكار كرد كه بیشترین سهم از مبلغ قرارداد تعمیر و نگهداری آسانسور باید به شخصی اختصاص یابد كه بیشترین هزینه جانی و زمانی را در این راستا نموده است، در این میان سرویسكاران و تعمیركاران مسلماً در رتبه اول قرار گرفته به این صورت 80 درصد از كل درآمد از این باب به آن ها تعلق می گیرد:

 • هزینه های فردی سرویسكار پشتیبان
 • مدیریت شركت
 • پرسنل بخش پشتیبانی
 • مالیات
 • هزینه های جانبی شامل پاسخ به تلفن ها و اعزام پرسنل
 • هزینه تهیه قطعات ضروری

در رتبه بعدی قرار گرفته و می توان 20 درصد باقی مانده را در این زمینه ها به مصرف رساند. قراردادهای سرویس و نگهداری برای شركت ها بسیار ارزشمند می باشند، چون تعداد كمی از آن ها تمدید شده و بدین ترتیب بر سابقه كاری شركت می افزایند و هر یك از آن ها به تنهایی می توانند بیانگر کارآیی یك شركت بوده و اگر بتوانند رضایت مندی را هم كسب نمایند، در این صورت ارزشمندی فوق العاده ای را به شركت ها سرازیر می كنند.

اغلب شركت های وابسته به صنعت آسانسور خدمات خود را در قالب سه ماه سرویس دهی بعد از نصب اولیه به انجام می رسانند و در ادامه یكسال گارانتی و تعویض قطعات را در قراردادهایشان ارائه می دهند كه می تواند جزء خدمات شایان این شركت ها محسوب شود.

پس دقت داشته باشید كه این سرویس تنها به منظور دوره اشكال زدایی سیستم نبوده و نوع قراردادها تنها محدود به دوره گارانتی مربوط به پیدا كردن مشکل در تجهیزات نباشد و امكانات دیگر چون سرویس و باز كردن و جایگزین كردن قطعه معیوب یا نو هم را شامل شود.

دلیل تفاوت قیمت قرارداد تعمیر و نگهداری آسانسور

شركت های آسانسور مختلفی، خدمات سرویس و نگهداری آسانسور را در قالب قرارداد تعمیر و نگهداری آسانسور ارائه می دهند و بعضی از آن ها كه در این میان مجهز به علوم روز دنیا می باشند توانسته اند توفیقات بسیاری را هم كسب نمایند و درصد رضایت مندی مشتریانشان نویدی بر این مطلب است.

اكثر شركت های ارائه دهنده خدمات مختلف آسانسور مبلغ معینی را برای سرویس و تعمیر آسانسورها در ساختمان های مختلف تعیین كرده اند كه متناسب با تعداد طبقات، حجم كاری، ظرفیت آسانسور و… متغیر بوده و دارای نوسان است به همین دلیل قیمت قراردادهای سرویس و نگهداری آسانسور ها با هم تفاوت چشمگیری دارد.

در این مقاله عوامل مختلفی كه در قیمت نهایی قرارداد تعمیر و نگهداری آسانسور مثل توقف های آسانسور، وضعیت فعلی آسانسور، سایر خدمات قیدشده در قرارداد و ….تأثیرگذار می باشند را معرفی می كنیم تا شما عزیزان با دریافت اطلاعات جامع این مسئله در زمان نیاز بتوانید قیمت را تا حدی برای خود برآورد نمایید.

عوامل تاثیرگذار در قیمت قرارداد تعمیر و نگهداری آسانسور

 • توقف های آسانسور در طبقات

تعداد توقف های آسانسور بر افزایش و كاهش هزینه سرویس و نگهداری آسانسور تأثیر گذاشته و مبلغ را متناسب با طبقات و میزان كاربرد آسانسور در طول شبانه روز تغییر می دهد و اغلب سنجش ها در قراردادها بر اساس چنین مقوله ای صورت می پذیرد، با كمی عیب یابی در می یابید كه سرویس و نگهداری ماهانه آسانسور در تمامی قراردادها منوط به عیب یابی آسانسور در هر توقفگاه است، شركت های خدمات سرویس و نگهداری آسانسور برای برآورد هزینه آسانسور هر ساختمان تعداد توقف های آسانسور را عیب یابی می كنند، از این رو در نرخنامه اغلب شركت های آسانسور میزان توقف ها مقوله مهمی بوده و اكثرأ محاسبه مبلغ قرارداد سرویس براساس حداقل ۵ توقف است.

 • مدل های مختلف آسانسور

آسانسورها دارای انواع مختلف با درب های تمام اتوماتیك و نیمه اتوماتیك می باشند، وجود انواع آسانسورهای هیدرولیك، پیچشی، كششی، پاناروما و… می توانند كار یك سرویسكار و كسب اطلاعات در مورد هر یك از آن ها را بسیار سخت نمایند و ضرورت مجهز بودن به علوم مختلف و تخصصی ویژه را مشهودتر نماید.

مسلماً تفاوت زیادی بین کارآیی یك سرویسكار حرفه ای با یك فرد تازه كار و كم تجربه خواهد بود كه اگر انتخاب دقیقی را انجام ندهید ضرر آن مستقیم برمی گردد به ساكنان ساختمان ها، اما در حالت كلی تفاوت چندانی بین قیمت سرویس و نگهداری آسانسورهای مختلف وجود ندارد و این فقط وجود سرویسكار است كه در نهایت تمایز را در برابر دیدگان همگان ترسیم خواهد كرد.

ایجاد دوباره مشكلات آن هم در زمان كوتاه، كاهش عمر متوسط و بهینه آسانسور، عدم جوابگویی به سرویس های ویژه تر و خاص تر و… همه از معایب نبود یك فرد حرفه ای در امر نگهداری و تعمیر آسانسور است.

 • بیمه مسئولیت حوادث

بیمه مسئولیت حوادثی كه شركت ها برای سرویسكاران خود در نظر می گیرند، اگرچه موجب می شود در نهایت قیمت قرارداد تعمیر و نگهداری آسانسوركه با صاحبان ساختمان ها می بندند، بالاتر و گران تر به نظر برسد اما از نظر قانونی مسئولیت سنگینی را از دوش مدیران ساختمان ها برداشته و بر شانه شركت ها قرار می دهد و در صورت بروز حادثه برای تعمیركارانی كه تحت پوشش یك شركت معتبر می باشند به علت وجود بیمه و حمایت مالی كه از این عزیزان صورت می گیرد كمتر درگیر مشكلات پیرامون شده و اگر اتفاقی برای سرویسكار حین انجام وظیفه رخ بدهد، بیمه مسئولیت آن را به عهده می گیرد.

پس با كمی دوراندیشی در می یابید كه وقتی با یك شركت معتبر قرارداد تعمیر و نگهداری آسانسور دارید، چقدر می تواند این موضوع حتی با پرداخت كمی حق الزحمه بیشتر به نفع شما تمام شود، چون در صورت وقوع هر اتفاقی برای سرویسكار یا تعمیركار حین كار، مدیر ساختمان هیچگونه مسئولیتی نداشته، چون سرویسكاران شركت ها تحت پوشش بیمه مسئولیت حوادث بوده و بیمه از چنین سرویسكارانی حمایت می كند.

هزینه های جانبی قرارداد تعمیر و نگهداری آسانسور

شما می توانید بر حسب نیاز خود خدمات جانبی را هم به فهرست خود اضافه نمایید و درخواست كنید آن ها هم در كنار خدمات موجود در قرارداد از سوی شركت انجام شوند.

مثلأ استاندارد سازی آسانسور، بازسازی آسانسور، تزئینات آسانسور، بیمه آسانسور و… كه اگرچه هزینه آن به صورت مجزا محاسبه می شود، اما به هر حال در قیمت نهایی كه باید توسط مالكان ساختمان ها پرداخت شود افزوده می گردد.

پایان مقاله قرارداد تعمیر و نگهداری آسانسور

در نهایت تنظیم یك قرار داد با تمام نكات ریز و مورد لزوم، اگرچه از اهمیت زیادی برای ساختمان ها برخوردار است، اما از طرف دیگر شركتی كه طرف این قرارداد هم قرار می گیرد در رتبه ای بالاتر و مهمتر بوده كه در گزینش آن هم باید تمام موارد قانونی لحاظ گردد تا اعتبار آن شركت سجیده شده و با پایبندی به تعهدات خود در قبال مشتریان و كارمندانش امنیتی همه جانبه را برای همه آن ها به وجود آورده و امكان بروز هرگونه مشكل را تا حد توان كم و كمتر نماید و گامی بلند به سوی خدماتی اثرگذار و مورد انتظار بردارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *