چرا آسانسور گیر میکند؟ علل متعددی برای از حركت ایستادن آسانسور می توان ذكر كرد كه منجر به گیر كردن آسانسور شود. بروز اشكالات در سیستم مدار ایمنی آسانسور یا همان سری استپ، منجر به ایستادن آسانسور از حركت خواهد شد. بهتر است برای انجام اقدامات مربوط به آسانسورتان از تعمیركاران مجرب استفاده نمایید. چون در صورت متخصص نبودن تعمیر آسانسور امکان دارد زیان وارده بیشتر گردد و نتیجه مطلوبی به دست نیاورید.

چرا آسانسور گیر میکند؟ چگونه در زمان حادثه خود را نجات دهیم؟

امکان دارد لرزش آسانسور را دیده باشید. این مشكل امکان دارد باعث قطع شدن می كرو سوئیچ ها بشود. می كرو سوئیچ امکان دارد از نوع پاراشوت باشد و یا هر مدل دیگری. بنابر این باید به لرزش آسانسور دقت نمود تا از بروز این مشكل جلوگیری شود چون در آخر باعث از حركت ایستادن آسانسور می شود.

توقف آسانسور می تواند با بروز اشكال در سنسورهایی كه به وسیله آهنربا هدایت شود، پیش بیاید یا امکان دارد كه مشکل از می كرو سوئیچ هایی باشد كه در چاه آسانسور نصب شده اند. آسانسورهایی می باشند كه در تابلو فرمانشان یك درایو دارند، اگر این درایو خطا بدهد امکان دارد مشكل ایجاد شود و منجر به از حركت ایستادن آسانسور شود.

چرا آسانسور گیر میکند؟  اگر كفشك های راهنمای كابین مشكل داشته باشند و در آسانسور حركتهای تكانشی انجام شود، امکان دارد باعث قطع می كرو سوئیچ ها گردد و منجر به گیر كردن در آسانسور شود و نهایتا موجب توقف آسانسور گردد.

اگر از موتور آسانسور صدای زیادی شنیده شود ولی حركت نكند. می تواند علت از كلید گریز از مركز باشد اگر این كلید از كار بیافتد این مشكل بروز پیدا می كند اگر در صورت خاموش بودن موتور، كنتاكت های كلید وصل نشود، در زمان شروع به كار، سیم پیچ راه انداز در مدار الكترونیكی قرار نمی گیرد. این موجب می شود آسانسور حركت نكند. همچنین در صورت قطعی سیم پیچ كمكی یا اصلی امکان دارد آسانسور از حركت باز ایستد.

دلیل توقف آسانسور

بعضی از راهكارهای مهم

اگر موتور كاملا سوخته باشد باید موتور مجددا سیم پیچی گردد. اگر خازن اتصال كوتاه كند هم امکان دارد موجب از كار افتادن آسانسور شود. در این صورت موتور را بدون خازن به برق وصل می كنیم اگر فیوز عمل نكند پس مشکل از خازن بوده و باید عوض شود.

معمولا تعمیركاران در مرحله توقف آسانسور یكی از كارهای زیر را انجام میدهند :

 • با باز نمودن سری استپ و دادن یك احضار درستی مدار ایمنی را چك می كنند كه اگر درست باشد نباید به حركت در بیاید
 • با دادن یك احضار در زمان حركت آسانسور سری استپ را باز و بسته می كنند كه اگر کارآیی آسانسور درست باشد هر همان مكان از حركت خواهد ایستاد.

پایان چرا آسانسور گیر میکند؟

همه این كارها باید توسط تعمیركار خبره انجام شود كه تسلط كافی به كار داشته باشد تا منجر به حادثه نگردد. به طور كلی بهتر است آسانسور به صورت ماهیانه سرویس گردد تا از اشكالات احتمالی پیشگیری به عمل آید. چرا آسانسور گیر میکند؟

در نتیجه بررسی در مراحل تعمیر آسانسور از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است كه توسط فرد با تجربه و كار آزموده قابل تشخیص است و قسمت اعظم كار در مرحله تشخیص آن شكل می گیرد.

شرکت هایی که به واسطه رعایت کلیه قوانین و مقرارت مربوط به ایمنی آسانسور موفق به اخذ مدرک ایزو ایمنی آسانسور در زمره شرکت های معتبر آسانسور قرار خواهند گرفت.

 

توصیه ایمنی در آسانسور

 

 1. در ادامه به 10 توصیه ایمنی در آسانسور اشاره خواهیم کرد:
 2. هرگز بیش از ظرفیت اعلام شده سوار آسانسور نشوید. به طور کلی آسانسورهای استاندار می بایست به سیستم اعلام ظرفیت غیر مجاز مجهز باشند اما در هر صورت به کاربران توصیه می شود به ظرفیت اعلام شده توجه نمایند و هرگز بیش از ظرفیت سوار آسانسور نشوند. چرا آسانسور گیر میکند؟
 3. در صورتی که کودکان همراه شمار در کابین آسانسور و یا در انتظار آسانسور هستند مراقب آن ها با شید و مانع بازی کردن ان ها با کلیدهای آسانسور شوید.
 4. به هنگام وارد و داخل شدن آسانسور می توانید با استفاده از کلید های باز و بسته نگه داشتن درب از بسته شدن نا به هنگام درب های آسانسور جلوگیری نمایید.
 5. نصب کلید اضطراری در آسانسورها یکی از فاکتورهای الزامی در ISO-25740 است و افراد در صورت محبوس شدن در آسانسور می توانند با استفاده از این کلید درخواست کمک کرده و تا زمان حضور گروه نجات برای خارج شدن از آسانسور منتظر بمانند و از هر گونه اقدام خودسرانه و عجولانه جدا پرهیز نمایند.
 6. در صورت توقف آسانسور در بین طبقات به هیچ وجه شخصا برای خروج از آسانسور اقدام نکنید از درب آسانسور دور شوید و در کف آسانسور بنشینید و منتظر اقدام گروه نجات باشید.
  در زمان هایی که ساختمان خالی از سکنه می باشد از استفاده از آسانسور بپرهیزید.
 7. یکی از مشکلات اصلی در استفاده از آسانسور قطع ناگهانی و پیش بینی نشده برق است. در بسیاری از ساختمان های امروزی سیستم برق اضطراری وجود دارد و آسانسور های نیز به سیستمی به نام Back out مجهز هستند که در هنگام قطع ناگهانی برق آسانسور را تا توقف در سطح یکی از طبقات پشتیبانی می کند. در غیر این صورت مسافران ملزم به حفظ آرامش و خونسردی خود هستند.
 8. از بازدید های دوره ای و سرویس کردن آسانسور غافل نشوید و با پیگیری به موقع مانع از بروز حوادث نا گوار شوید. چرا آسانسور گیر میکند؟
 9. از فشار دادن کلیدهای آسانسور به صورت متناوب بپرهیزید. پیام های مورد نیاز تنها با یک با فشردن دکمه مورد نظر به سیستم هوشمند آسانسور ارسال شده و تکرار فشردن دکمه تاثیری در سرعت اجرای فرمان نداشته و تنها می تواند منجر به تداخل در روند کاری آسانسور و خراب شدن کلید های مربوطه شود.
 10. برای خرید و نصب آسانسور به شرکت های معتبر با سابقه کاری مطلوب مراجعه نمایید و در بازدید های دوره ای نیز از افراد متخصص و متبحر استفاده کنید.
 11. در زمان ورود و خروج به آسانسور به باز رو بسته شدن درب های آسانسور و پیام هایی که توسط سیستم هوشمند آسانسور اعلام می شود دقت کنید، به خصوص در مواردی که کودکان به همراه شما هستند. چرا آسانسور گیر میکند؟

 

برای تعمیر آسانسور کافیست از طریق راه های ارتباطی ذکر شده با ما تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *