چرا آسانسور گیر میکند؟ علل متعددی برای از حركت ایستادن آسانسور می توان ذكر كرد كه منجر به گیر كردن آسانسور شود. بروز اشكالات در سیستم مدار ایمنی آسانسور یا همان سری استپ، منجر به ایستادن آسانسور از حركت خواهد شد. بهتر است برای انجام اقدامات مربوط به آسانسورتان از تعمیركاران مجرب استفاده نمایید. چون در صورت متخصص نبودن تعمیر آسانسور امکان دارد زیان وارده بیشتر گردد و نتیجه مطلوبی به دست نیاورید.

چرا آسانسور گیر میکند؟

امکان دارد لرزش آسانسور را دیده باشید. این مشكل امکان دارد باعث قطع شدن می كرو سوئیچ ها بشود. می كرو سوئیچ امکان دارد از نوع پاراشوت باشد و یا هر مدل دیگری. بنابر این باید به لرزش آسانسور دقت نمود تا از بروز این مشكل جلوگیری شود چون در آخر باعث از حركت ایستادن آسانسور می شود.

توقف آسانسور می تواند با بروز اشكال در سنسورهایی كه به وسیله آهنربا هدایت شود، پیش بیاید یا امکان دارد كه مشکل از می كرو سوئیچ هایی باشد كه در چاه آسانسور نصب شده اند. آسانسورهایی می باشند كه در تابلو فرمانشان یك درایو دارند، اگر این درایو خطا بدهد امکان دارد مشكل ایجاد شود و منجر به از حركت ایستادن آسانسور شود.

چرا آسانسور گیر میکند؟  اگر كفشك های راهنمای كابین مشكل داشته باشند و در آسانسور حركتهای تكانشی انجام شود، امکان دارد باعث قطع می كرو سوئیچ ها گردد و منجر به گیر كردن در آسانسور شود و نهایتا موجب توقف آسانسور گردد.

اگر از موتور آسانسور صدای زیادی شنیده شود ولی حركت نكند. می تواند علت از كلید گریز از مركز باشد اگر این كلید از كار بیافتد این مشكل بروز پیدا می كند اگر در صورت خاموش بودن موتور، كنتاكت های كلید وصل نشود، در زمان شروع به كار، سیم پیچ راه انداز در مدار الكترونیكی قرار نمی گیرد. این موجب می شود آسانسور حركت نكند. همچنین در صورت قطعی سیم پیچ كمكی یا اصلی امکان دارد آسانسور از حركت باز ایستد.

بعضی از راهكارهای مهم

اگر موتور كاملا سوخته باشد باید موتور مجددا سیم پیچی گردد. اگر خازن اتصال كوتاه كند هم امکان دارد موجب از كار افتادن آسانسور شود. در این صورت موتور را بدون خازن به برق وصل می كنیم اگر فیوز عمل نكند پس مشکل از خازن بوده و باید عوض شود.

معمولا تعمیركاران در مرحله توقف آسانسور یكی از كارهای زیر را انجام میدهند :

  • با باز نمودن سری استپ و دادن یك احضار درستی مدار ایمنی را چك می كنند كه اگر درست باشد نباید به حركت در بیاید
  • با دادن یك احضار در زمان حركت آسانسور سری استپ را باز و بسته می كنند كه اگر کارآیی آسانسور درست باشد هر همان مكان از حركت خواهد ایستاد.

پایان چرا آسانسور گیر میکند؟

همه این كارها باید توسط تعمیركار خبره انجام شود كه تسلط كافی به كار داشته باشد تا منجر به حادثه نگردد. به طور كلی بهتر است آسانسور به صورت ماهیانه سرویس گردد تا از اشكالات احتمالی پیشگیری به عمل آید.

در نتیجه بررسی در مراحل تعمیر آسانسور از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است كه توسط فرد با تجربه و كار آزموده قابل تشخیص است و قسمت اعظم كار در مرحله تشخیص آن شكل می گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *