چرا آسانسور سقوط می کند و در زمان سقوط آسانسور چه باید کرد؟ این سوالی است که افراد از ما به وفور می پرسند. وجود ساختمان های چند طبقه و استفاده زياد از آسانسور ها همیشه اين نگرانی را برای مسافران ایجاد می كند.

از همین رو سازنده های آسانسور تمام مواردی كه باعث سقوط ناگهانی آسانسور ها می شوند را مد نظر قرار داده اند تا آسانسور ها ایمنی بیشتر داشته باشند ما در اين مقاله درمورد اينكه آيا آسانسور ها ایمنی لازم را دارند، ايا اسانسور خطر دارد؟ و اطلاعاتی در رابطه با لحظه سقوط آسانسور در اختيار شما قرار می دهیم. چرا آسانسور سقوط می کند

سقوط آسانسور

چرا آسانسور سقوط می کند و چگونه می توان جلوی اين فاجعه را گرفت؟

می توان بيان کرد سقوط آسانسور تقریبا غیر ممكن می باشد. چرا آسانسور سقوط می کند

شاید فیلم های زيادی دیده باشید كه آسانسور از يکی از طبقه ها كه ارتفاع زيادی دارد سقوط ایمنی آسانسور کرده و يا اين كه قطع شدن برق ها دلیلی بر سقوط آسانسور باشد و غیره پیش از هر چیز باید بگوییم كه امروزه يک آسانسور به ندرت سقوط می كند.

باید توجه داشته باشید كه برای ایمنی مسافران حتما در زمان نصب آسانسور تمام قطعات آسانسور باید به دقت بررسی و نصب شود.

هر آسانسور يک ترمز فوق العاده قوی دارد

به اين شکل كه ترمز در زمان های عادی همواره فعال می باشد و ایستادن آسانسور در روبه روی هر طبقه، به دلیل همین ترمزها است. در صورتی هر گونه نقصی در اين قسمت امکان دارد آسانسور نتواند ترمز كند و دچار سقوط كابین شود.

سیستم ایمنی آسانسور

در حقیقت همان ترمز دوم و ترمز اضطراری است، دقیقا در موقعی كه سرعت آسانسور از حد مشخص شده بیشتر شود و يا اين كه كابل های کشنده شل شده باشند فعال می شود و كاركرد آن به اين شکل است كه شبیه به دو فک عمل کرده و به طور مكانيکی از ادامه حرکت باز می ستاند.

ترمز نوع دوم به برق هیچ گونه ربطی نداشته و موقع قطع برق به صورت خودكار عمل می كند.در صورتی هر گونه نقصی در اين قسمت امکان دارد آسانسور نتواند ترمز كند و دچار سقوط كابین شود.

كابل کشنده آسانسور

هر آسانسور حداقل ۴ كابل کشنده قوی (بگسل) دارد كه اين كابل ها از يکدیگر جدا می باشند و هر کدام به طور مستقل عمل می نمايند. اين كابل ها جلوگیری می كند از اينكه اسانسور دچار سقوط شود. چرا آسانسور سقوط می کند

ضربه گیر آسانسور

در پایین ترین بخش آسانسور (چاهک) چهار ضربه گیر به چهار طرف آسانسور وصل بوده كه از جنس پلی اورتان، فنری و يا هیدروليکی می باشند.

اگر آسانسور از میزان مشخص شده پایین تر بياید به ضربه گیرها برخورد می کند. اين راه باعث ایمنی آسانسور در زمان سقوط می شود. سقوط آسانسور امکان دارد علت لرزش كابین آسانسور هم باشد.

باز شدن درب های آسانسور

درب های آسانسور در هر زمان و در هر کجا قابلیت باز شدن به وسیله اپراتور را دارا می باشند پس امكان حبس افراد در آسانسور وجود ندارد. ایمنی آسانسور با اين روش بیشتر می شود. چرا آسانسور سقوط می کند

این مقاله راهم بخوانید: حبس شدن در آسانسور

قطع برق و نقص فنی آسانسور

تنها موردی كه در آسانسورها نگران كننده است، قطع شدن برق و يا نقص فنی آسانسور می باشد كه آن هم حداکثر ظرف نهایت ۱۰ دقیقه قابل تعمیر هست و اگر قابل تعمیر نبود، اپراتور آسانسور به طور دستی به وسیله اهرم مخصوص، كابین آسانسور را به نزديک ترین طبقه انتقال می داد.

ایمنی آسانسور

با خيالی آسوده از آسانسور بهره ببرید ولی همیشه از ایمنی آن اطمینان داشته و سپس از آن استفاده کنید. امكان دارد سقوط آسانسور به علت عمل نکردن ترمز و يا پاره شدن كابل كه معمولا بسيار کم اتفاق می افتد. چرا آسانسور سقوط می کند

اشاره کنیم که با توجه به آمارهای معتبر، بیشترین حوادث آسانسور مربوط به اپراتورهای آسانسور یعنی تعمیر كاران، سازنده، سرویسكار و تكنسین های اين صنعت بروز می كند و همه تلاش شان بر اين است كه كاربران عزیز در رفاه و ایمنی كامل از اين ابزار استفاده کنند.

ایمنی در اجرای آسانسور

در زمان نصب آسانسور باید به اين نكات ایمنی بسيار توجه كرد.

 • طراحی و اجرای آسانسور در درون دوربندی پلكان ها ممنوع است، درب آسانسورها نباید در مسیر راه خروج باز شود.
 • ایستگاه مشترک پلكان و آسانسور در پارکینگ و دیگر طبقات برای پیشگیری از ورود دود و گازهای سمی نشئت گرفته از حریق به دستگاه پلكان و آسانسور، به وسیله مصالح مقاوم در مقابل حریق و دود دور بندی شود.
 • دیوارهای جانبی آسانسورخود ایستا و مستحکم در مقابل حریق اجرا شود.
 • بهره وری از داکت آسانسور به منظور عبور لوله های آب، گاز، كابل های برق، فاضلاب و هر نوع منفذ و دریچه به چاه آسانسور به جز از درب ورودی به چاه غیر مجاز است.
 • موتورخانه آسانسور باید اتاق مستقل با درب مجهز به قفل سوئیچی و پنجره داشته باشد.
 • تعبیه سیستم ارتینگ برای آسانسور مهم است.
 • نصب کفپوش لاستيکی به قطر حداقل ۶ میلی متر و در ابعاد متناسب به طور ثابت مقابل تابلو كنترل آسانسور الزام آور است.
 • دستورالعمل طرز كاركرد سیستم آسانسور در اتاقک نصب شود.
 • باید كابل تغذیه برق آسانسور مستقل باشد تا اگر هرگونه حادثه احتمالی اتفاق افتاد و جريان برق بخش های مختلف قطع شد، سیستم برق آسانسور همچنان عملكرد خود را داشته باشد.
 • چاه آسانسور به عنوان يک كانال هوائی عمل می کند پس راهروی طبقات باید به وسیله درب های ضد حریق حفظ شود تا از رخنه دود و آتش به چاه آسانسور و عملكرد چاه آسانسور به عنوان دودکش پیشگیری شود.
 • نصب كردن علایم ایمنی برای جلوگیری از سقوط افراد به درون چاه آسانسور و پله برقی
 • نصب علایم راهنمای آسانسور و پله برقی در محل های مناسب به گونه ای كه در همه ساعات شبانه روز و با قطع برق به آسانی قابل تشخیص و دیدن باشد. چرا آسانسور سقوط می کند
 • آسانسورها و پله های برقی باید سوای بر اتصال به شبكه برق شهری به ژنراتور برق اضطراری هم وصل شوند تا اگر برق از شبكه شهری قطع شد، ژنراتور برق مورد احتياج آسانسورها و پله های برقی را فراهم كند.
 • فضای موتورخانه آسانسور باید به حدی در نظر گرفته شده باشد كه امكان قرار دادن همه تجهیزات مربوط به آسانسور و عبور و مرور ایمن افراد اپراتور به منظور تعمیرات احتمالی را داشته باشد.
 • بهره وری از دیوارهای كاذب يا غیر مستحکم در برابر حریق به منظور ساخت اتاقک آسانسور اکیدا ممنوع است.
 • دريافت گواهی ایمنی کیفیت از اداره استاندارد يا شرکت بازرسی و كنترل کیفیت يا مراجع ذیربط در زمان پايان كار الزام آور است ارائه تصویر گواهی دريافت شده به سازمان آتش نشانی به منظور ثبت در سوابق مهم است.
 • انباركردن و قرار دادن هر نوع مواد قابل اشتعال يا غیر قابل اشتعال درچاه آسانسور، موتورخانه و يا چاهک آسانسور ممنوع می باشد.
 • در نظر داشتن تجهیزات كامل ایمنی آسانسور
 • بهره وری از آسانسور در زمان آتش سوزی ممنوع بوده و باید متن زیر در درون كابین آسانسور به منظور استفاده كاربران نصب شود.
 • پیشنهاد می شود آسانسور در زمان های حریق فقط در اختيار افراد ذیربط يا آتش نشان ها گذاشته شود تا بتوانند با بازدهی بیشتر عمليات تخلیه را صورت پذیرند.
 • نصب خاموش كننده دستی مناسب، متناسب با نظر كارشناسان سازمان آتش نشانی در موتورخانه آسانسور الزامی است.
 • باید كابین آسانسور به آیفون، زنگ خطر، تهویه و سنسور هدایت كابین تا رو به روی طبقات تجهیز شده باشد تا در صورت قطع برق مشکلی بروز نكند.
 • رعایت مبحث ۱۵ مقرارت ملی ساختمان دراين مورد مهم است. چرا آسانسور سقوط می کند

ترس از سقوط آسانسور

نكات مهم در زمان سقوط آسانسور

امكان دارد در هر وقتی حادثه ای غیر منتظره برای افراد به وقوع بپیوندد. اين احتمال وجود دارد كه انسان ها دچار حوادث طبیعی و غیر طبیعی مختلفی شوند.

شاید بتوان بيان کرد كه تقریبا هیچ کس در طول زندگی خود اطلاع ندارد كه چه اتفاقاتی در مسیر زندگیش قرار است كه رخ دهد. امكان دارد يکی از اين اتفاقات سقوط آسانسور باشد. چرا آسانسور سقوط می کند

اگر برای نخستین بار است كه سوار آسانسور می شوید و اين اتفاق رخ می دهد باید آماده باشید. باید همیشه آمادگی اين اتفاق را داشت چون حادثه هیچگاه از قبل اطلاع نمی دهد.

این مقاله هم به دردتان می خورد: فوبیای آسانسور

قانون پرش در زمان سقوط آسانسور

داستانی بین عموم مردم بازخوانی می شود مبنی بر اين كه اگر در حین برخورد آسانسور پرش كنند صدمه کمتری متوجه افراد می شود و از مرگ حتمی نجات می يابیم. اين قضیه صحت نداشته و فقط يک افسانه است. در وهله اول بهتر است آگاهی بيابید كه به علت ایجاد سرعت نسبی، پرش در آسانسور تاثیری زيادی ندارد.

پیشنهاد می شود به هیچ عنوان در زمان سقوط پرش نكنید زیرا در زمان پرش نمی توان پیش بینی کرد كه زمان فرود کدام عضو بدن ابتدا به زمین برخورد می کند و اينطور نمی توان اعضای حياطی بدن را از خطر نجات داد. چرا آسانسور سقوط می کند

از سوی دیگر وقتی كه آسانسور در حال سقوط است اگر پرش كنید ممکن است سرتان به سقف آسانسور برخورد کرده و دچار شکستگی شدید از ناحیه سر و گردن شوید.

دراز کشیدن در کف آسانسور

امكان دارد خنده دار به نظر آید، اما ایده دراز کشیدن در زمان سقوط آسانسور بهترین رفتار در زمان سقوط آن است.

به اين صورت كه در وقتی كه متوجه پارگی كابل آسانسور شدید و در حال سقوط بودید کف آسانسور دراز بکشید و دستان خودتان را محکم پشت گردن تان بگذارید تا از فشار وارد شده پیشگیری به عمل آورید. چرا آسانسور سقوط می کند

در اين حالت کوچک ترین میزان فشاری به بدن وارد نمی شود و می توان از خسارت های جانی پیشگیری به عمل آورد. اگر از ارتفاع زيادی سقوط كردید و فرصت آن فراهم بود می توانید از کت تان بهره ببرید و کت تان را زیر سرتان بگذارید.

اگر با قوانین فیزيک آشنایی داشته باشید اطلاع دارید كه هرچه قدر سطح برخورد بیشتر باشد نیروی وارد شده کمتر می شود.

مجموعه شرکت آسانسور، آسانسور مانا دارای چند سال سابقه كاری در زمینه ساخت و راه اندازه انواع آسانسور ها فعالیت دارد و دارای كادری حرفه در اين زمینه می باشند اين مجموعه در زمینه تعمیر انواع آسانسور هم فعالیت دارد.

يکی از بهترین مراکز برای تعمیر اسانسور های شما آسانسور مانا می باشد كه با کمک بهترین كارشناسان اين عرصه همكاری می كند. اين مجموعه دارای بهترین افرادی است كه می توانید به آن ها اعتماد كنید و اسانسورهای خود را برای تعمیر بسپارید. ما در كنار شما هستیم. چرا آسانسور سقوط می کند

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *