هزینه تعمیر گیربکس آسانسور چقدر است؟ این مبلغ چ حساب می شود؟ هزینه تعویض گیربکس آسانسور چقدر است؟ هزینه تعمیر آسانسور به چه چیزی بستگی دارد؟ این ها سوالاتی است كه در این مقاله می خواهیم به آن بپردازیم.

آسانسور یكی از مهم ترین بخش های هر ساختمان محسوب می شود كه یک روز خراب شدنش می توانند ساكنین را به زحمت بیاندازد. از این رو باید سریعا در صورت مشاهده اشكال با یک مرکز تعمیر آسانسور مانا تماس بگیرید.

شرکت تعمیر و نگهداری آسانسور غرب تهران

حالا بیش از هرچیزی شما را با گیربکس آسانسور آشنا می كنیم. می توان گفت كه قلب و مرکز اصلی یک آسانسور، موتور گیربکس یا نیروی محركه آن است كه خود از چهار بخش زیر تشكیل می شود:

  • موتور الکتریكی
  • گیربکس هزینه تعمیر گیربکس آسانسور
  • فلكه گیربکس
  • ترمز الکتریكی

به طور کلی وظیفه گیربکس، تبدیل سرعت بالا كه توسط موتور ب شافت ورودی اعمال شده و به سرعت پایین كه از شافت خروجی به فلكه گیربکس منتقل می شود، است. به طوریكه یک گیربکس مناسب می تواند اتاق آسانسور را از طریق سیم بکسل ها، با سرعت مشخصی به حرکت درآورد.

البته شافت ورودی در گیربکس قادر است توسط موتور در جهت حرکت عقربه های ساعت و یا خلاف آن بچرخد كه باعث به حرکت در آمدن اتاق آسانسور توسط سیم بکسل به سمت بالا یا پایین شود. هزینه تعمیر گیربکس آسانسور

گیربکس ماشینی است كه برای انتقال توان مكانیكی از یک منبع تولید توان به یک مصرف كننده و هچنین برآورده ساختن گشتاور و سرعت دورانی مورد نیاز مصرف كننده به كار می رود. گیربکس درواقع یک واسطه بین منبع توان و مصرف كننده توان است كه بین منبع توان و مصرف كننده توان یک انعطاف پذیری بر قرار می كند.

به دلیل هماهنگ بودن گشتاور و سرعت دورانی منبع تولید توان با مصرف كننده نیاز به ماشینی كه بتواند این هماهنگی را به صورت یک واسطه برقرار كند امر مهم به نظر می رسد دستگاهی كه این خواسته را می تواند تامین كند كیربگس نام دارد.

منبع تولید توان اهمیت ندارد كه با چه نوع سوخت یا منابع انرژی توان را تولید می كند بلكه این اهمیت دارد كه در شفت ورودی به گیربکس توان تولید شده را به صورت گشتاور به گیر بکس منتقل كند دستگاه هایی كه می توانند توان مورد نیاز گیربکس را تامین كنند شامل:

موتورمای الکتریكی – موتورهای دیزل – موتورهای بنزینی – موتورمای گاز سوز- توربین های بخار – توربین های گازی – توربین های آبی – توربین های بادی – موتورهای جت – و منابع تولید توانی كه انرژی خود را از خورشید تامین می كنند می باشند. هزینه تعمیر گیربکس آسانسور

مصرف كننده می تواند هرنوع ماشینی باشد فقط كافی است كه مصرف كننده بتواند توان خروجی از گیربکس را به صورت گشتاور دریافت كند.

به عنوان مثال می توان به این موارد اشاره كرد: خودرو – پمپ – هلیکوپتر – هواپیما – کشتی – ماشین تراش و…

در دستگاه هایی كه برای آن ها تنوع سرعت اهمیت ندارد بلكه افزایش سرعت وگاهش گشتاور یا كاهش سرعت و افزایش گشتاور اهمیت دارد از گیربکسی كه بتواند این كاهش یا افزایش گشتاور را در یک مرحله یا چند مرحله انجام دهد استفاده می شود، این نوع از گیربکس ها گیربکس به نام تک سرعته شناخته می شوند مثلا گیربکسی كه در بعضی از انواع آسانسور كاربرد دارد.

انواع موتور آسانسور

تفاوت موتور گیربکس آسانسور با موتور گیرلس آسانسور

در انواع آسانسور مانند آسانسور کششی، آسانسور روملس و… موتور آسانسور در حالت کلی به دو نوع تقسیم می شود: موتور گیربکس آسانسور و موتور بدون گیربکس آسانسور یا به عبارتی موتور گیرلس. در واقع همانطور كه می دانید در موتور برای اینكه بتوان سرعت موتور و دور موتور را در هر لحظه کم یا زیاد كرد باید جعبه دنده (GearBox) وجود داشته باشد و یا سیستمی برای کم یا زیاد كردن سرعت و دور موتور تعبیه شود. هزینه تعمیر گیربکس آسانسور

در انواع آسانسور مانند آسانسور کششی، آسانسور روملس و… موتور آسانسور در حالت کلی به دو نوع تقسیم می شود:

موتور گیربکس آسانسور و موتور بدون گیربکس آسانسور یا به عبارتی موتور گیرلس. در واقع همانطور كه می دانید در موتور برای اینكه بتوان سرعت موتور و دور موتور را در هر لحظه کم یا زیاد كرد باید جعبه دنده (GearBox) وجود داشته باشد و یا سیستمی برای کم یا زیاد كردن سرعت و دور موتور تعبیه شود.

در موتور های گیربکسی آسانسور این تنظیم سرعت بوسیله گیربکس انجام می شود، ولی در موتور گیرلس آسانسور این تغییر سرعت توسط سیم پیچ های پیشرفته ای انجام می شود. البته در اینجا به بررسی تفاوت های این دو نوع موتور آسانسور می پردازیم.

موتور گیربکس آسانسور (Geared traction drives)

این نوع موتور آسانسور قدیمی تر است و دارای هزینه کمتری هم به نسبت موتور های گیرلس است. موتور گیربکس بدلیل وجود گیربکس انرژی و برق بیشتری برای هر بار شروع حرکت خود در هر لحظه احتیاج دارد و همینطور راندمان یا بازده كاری آن پائین است. هزینه تعمیر گیربکس آسانسور

همینطور در این نوع موتور نوع ترمز موتور از نوع ترمز دیسكی است پس اصطهلاک لنت ترمز در این نوع از موتور آسانسور بالاتر است و لنت ترمز باید در هر سرویسكاری آسانسور طبق چک لیست سرویسكاری آسانسور چک شود.
تفاوت موتور گیربکس آسانسور با موتور گیرلس آسانسور

موتور های گیربکسی به چند دسته تقسیم می شوند:

موتور گیربکسی AC تک سرعته
موتور گیربکسی AC دو سرعته
موتور گیربکسی AC با ولتاژ و فركانس متغیر
موتور گیربکسی DC با ولتاژ متغیر

موتور های بدون گیربکس یا گیرلس آسانسور (Gearless traction drives)

همانطور كه از نام این نوع موتور آسانسور پیداست موتور گیرلس یعنی موتور بدون گیربکس و طبیعتا این امر یعنی اینكه نیاز به تعویض دنده توسط گیربکس نیست و همین امر لرزیدن كابین آسانسور در طی حرکت را به حداقل رسانده و حرکتی نرم برای كابین آسانسور فراهم می كند. هزینه تعمیر گیربکس آسانسور

همینطور موتور گیرلس آسانسور برق و انرژی بسیار کمتری از موتور های گیربکسی مصرف می كند و تا ۵۰% در مصرف برق و هزینه های آن صرفه جویی می شود. البته قیمت موتور گیرلس آسانسور تقریبا دو برابر موتور های گیربکسی است.

همینطور موتور گیرلس بدلیل فقدان گیربکس از لحاظ حجم کوچکتر از موتور های گیربکسی آسانسور است و طبیعتا باعث نصب سریعتر آسانسور شده و هزینه تعمیر آسانسور را به حداقل می رساند و همین مشخصات باعث می شود كه موتور گیرلس آسانسور برای ساختمان های اداری و یا ساختمان های مسکونی پرترافیک بسیار مناسب و مقرون به صرفه باشد.

نوع ساخت موتور گیرلس آسانسور بدین  است كه شامل یک موتور برای تولید نیروی محركه٬ شاسی موتور، فلكه کششی٬ ترمز مغناطیسی٬ بلبرینگ های محافظ، آرمیچر جریان مستقیم و فلكه هرز گرد و… است. هزینه تعمیر گیربکس آسانسور

در حالت کلی بهتر است برای آسانسور هایی كه سرعت آسانسور بیش از ۲.۵ متر بر ثانیه است از موتور های گیرلس برای آسانسور مربوطه استفاده شود. موتور های گیرلس در چندین نوع تولید می شوند:

  • موتور گیرلس AC با آهنربای دائمی
  • موتور گیرلس AC با ولتاژ و فركانس متغیر
  • موتور گیرلس DC با ولتاژ متغیر

تفاوت های موتور گیربکس و موتور گیرلس آسانسور هزینه تعمیر گیربکس آسانسور

موتور گیرلس آسانسور دارای بازده و راندمان حدود ۹۰% است در حالیكه راندمان موتور گیربکس آسانسور حدود ۵۰% است. موتور گیرلس آسانسور احتیاج به روغن كاری ندارد، ولی موتور گیربکس آسانسور احتیاج به روغنكاری مرتب دارد.

موتور گیرلس آسانسور به دلیل نوع ساختارش زیاد داغ نمی كند حتی در ترافیک و كار بالا موتور برای خنک شدن متوقف نمی شود، ولی این توقف در حرکت برای خنک شدن در موتور گیربکس آسانسور در شرایط كار زیاد توسط سنسور حرارتی داخل موتور اتفاق می افتد.

دور موتور گیرلس آسانسور در حدود ۱۵۰ دور در دقیقه است و همین امر باعث ایجاد صدای بسیار کم می شود، ولی تند موتور گیربکس حدود ۱۵۰۰ دور در دقیقه بوده و همین امر باعث ایجاد صدای بیشتر می شود موتور گیربکس آسانسور در هر بار برای شروع حرکت حدود ۲ تا ۳ برابر موتور گیرلس آسانسور جریان برق مصرف می كند هزینه تعمیر گیربکس آسانسور

موتور گیرلس آسانسور دارای حجم کمتری است بنابراین می توان از آن در نصب آسانسور روملس MRL استفاده كرد، ولی این كار با موتور گیربکس آسانسور بدلیل حجم و وزن بیشتر امكانپذیر نیست. موتور گیرلس آسانسور احتیاج به فلایویل ندارد، ولی موتور گیربکس احتیاج دارد.

تفاوت های موتور گیربکس و موتور گیرلس

تعمیر گیربکس آسانسور

تعمیر موتور آسانسور جز كارهای تخصصی برای یک تعمیركار آسانسور بوده و زمانبر هم است. موتور آسانسور مرکز اصلی آن شناخته می شود و در حفظ و نگهداری آن باید کوشا باشیم. هزینه تعمیر گیربکس آسانسور

هر آسانسور یک سری شرایط و ضوابط و قانون ها دارد كه مهمترین قانون و مقررات و استاندارد این است كه بنا به اندازه هر آسانسور نباید نسبت به شرایط و تعداد استفاده غیرمجاز كرد، زیرا در غیر این صورت استفاده غیر مجاز و بیش از حد از آسانسور باعث ایجاد اشكال و خرابی در موتور می شود كه احتمال دارد خسارت های زیان باری به جای بگذارد.

آشنایی كامل با كاركرد این آیتم ها در تعمیر موتور گیربکس (gearbox) به تعمیركار کمک بسیار می كند. در اینجا بهتر است با گیربکس موتور آشنا شویم. گیربکس ماشینی است كه برای انتقال توان مكانیكی از یک منبع تولید توان به یک مصرف كننده و هچنین برآورده ساختن گشتاور و سرعت دورانی مورد نیاز مصرف كننده به كار می رود. هزینه تعمیر گیربکس آسانسور

گیربکس در واقع یک واسطه بین منبع توان و مصرف كننده توان است كه بین منبع توان و مصرف كننده توان یک انعطاف پذیری برقرار می كند.به دلیل هماهنگ بودن گشتاور و سرعت دورانی منبع تولید توان با مصرف كننده نیاز به ماشینی كه بتواند، این هماهنگی را به صورت یک واسطه برقرار كند امر مهم به نظر می رسد.

دستگاهی كه این خواسته را می تواند تامین می كند گیربکس نام دارد كه نیروی محرک آسانسور است. به طور کل، تبدیل سرعت بالا كه توسط موتور به شافت ورودی اعمال شده و به سرعت پایین كه از شافت خروجی به فلكه گیربکس منتقل می شود، است. موتور گیربکس، نوعی موتور بزرگ است كه در آسانسور هایی كه در آسانسور هایی كه موتور خانه دارند قرار می گیرد و دارای كاهنده و چرخ دنده است.

همه قطعات تشكیل دهنده موتور آسانسور به صورت كاملا هماهنگ عمل می كند.خرابی و اختلال در هر کدام از این قطعات كاركرد موتور را دچار اختلال می كند. از آنجایی كه موتور آسانسور قلب هر آسانسور است وجود اختلال در آن باعث عملكرد بد آسانسور می شود. هزینه تعمیر گیربکس آسانسور

وجود مشکل در یكی از قطعات آسانسور باعث به هم ریختگی در عملكرد سایر قطعات آن می شود.عیب یابی سریع و بررسی فوری خطا ها از آسیب جدی در آسانسور جلوگیری می كند. سرویسكاران با تجربه آسانسور بسیار هوشمندانه عمل كرده و به سرعت در حل اختلالات پیش آمده تلاش می كنند.

خدمات مرتبط با تعمیر موتور آسانسور:

شامل برخی خدمات اجرایی، سیم پیچی انواع الکتروموتور در آسانسور، بازسازی و نوسازی گیربکس موتور آسانسور، خدمات مرتبط با سرویس موتور آسانسور، تعمیر مگنت ترمز آسانسور، تعمیر فن خنک كننده موتور گیربکس آسانسور، تعویض فلكه اصلی موتور آسانسور و برخی خدمات دیگر را شامل می شود. با در اختیار داشتن جدول انتخاب موتور آسانسور راحت تر می توان در فروش انواع موتور آسانسور به مشتریان خدمات رسانی كرد.

هزینه تعمیر گیربکس آسانسور – موتور گیبرکس

آسانسور هم همانند سایر وسایل و دستگاه ها نیاز به تعمیر و نگهداری دارد كه شامل صرف هزینه می شود. نمایندگی های تخصصی تعمیر موتور آسانسور به طور گسترده در سطح کشور فعالیت می كنند كه با کمک افراد متخصص و با تجربه، تعمیر را به صورت حرفه ای انجام می دهند. هزینه تعمیر گیربکس آسانسور

هزینه تعمیر تخصصی موتور آسانسور با در نظر گرفتن سیستم ایمنی آسانسور و هم چنین نوع آن مشخص می شود. موضوعات متعددی در تعریف هزینه نهایی موثر خواهند بود، گروه آسانسور مانا با ارائه خدماتی تضمین شده به مشتریان در راستا تعمیر موتور آسانسور، شرایطی ایده آل را در این رابطه فراهم كرده است.

هزینه تعمیر موتور آسانسور هر ساله با توجه به تغییر نرخ در این رابطه، با نوساناتی همراه می شود. اما نکته مهمی كه می توان به آن اشاره كرد، تفاوت بارز قیمت های مشخص شده میان آسانسور های خانگی، تجاری، شرکتی و فروشگاهی است.

بررسی و تعمیر موتور آسانسور در صورت خرابی، از جمله اقداماتی است كه می تواند به صورت حتم در افزایش ایمنی آسانسور موثر باشد. اطلاع از هزینه تعمیر انواع موتور آسانسور به نوعی، بهترین گزینه برای ارزیابی اقدامات نهایی است.

تعمیرات انواع موتور آسانسور

آسانسور مانا در خدماتی که ارائه می کند یعنی نصب و تعمیر و نگهداری آسانسور با كیفیت و قیمت مناسب در حهت جلب رضایت بیشتر متقاضیان همیشه در تلاش است. حفظ ایمنی و آسودگی خاطر مشتریان بعد از خدمات رسانی از اهداف بلند این شرکت است. برای دریافت هزینه تعمیر گیربکس آسانسور با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *