نگهداری از آسانسور به مجموعه فعالیت هایی گفته می شود كه باید توسط ساکنین و تعمیركاران آسانسور انجام شود. این عمليات برای طولانی کردن عمر آسانسور و افزایش ایمنی آن مورد استفاده قرار می گیرد.

چرا نگهداری از آسانسور اهمیت دارد؟

آسانسور سرمایه گذاری بزرگی است كه ارزش ساختمان را بسيار بالاتر می برد. مزايایی كه می توان از آسانسور به دست آورد به میزان نگهداری از آن بستگی دارد.

انتخاب برنامه مناسب برای نگهداری از آسانسور برای راضی نگه داشتن مستاجرین و بهبود عملکرد کلی ساختمان بسيار حياتی است.

برنامه نگهداری از آسانسور به دنبال کم کردن ریسک استفاده از آن است. این ریسک ها شامل مشکلات استفاده، ضررهای مالی و نارضایتی مستاجرین می باشند.

قرارداد مناسب نگهداری و تعمیر آسانسور این موارد را لحاظ خواهد کرد:

 1. عملکرد مطابق با قوانین موجود
 2. نظارت های مداوم بر آن
 3. اجتناب از تعمیر گران قیمت
 4. امن نگه داشتن مسافرین

باید چه چیزی را در قرارداد خود ارزيابی کنید؟

وقتی در مورد قراردادهای نگهداری از آسانسور تحقیق می کنید، گزینه های شما احتمالا شامل دو مورد خواهند بود:

 1. نگهداری كامل
 2. بررسی و روغن كاری

قرارداد نگهداری كامل يک برنامه مداوم نگهداری را فراهم خواهد کرد و هر  مشکل به وجود آمده را حل خواهد کرد. مزیت این نوع قرارداد این است كه مدیر ساختمان می تواند از قیمت ثابتی برای این نگهداری ها استفاده کند.

قرارداد بررسی و روغن كاری شامل نگهداری می شود اما هر موارد اضافی برای حل کردن مشکلات هزینه های بیشتری را در بر خواهد داشت. قیمت اولیه قرارداد نگهداری کمتر است، اما مدیر ساختمان ریسک مالی هر  تعمیر اضافی را هم قبول می کند.

هر کدام از شرکت های نگهداری از آسانسور موارد مد نظر خود را در این قراردادها لحاظ می کنند. به عنوان مدیر آسانسور، فهمیدن تفاوت ميان موارد پیشنهاد شده بسيار مهم است تا به ازای پول خرج شده بهترین تعمیر را داشته باشید.

در زمان ارزيابی قراردادهای مختلف، بررسی مورد به مورد همه آن ها اهمیت زيادی دارد، كه برای همین این فهرست را برای شما درست کرده ایم.

پوشش مالی

سطح پوشش میزان ریسک مالی آسانسور را نشان خواهد داد، اصولا به این نکته بر می گردد كه چه میزان خدمات به ازای پول خود دريافت می کنید. نگهداری از آسانسور

قرارداد شما باید به وضوح ذکر کند كه چه مواردی را لحاظ و چه مواردی را نخواهد داشت تا از هر  سورپرایز بعدی اجتناب شود.

در اینجا چند مورد از آن ها را می بینیم:

چه مدت يکبار آسانسور شما را بررسی می کنند؟ بررسی ماهانه معمولا توسط سازندگان قطعات پیشنهاد شده و قوانین موجود هم آن را ملزم می کنند.

بررسی سریع تجهیزات نمی تواند هیچ مشکلی را حل کند. طرح نگهداری باید به صورت ماهانه باشد و زمان كافی را برای بررسی همه تجهیزات لحاظ کند.

این گزینه بسيار ضروری است. آسانسور به صورت 24 ساعته مورد استفاده قرار می گیرد و برای همین به پشتیبانی 24 ساعته نياز دارید.

همچنین باید این نکته را بدانید كه آيا تماس های اضافه كاری هم پذیرفته می شوند يا اینكه باید هزینه های بیشتری بابت آن ها بپردازید.

چقدر باید منتظر ماند؟ در مواقع اضطراری نباید بیشتر از 1 ساعت طول بکشد. نگهداری از آسانسور

بعضی از شرکت­ ها شاید توان خدمات رسانی به تجهیزات قدیمی تر را نداشته باشند، پس اطمینان حاصل کنید كه شرکت انتخاب شده تخصص لازم را دارد. اطلاعات را به دقت بررسی کرده و از مشتريان قدیمی تر آن ها سوالاتی را در این مورد بپرسید.

 • تعداد دفعات بررسی قطعات
 • میزان ساعات در هر ماه برای نگهداری
 • آيا خدمات اضطراری 24 ساعته در قیمت های نگهداری لحاظ شده است؟
 • آيا خدمات اضطراری 24 ساعته در دسترس است؟
 • چه نوع تجهیزاتی تحت پوشش قرار خواهد گرفت؟
 • زمان پاسخگویی چقدر است؟ نگهداری از آسانسور

به عنوان مدیر آسانسور، نظارت بر عملکرد در طی فرآیند تعمیر و نگهداری و بر اساس شرایط قرارداد اهمیت زيادی دارد. چنین چیزی شامل درخواست گزارش و خلاصه­ های نگهداری ماهانه خواهد بود.

بعضی از پیمانكاران ممکن است بخواهند زمان نگهداری را به هر شش هفته يا سه ماه يکبار تغییر دهند، علی رغم اینكه قرارداد شامل دوره های يک ماهه باشد.

میزان ساعاتی كه در قرارداد به صورت ماهانه نوشته شده باید لحاظ شوند، در غیر این صورت باید به خاطر ساعات از دست رفته غرامت بگیرید. اما حتی در این صورت هم این نوع شرکت نمی تواند چندان قابل اعتماد باشد.

برای توجه به نكات تعمیر آسانسور چه اقداماتی انجام دهیم؟

وقتی می خواهید برای تعمیر و نگهداری آسانسور اقدام کنید، تعمیر كار متخصص ابتدا آسانسور شما را بررسی می کند تا متوجه شود كه آيا آسانسور آپارتمان شما به تعمیر و تعمیر نياز دارد يا خیر؟

برای بررسی شرایط آسانسور، افراد متخصص و حرفه ای از ابزارهای مخصوص این كار استفاده می کنند. نگهداری از آسانسور

بعد از اینكه بررسی اولیه آسانسور و شرایط کلی آسانسور انجام شد، كارهای لازم برای تعمیر آسانسور به ترتیب انجام می شود. برای این كار، بررسی قسمت های مكانيکی، بخش های متحرک و سیستم الکتريکی آسانسور انجام می شود.

گاهی اوقات تجهیزات و بخش های مختلف آسانسور به تعمیر و تعویض نياز ندارند؛ اما در روند تعمیر و نگهداری آسانسور، این بخش ها و تجهیزات هم بررسی می شوند تا از خرابی احتمالی آن ها جلوگیری شود.

با اقدام زودزمان برای تعمیر آسانسور، از خرابی سیستم آسانسور پیشگیری می شود و میزان امنیت افراد در آسانسور بیشتر خواهد شد.

اگر بخشی از دستگاه آسانسور ازكارافتاده باشد، آن بخش ها در زمان تعمیر آسانسور به صورت كامل تعمیر يا تعویض می شود و آسانسور شما مجدداً راه اندازی می شود و می توانید از آن استفاده کنید.

همه كارهایی كه برای تعمیر و نگهداری آسانسور انجام می شود، طبق آخرین استانداردهای روز دنيا است و باعث عملکرد مناسب تر آسانسور می شود.

تعمیر و نگهداری از آسانسور چه مزايایی دارد؟

 1. با تعمیر مرتب آسانسور، هزینه های ناشی از تعمیر و خرابی آسانسور بسيار کمتر می شود.
 2. اگر به صورت مرتب برای تعمیر و نگهداری از آسانسور خود اقدام کنید، شاهد اتفاقات ناگوار مانند خرابی سیستم ترمز آسانسور، ساییدگی سیم بکسل آسانسور، شل شدگی اتصالات آسانسور، فرسودگی قطعات و… نخواهید بود.
 3. میزان امنیت افراد در زمان استفاده از آسانسور بیشتر می شود و افراد با خيال راحت تر سوار آسانسور خواهند شد.
 4. میزان مصرف انرژی آسانسور بعد از تعمیر شدن كاهش پیدا می کند و با این كار، در هزینه برق آسانسور و شارژ ساختمان صرفه جویی می شود. نگهداری از آسانسور
 5. اگر آسانسور مجتمع شما به صورت مرتب تعمیر شود، خواهید دید كه سرعت آسانسور بیشتر می شود.
 6. آسانسور تعمیر شده، زمان شروع به حرکت و توقف، ترمزهای ناگهانی و تكان دهنده نخواهد داشت و به راحتی بالا و پایین می رود.
 7. آسانسوری كه مرتبا تعمیر می شود، عملکرد بهتری دارد و تمیز و نو به نظر می رسد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *