با افزایش جمعیت و گرایش مردم به زندگی در شهرهای بزرگ به علت درآمد بالاتر و امكانات شهری بهتر، ساخت وسازها به سوی برج ها و ساختمان های بلند رفته بوده و به قول معروف محله ها عمودی شده اند. استفاده از آسانسور در اين سازه ها برای امكان تردد در بین طبقات ضروری است.

به طورکل آسانسورها به سه نوع کلی آسانسور کششی، آسانسور هیدروليک و آسانسور كارگاهی تقسیم می شوند كه هر کدام از آن ها انواع مختلفی دارند. در اين مقاله به بررسی آسانسور هیدروليک پرداخته و مزایا و معایب آسانسورهای هیدرولیک آن را نام برده ایم.

آسانسور هیدروليکی همانطور كه از نام آن پیداست با فشار هیدروليک یا فشار مایعات كار می کند. در اين مقاله ابتدا تاریخچه کوتاهی از آسانسور هیدروليک آورده ایم، بعد مكانیزم، مزایا، معایب و كاربرد آن در فضاهای مختلف را ارائه کرده ایم.

اولین نسل آسانسورهای هیدروليک آبی بودند كه در دهه 1890 از آن ها استفاده می شد. امروزه روغن جای آب را در سیستم هیدروليک گرفته است. پس از آن در سال 1954 آسانسورهای کششی یا طنابی توسط اوتیس به جهان معرفی شد.

نصب آسانسور هیدروليک

آسانسور هیدروليکی به آسانسوری گفته می شود كه با نیروی فشار روغن كار می کند. اين نوع آسانسورها در مقایسه با آسانسورهای کششی فضای کمتری در ساختمان اشغال کرده و احتیاج به موتورخانه در پشت بام ندارند.

كاربرد آسانسورهای هیدروليکی در طول مسیر کم و ظرفیت های بالا است. از طرفی هم اين نوع آسانسور بار عمودی بر اسکلت ساختمان وارد نمی کند.

سیستم محركه اين نوع آسانسورها به دو نوع مستقیم و غیرمستقیم دسته بندی می شود. در سیستم مستقیم برای جابه جایی كابین، جک مستقیماً به یوک كابین متصل می شود و در سیستم غیرمستقیم، جک از طریق حرکت سیم بکسل متصل به یوک كابین باعث جابه جایی آن می شود.

به طورکل سیستم هیدروليک از پمپ، سیلندر و پیستون، منبع روغن، شیر تخلیه و روغن مخصوص هیدروليک ساخته شده است. مكانیزم سیستم هیدروليک در آسانسور در زمان حرکت رو به بالا به اين بوده كه پمپ روغن هیدروليک را به درون سیلندر پمپاژ می کند.

هر چه روغن بیشتری به داخل سیلندر وارد شود باعث می شود كه پیستون به سمت بیرون حرکت کند و كابین آسانسور كه روی پیستون قرار دارد را به سمت بالا حرکت دهد. مزایا و معایب آسانسورهای هیدرولیک

در اين سیستم برای حرکت رو به پایین با باز شدن شیر تخلیه روغن كه با فشردن دکمه آسانسور برای رفتن به طبقات پایین تر انجام می شود. وقتی روغن از پیستون ها خارج شود كابین آسانسور به پایین حرکت می کند. مزایا و معایب آسانسورهای هیدرولیک

زمان كه از آسانسور استفاده نمی شود؛ شیر تخلیه سیلندر باز نمی شود و روغن در سیلندر باقی مانده و پیستون و كابین آسانسور هیدروليک در جای خود ثابت می باشند.

ساختار سیستم های هیدروليک به  ای بوده كه می توان به وسیله يک پمپ کوچک وزن زیادی را به سمت بالا حرکت داد. در آسانسور هیدروليک می توان بسته به مكان نصب آسانسور هیدروليک از يک یا دو بازوی هیدروليک برای حرکت آسانسور استفاده کرد.

مشخصات فنی آسانسورهای هیدروليکی

به طورکل آسانسورهای هیدروليکی دارای سه نوع معمولی، بدون حفره و كابلی تقسیم می شوند كه در ادامه مكانیزم هر سه آن ها توضیح داده شده است. تفاوت آن ها در قرارگیری محل پمپ و پیستون است.

آسانسور هیدروليکی معمولی

در آسانسور هیدروليکی معمولی از سیلندرهای زیرزمینی استفاده می شود و برای ساختمان های کم ارتفاع 2 تا 5 طبقه بسیار مناسب است. سرعت آسانسور هیدروليکی در حدود يک متر بر ثانیه است.

آسانسور هیدروليکی بدون حفره

آسانسور هیدروليکی بدون حفره در سال های 1970 توسعه یافت. در اين نوع آسانسور از سیلندر روی زمین استفاده می شود. اين تغییر باعث تغییر در قیمت و ایجاد كارکرد بهتر محیطی برای ساختمان های 2 الی 4 طبقه شده است. مزایا و معایب آسانسورهای هیدرولیک

آسانسور هیدروليکی كابلی

در آسانسور هیدروليکی كابلی جک و پیستون از طریق سیم بکسل به كابین متصل شده است.

آسانسورهای هیدروليک با استفاده از سه اصل تولید، انتقال و تبدیل نیرو توسط میعان تحت فشار، برتری ویژه ای نسبت به آسانسورهای کششی دارند. توان انرژی در اين علم از طریق سیالات صورت می پذیرد. در اين مقاله سعی شده كه در خصوص مزایا و معایب آسانسورهای هیدروليک اطلاعاتی ارائه شود.

مزایای آسانسورهای هیدروليک اين بوده كه علی رغم داشتن استهلاک کمتر، قدرت و امنیت بالایی دارند ولی از عمده ترین معایب آسانسور محدودیتی بوده كه در طول مسیر و سرعت آن ها وجود دارد.

با دقت به کلونی شهرنشینی و سکونت های فشرده آپارتمانی، احتیاج شدیدی به آسانسورهای کم حجم با ظرفیت حمل بالا بوده كه شرکت های سازنده با در نظر گرفتن مزایا و معایب آسانسورهای هیدروليک اقدام به گسترش سطح تولید خود در سایزهای مختلف و با ظرفیت های متفاوت کرده اند.

از جمله بهترین شرکت ها در اين زمینه شرکت آسانسور مانا است.

مزایا و معایب آسانسورهای هیدرولیک

از مزایای آسانسورهای هیدروليک عدم احتیاج به موتورخانه در پشت بام است. اين ویژگی منحصر بفرد آسانسور های هیدروليک باعث می شود كه به آسانی بتوان در خانه های قدیمی هم از اين نوع آسانسورها نصب کرد،.

وزن کم سازه، محدودیت فضای مورد احتیاج جهت نصب و تنوع كابین ها، از جمله مزایای آسانسورهای هیدروليک به نسبت برندهای مشابه است. بنا بر شرایط موجود و خواص منحصر به فرد آسانسورهای هیدروليک.

با دقت به مزایا ومعایب آسانسورهای هیدروليک، مالک و یا هر سازنده سازه های چند طبقه بر اين باور می باشند كه نمی بایست به آسانسورهای کششی وروم لس متکی باشند تا با استفاده از بكارگیری مزایا و معایب آسانسورهای هیدروليکی نسبت به كاهش هزینه ها، افزایش بازدهی و جلب رضایت مشتری خود اقدام کنند.

شرایط نصب آسانسور

آسانسور های هیدروليک در دو طرح است مزایا و معایب آسانسورهای هیدرولیک

  • جک مستقیم
  • جک غیر مستقیم

آسانسور هیدروليک با جک مستقیم

در آسانسورهای هیدروليک با جک مستقیم جک بدون هر واسطه به زیر یوک كابین یا یوک کنار كابین وصل می شود و جک به طور مستقیم بر كابین آسانسور تاثیر می گذارد و كابین را به حرکت در می آورد. اين آسانسور در دو نوع هست:

  • جک مستقیم مرکزی : به صورت عمومی دارای يک جک بوده و مستقیم به مرکز كابین متصل می شود.
  • جک مستقیم جانبی : در اين نوع آسانسور جک يکی و یا بیشتر بوده كه به يک طرف یا به طرفین كابین متصل میشود.

بخش های تشکیل دهنده آسانسورهای هیدروليک

  • مخزن سیالات كه عبارت است محفظه ای كه سیالات انرژی بخش آسانسورها جهت فشار در آن نگهداری می شود.
  • دریچه ای بین سیلندر و مخزن سیالات
  • يک دستگاه پمپ الکترونيکی

مزایای آسانسور هیدروليک

در راستای استفاده از اين نوع از تکنولوژی، وبا در نظر گرفتن مزایا و معایب آسانسورهای هیدروليک به صورت مختصر در خصوص مزایای آن ها توضیحاتی ارائه می شود. مزایا و معایب آسانسورهای هیدرولیک

می توان عنوان کرد كه در زمینه مزایا برای راه اندازی و نصب آسانسور و نصب آسانسورهای هیدروليک احتیاجی به بستر سازی نیست، سیلندر بالابرنده آسانسور های هیدروليک روی زمین نصب میشود.

از حیث قیمت بازاری، آسانسورهای هیدروليک از آسانسورهای کششی ارزانتر و مقرون به صرفه تر می باشند. به علت فشار شدید سیالات نگهدارنده در صورت سقوط آسانسورهای هیدروليک، امكان سرعت بالای سقوط آن ها شدیدا كاهش پیدا می کند پس خسارات کمتری به بار خواهد آورد.

به علت قدرت بالای آسانسورهای هیدروليک برای انتقال بار تا بیش از دو تن قابل بهره وری می باشند. با تمرکز به حجم کم آسانسورهای هیدروليک احتیاج به فضایی کمتر دارند.

قابلیت نصب شیشه در سه وجه كابین را دارند. قطع برق ارتباطی با عملکرد آسانسور ندارد، كابین فضای کمتری را استفاده می کند. به علت استفاده از جاذبه زمین در پایین آوردن آسانسور از انرژی کمتری استفاده می شود  وآسانسور با سرعت متعادل تری پایین می آید.

دارای نیروی بالابرنده وتوان الکتريکی بالایی است. به علت قدرت بالا موثرترین بالابرنده در بارهای سنگین است.

آسانسور مانا يک مجموعه كاملا جرفه ای در زمینه ساخت و راه اندازی انواع اسانسور است اگر قصد خرید اسانسور را دارید آسانسور مانا بهترین گزینه برای شما خواهد بود. اين مجموعه در زمینه نصب و راه اندازی آسانسور خانگی هم فعالیت دارند.

 

معایب آسانسورهای هیدروليک

در زمینه بكارگیری اين نوع از آسانسورها همواره می بایست به مزایا و معایب آسانسورهای هیدروليک دقت بیشتری شود كه به صورت مختصر در خصوص معایب جزئی آن توضیحاتی ارائه می شود.

از جمله معایب آسانسورهای هیدروليکی قدیمی با تمرکزبه خطر نشتی روغن هیدروليک، زیانهای زیست محیطی دارند سیستمهای قدیمی تر آسانسورهای هیدروليکی به علت تعبیه يک مخزن روغن در خارج از تانکر سر وصدای بیشتری دارند.

در اين نوع آسانسورها محدودیت سرعت وجود دارد. با دقت به اجزا و بخشهای تشکیل دهنده احتیاج بیشتری به نگهداری دارد. با تمرکزبه تبدیل انرژی پتانسیل اين آسانسورها به انرژی جنبشی در زمان پایین آمدن و تبدیل بخشی از آن انرژی به انرژی حرارتی به همین واسطه درجه حرارت روغن بالا خواهد رفت.

قیمت آسانسور هیدروليک مزایا و معایب آسانسورهای هیدرولیک

امروزه صنعت آسانسور در کشور با رشد چشمگیری در حال جریان است.به طوری كه انواع مختلف آسانسور با سیستم های مختلف، نصب و راه اندازی می شوند.

يکی از كاربردی ترین مدل های آسانسور، آسانسور هیدروليک است.اين مدل از آسانسور با نیروی فشار روغن جابه جا می شود.و با دقت به اين كه فضای کمتری نسبت به آسانسورهای کششی احتیاج دارد.

در بسیاری از پروژه های نصب و راه اندازی آسانسور مورد استفاده قرار می گیرد.قیمت آسانسور هیدروليک با دقت به مزایا و خصوصیات فراوان آن، قیمتی منطقی است.

از نكاتی كه كه در مورد اين آسانسور حائز اهمیت است: عدم احتیاج به موتورخانه و احتیاج به فضای کمتر در مقایسه با آسانسورهای کششی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *