چشمی آسانسور یکی از مهم ترین اجزای آسانسور است که قصد داریم در این مقاله به آن بپردازیم. با آسانسور مانا یکی از بهترین مراکز تعمیر و سرویس آسانسور همراه باشید!

برای تعمیر فتوسل یا چشمی آسانسور و تعویض آن می توانید همین حالا از طریق راه های ارتباطی ذکر شده با ما تماس بگیرید.

 

آسانسور مانا یکی از بهترین شرکت های خدمات رسانی در زمینه سرویس و تعمیرات آسانسور است و شما می توانید در زمینه نصب، تعمیر، سرویس و نگه داری های مربوط به این دستگاه جادویی روی ما حساب کنید. تمام تلاش ما ارائه خدمات عالی با بهترین قیمت بوده و در تلاشیم نظر شما را در زمینه اعتماد و رضایت به دست آوریم.

تماس با ما با : 02146130971

 فتوسل یا چشمی آسانسور

چشمی آسانسور يكی از قطعات مهم ایمنی آسانسور به حساب می آید. هنگامی كه از ایمنی آسانسور صحبت می شود يكی از بخش های مهم آن وجود سنسورهای مختلف جهت مشخص كردن وضعیت كابین می باشد.

می توان گفت مهم ترین سنسور ورود و خروج كه تقریباً در هر آسانسوری تعبیه می شود فتوسل یا چشمی آسانسور می باشد. فتوسل وظیفه ساده اما مهمی را بر عهده دارد.

این قطعه ایمنی در آسانسورهای مسکونی وظیفه تشخیص هر نوع مانع اعم از انسان و اشیای متحرک و در انواع آسانسورهای بزرگ تر، مثل موتورسيکلت و خودرو را بر عهده دارد، و در صورت وجود مانع در مقابل آن فرمان بسته شدن در آسانسور ارسال نمی شود و به این صورت می تواند به حفظ ایمنی مسافران هنگام بسته شدن خودكار درب آسانسور تا زمان استقرار آن ها کمک کند.

فتوسل های نقطه ای عملكرد ساده ای دارند، به طور معمول يک فرستنده در يک طرف درب آسانسور قرار دارد و سیگنال خود را كه اغلب نوری است به سمت گیرنده ارسال می کند.

حال اگر شیئی مانع رسیدن این سیگنال به گیرنده شود فرمان بسته شدن درب آسانسور به مدار اصلی صادر نمی شود و آسانسور حرکت نخواهد كرد. و به واسطه اینكه فقط يک نقطه خاص را تحت پوشش قرار می دهند (تقریباً از وسط درب آسانسور به پایین) قیمت پایینی دارند.

در فتوسل آسانسورها عموماً از نور مادون قرمز برای ارسال و دریافت سیگنال استفاده می شود كه در يک قاب آلومینیومی تعبیه می شوند. در واقع وظیفه این سنسور ها باز نگه داشتن درب آسانسور هنگام عبور مسافرین به داخل یا خارج از آسانسور می باشد.

اجزای به كار رفته در این نوع چشمی آسانسور شامل: منبع تغذیه، دو سیم منتهی به لیزر برای ارسال سیگنال از طرف فرستنده يک طرف درب آسانسور به سمت دیگر آسانسور كه گیرنده قرار دارد.

در فتوسل نقطه ای همان طور كه از نامش پیداست ارسال شعاع نوری از يک نقطه انجام می شود كه این موضوع باعث می گردد دقت کنترل كاهش بیابد. محل نصب فتوسل نقطه ای به صورت استاندارد در ارتفاع ۶۰ الی ۷۰ سانتی متری از سطح كابین بوده و قیمت آن نسبت به فتوسل پرده ای خیلی پایین تر می باشد.

انواع چشمی آسانسور نقطه ای

 • چشمی آسانسور نقطه ای تک كاناله
 • چشمی آسانسور نقطه ای دو كاناله

فتوسل نقطه ای ماموت بهترین چشم الکتريكی تولید شده در داخل کشورمان می باشد كه كیفیت بسیار بالایی دارد و در دو نوع تک كانال و دو كانال تولید می شود و قیمت آن نسبت به كالای مشابه، تا حدی بالاتر بوده اما كارایی، عملكرد و كیفیت بسیار بالایی دارند.

مشخصات فتوسل نقطه ای تک كانال و دو كانال

 • دارای برد ميكروکنترلر با برد موثر برای عرض درب كابین تا 2 متر
 • ابعاد و اندازه کوچک و نصب ساده و آسان
 • مناسب برای انواع روکش ها و تزیینات مختلف كابین (انواع استیل و …)
 • قابلیت استفاده در نورهای معمولی و در تاريكی مطلق
 • قابلیت تنظیم قدرت فتوسل متناسب با فاصله چشمی ها از يکدیگر و همچنین تنظیم برای نور محیط جهت افزایش عمر دستگاه
 • مجهر به تایمر برای وصل مجدد رله خروجی در زمانهای مختلف
 • مجهز به سیستم كاهنده نویز توسط نرم افزار و سخت افزار
 • ولتاژ تغذیه از 20 تا 35 ولت به دو صورت AC و DC
 • دارای يک عدد رله خروجی با کنتاکت 250 ولت 6 آمپر

فتوسل نقطه ای تک كانال و دو كانال

سرویس آسانسور به صورت دوره ای

در سرویس آسانسور به صرفه بودن یا به عبارتی توجیه اقتصادی مسئله مهمی است. در بعضی مواقع مدیر ساختمان و استفاده کنندگان از آسانسور برای کمتر شدن هزینه ها از قطعات نامرغوب در سرویس و تعمیرات آسانسور استفاده می کنند.

این نه فقط هزینه ها را کاهش نمی دهد بلکه مشکلات فراوانی از جمله تهدید جان استفاده کنندگان را فراهم می کند. هیچ گاه در انجام سرویس آسانسور کوتاهی نکنید و نگران هزینه هایی که بابت سرویس به موقع آسانسور می پردازید نباشید.

زیرا در صورتی که قطعه یا قطعاتی در شرف خرابی یا آستانه فرسودگی قرار بگیرند در صورتیکه به موقع تعویض یا تعمیر نگردند، در عملکرد بقیه قطعات خلل وارد کرده و در نتیجه باعث اختلال در سیستم آسانسور می شود. جدا از هزینه زیادی که برای این اختلال و خرابی بایستی پرداخت شود،در بدترین حالت امکان دارد باعث بروز خطرات جانی در آسانسور شود.

برای ثبت درخواست سرویس آسانسور همین حالا با ما تماس بگیرید.

چشمی آسانسور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *