در این مقاله می خواهیم به بیان همه چیز درباره نصب آسانسور بپردازیم. نصب آسانسور در ساختمان قدیمی کیفیت زندگی ساکنین را ارتقاء می بخشد. اهمیت این امر برای افراد سالخورده و دچار محدودیت حرکتی و یا برای جلوگیری از فرسایش مفاصل در حین استفاده از پله، بسیار قابل توجه است. از طرفی نصب آسانسور در ساختمان عمدتا با افزایش بهای ساختمان هم همراه می شود. با آسانسور مانا همراه باشید.

همه چیز درباره نصب آسانسور

آسانسور ها وسایل حمل و نقل بدون راننده می باشند، به همین خاطر اطمینان از عملکرد دقیق آسانسور در زمان جابجایی امری مهم و ضروری است و همه مراحل نصب آسانسور باید دقیق و بدون اشکال باشد تا هیچ خطری جان مسافران آسانسور را به خطر نیاندازد.

آموزش گام به گام نصب آسانسور – طریقه نصب آسانسور

نقشه نصب آسانسور

در این مرحله لازم است نخست پلان تیپ طبقات (پارکینگ، زیر زمین، همکف و طبقات در محل نصب آسانسور)، نقشه مقاطع از چاهک آسانسور و پلان پشت بام ساختمان تهیه شوند. این كار برای اجرای اصولی در ابعاد و اندازه های صحیح انجام می شود. جانمایی آسانسور در نقشه ها توسط مهندس معمار انجام می شود. ابعاد چاه آسانسور باید متناسب با ظرفیت کابین، نوع درب و سرعت آسانسور، طراحی و اجرا شود. برای جانمایی صحیح بالابر ضروری است حداکثر مسافت از درب ورودی ساختمان تا درب آسانسور در هر طبقه ۴۰ متر باشد. همچنین در این مرحله لازم است بر حسب نوع كاربری ساختمان و تعداد واحدها، ظرفیت آسانسور هم تعیین شود.

آماده سازی کف چاه آسانسور

چاه آسانسور بسته به نوع آسانسور باید مقداری از سطح زمین پایین تر باشد، در مرحله بعد باید جایگاه درب های آسانسور مشخص شود، تعیین جایگاه موتورخانه آسانسور، آماده سازی سطح چاه آسانسور، تامین برق سه فاز و تک فاز در چاه آسانسور،نصب تابلو برق در موتورخانه آسانسور، اجرای آهن کشی داخل چاهک آسانسور و….

عملیات آهن کشی چاه آسانسور – همه چیز درباره نصب آسانسور

آهن کشی چاه آسانسور به منظور استقرار براکت های مورد نیاز ریل های کابین آسانسور و ریل های کادر وزنه آسانسور بر اساس نقشه شرکت آسانسوری انجام میگیرد.

ایجاد موتور خانه آسانسور

اتاق موتورخانه بر خسب ابغاد نقشه شرکت آسانسور ساخته می شود كه درباره نصب آسانسور ضروری است. -همه چیز درباره نصب آسانسور

دور چینی درب طبقات – همه چیز درباره نصب آسانسور

پس از نصب ریل و درب ها و کنترل نهایی نوبت به دورچینی درب طبقات می رسد كه با دیوار دور درب ها به وسیله آجر، بلوک یا پوشش های فلزی چیده می شود، این دیوار نباید به سمت وارد حریم چاه آسانسور شودو باید با درب ها هم سطح باشد.

اجرای کابل کشی آسانسور و نصب تابلوی برق سه فاز

اجرای کابل کسی و نصب تابلو برق سه فاز از اهمیت خاصی بر خوردار است و مراحل نصب آن ها به شرح یل است

    1. نصب کابل برق سه فاز از کنتور تا موتور خانه آسانسور
    2. نصب سیم ارث
    3. نصب پریز و فیوز مینیاتوری برای روشنایی داخل چاه آسانسور و فن موتور خانه آسانسور
    4. تعبیه ترموستات برای تنظیم دمای موتور خانه آسانسور
    5. نصب مدار های قدرت، فرمان و لو ولتاژ

بتن ریزی سقف چاه آسانسور

پس از انجام همه مراحل ذکر شده و تایید مراحل توسط شرکت آسانسوری نوبت به بتن ریزی و آرماتور بندی سقف میرسد، تا سقف توان تحمل بار وارده را داشته باشد پس از بتن ریزی و آرماتور بندی 15 روز ظول می کشد تا کاملا خشک شود.

آموزش نصب آسانسور و همه چیز درباره نصب آسانسور

همانطور كه قبلا هم اشاره شد نصب آسانسور باید توسط افرادی انجام شود كه در این زمینه آموزش تئوری و عملی دیده باشند، این آموزش ها در آموزشگاه ها برای افراد بزرگسال و هم چنین در بعضی هنرستان ها برای نوجوانان تدریس می شود، اساتید با سابقه و با تجربه با استفاده از همه قطعات مکانیکی و الکترونیکی آسانسور موجود در كارگاه نحوه كار و نصب قطعات را توضیح می دهند.

همه چیز درباره نصب آسانسور در ساختمان های قدیمی

طی سالهای گذشته تقاضا برای نصب آسانسور در ساختمان های قدیمی رشد فزاینده ای داشته و با پیشرفت تكنولوژی امكان نصب و راه اندازی آسانسور در بسیاری از اماكن كه پیش از این نصب آسانسور در آن ها مقدور نبود فراهم گردیده است. برای نصب آسانسور در ساختمانهای قدیمی هزینه می تواند در کیفیت نهایی بسیار تاثیرگذار باشد.

نصب آسانسور در یك ساختمان قدیمی سه یا چهار طبقه و فاقد آسانسور كیفیت زندگی ساكنان را متحول میكند. برای افراد سالخورده و دچار محدودیت حركتی رفاه و آسایش و برای جوانان جلوگیری از فرسایش مفاصل را به ارمغان می آورد و با افزایش بهای ساختمان چند برابر هزینه پرداخت شده از سوی مالكان را در زمان فنحوه به آن ها باز میگرداند.

مهم ترین چیزی که درباره نصب آسانسور در ساختمان های قدیمی باید بدانید این است که هزینه نصب آسانسور در ساختمانهای قدیمی به عوامل مختلفی مثل نوع آسانسور انتخابی، میزان بازسازی، دستمزد كارشناسان و …. بستگی دارد. اما هزینه قطعات آسانسور هیدرلیک نسبت به آسانسور کششی بیشتر است. از طرفی هزینه سازه و خرپشته لازم را هم برای نصب آسانسور کششی باید در نظر گرفت. پس اجرای آسانسور هیدرولیک در ساختمان های قدیمی موثرتر و بهینه خواهد بود. همچنین کیفیت آسانسور، نوع تابلو برق و امکانات ساختمان موجود در هزینه آسانسور هیدرولیکی با استفاده از تکنیک جک هیدرولیک تاثیرگذار است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *