نکات نگهداری آسانسور چیست؟ نکات تعمیر و نگهداری آسانسور در شرایط عالی برای امنیت كسانی كه از آن استفاده می كنند حیاتی است. خبر خوب این بوده كه نكاتی مهم در مورد نگهداری از آسانسور وجود دارد كه اگر به آن ها توجه كنید آسانسور ساختمان شما ناگهان بین طبقات گیر نمی كند و متوقف یا خراب نمی شود. با نگهداری درست از آسانسور می توانید عمر مفید آن را هم افزایش دهید.

مهم ترین نکات نگهداری آسانسور ساختمان

عملكرد آسانسور ساختمان خود را اندازه گیری كنید

شما باید بتوانید از عملكرد آسانسور خود برآوردی داشته باشید. به این شكل می توانید میزان استفاده، فواصل احضار شدن تعمیركار آسانسور و نشانه هایی كه خبر از مشكلات فنی آسانسور می دهند را ردیابی كنید. باید به صداهای نامعمول آسانسور یا مثلا جیرجیر كردن در آن توجه كنید. به این شكل هنگام تعمیر آسانسور راحت تر می توانید مشكل آن را تشخیص و به تعمیركار آسانسور انتقال دهید.

به صورت روزانه، آسانسور را از لحاظ عملكرد بررسی كنید

نکات نگهداری آسانسورد باید همگام با ثبت عملكرد آسانسور انجام شود. هنگام وارسی آسانسور باید حواس تان باشد كسی عمدا اشتباهی نكرده باشد و همه چیز خوب كار كند. خراب كاری عمدی یكی از عوامل اصلی بوده كه به خراب شدن آسانسور و نیاز به تعمیر آن منجر می شود.

بخش هایی از آسانسور را كه به درستی كار نمی كنند، تعمیر كنید

هرچقدر هم نکات نکات نگهداری آسانسور را رعایت کنید چراغ های داخل كلید های آسانسور بالاخره خراب می شوند. چراغ های داخل كابین آسانسور هم ممكن است بشكنند یا بسوزند. بهتر است مطمئن شوید مشكلات این چنینی هرچه زودتر برطرف می شوند تا حادثه ای پیش نیاید یا ساكنین ساختمان اعتراضی نكنند.

از شوینده های صنعتی برای نظافت آسانسور دوری كنید

قطعات اصلی ساز و كار های داخلی آسانسور در تماس با مواد نا آشنا ممكن است فرسوده شوند. در واقع اصلی ترین علت مشكلات فنی آسانسور، فرسودگی به خاطر تماس با مواد شوینده ای بوده كه نیرو های نظافت ساختمان برای انجام امور نظافتی آن ها استفاده می كنند.

یکی از نکات نگهداری آسانسور این است که اگر شوینده ای كه مورد تأیید سازنده آسانسور نباشد در دسترس ندارید بهتر است اصلا از خیر استفاده از مواد شوینده بگذرید. می توانید با یك شركت خدمات امور نظافتی با تجربه تماس گرفته و از آن ها در این مورد راهنمایی بگیرید.

بیش از ظرفیت آسانسور از آن استفاده نكنید

نظافتچی های ساختمان كسانی می باشند كه بیشتر از همه با آسانسور وسایل سنگین حمل می كنند. استفاده بیش از ظرفیت آسانسور روی مكانیزم هایی كه موجب می شوند آسانسور درست كار كند فشار می آورد و این ممكن است برای كسانی كه از آسانسور استفاده می كنند خطرات جدی ایجاد كند.

مهم تر از همه این بوده كه وسایلی كه بیش از یك چهارم ظرفیت وزنی آسانسور وزن دارند را با آن حمل نكنید. اگر مجبورید هر چیز سنگینی را در ساختمان بالا و پایین كنید بهتر است آسانسوری مخصوص بار برای ساختمان در نظر بگیرید.

موقع رنگ كردن در آسانسور موارد مهم را رعایت كنید

از آن جایی كه رنگ چسبنده ممكن است موجب شود ضربه گیرهای پلاستیكی درهای آسانسور شل شوند یا از جا در بیایند، هنگام رنگ زدن درهای آسانسور باید دقت كافی داشته باشید. محض احتیاط می توانید یك لایه وازلین روی ضربه گیرهای درها بزنید.

امنیت آسانسور هنگام آتش سوزی را عیب یابی كنید

امكان فرار اضطراری از  آسانسور هنگام آتش سوزی را عیب یابی كنید. اگر از ایمن بودن آسانسور خود برای مواقع اضطراری مطمئن نیستید، از یك شركت معتبر تعمیر و نگهداری آسانسور مشاوره بگیرید.

دمای اتاق موتور آسانسور

دمای این اتاق باید بین 15 تا 32 درجه سانتی گراد باشد.

نظافت آسانسور جزو نکات نگهداری آسانسور

درها، شیارها و لامپ ها را تمیز كنید تا با اعتراض از سوی ساكنین ساختمان مواجه نشوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *