گاورنر در آسانسورها یکی از ابزارهای مهم در ایمنی است، در واقع گاورنر نوعی ترمز مکانیکی الکتریکی بوده که برای توقف کابین در مواقع سقوط و یا سرعت بیش از حد طراحی شده است. در تعمیر و نگهداری آسانسور این مورد اهمیت بسیاری دارد.

 

سرویس، تعمیر و بهسازی آسانسورهای شما تخصص اصلی ماست!

همین حالا تماس بگیرید و سفارش خود را برای اعزام تعمیرکار ثبت کنید.

در هرکجای تهران که هستید با این شماره تماس بگیرید! 02146130971

 

نحوه عملکرد گاورنر به این صورت بوده که گاورنرها به سرعت حساس است پس در صورت مشاهده سرعت بیش از حد کابین با قفل مکانیکی خود در چند مرحله باعث توقف مکانیکی کابین شده و پس از آن با تحریک کردن میکروسوئیچ هایی باعث قطع فرمان موتور هم می شوند تا حرکت از سوی موتور هم قطع شود.

انواع گاورنر در آسانسورها

گاورنر دارای انواع مختلفی بوده که از مهمترین آن می توان موارد زیر را نام برد:
• پاندولی
• سانتریفیوژی

گاورنر سانتریفیوژی آسانسور : مدل های سانتریفیوژی از دیگر انواع گاورنرها در آسانسور بوده که جزو متداول ترین نمونه های به کار رفته در عصر حاضر است.

گاورنر پاندولی آسانسور: نمونه های پاندولی با حرکت عمودی جزو پرکاربردترین گاورنر است. این نوع از وسیله ها دارای یک اهرم در قسمت میانی است، و وقتی که بالابر شتاب بیش از حد مشخص بگیرد، این اهرمک نوسان بیشتری را تجربه می کند تا از این طریق افزایش سرعت را تعدیل کند.

درون این نوع از تجهیزات یک سنسور الکتریکی تعبیه شده است، وقتی حرکت کابین آسانسور بیش از مقدار در نظر گرفته باشد، این فرایند توسط سنسورها شناسایی شده و اهرم مکانیکی در آن به قسمت درون تو رفته و درون هم قفل می شود.

با توجه به نوع آسانسور و شرایطی که قرار است از آن ها استفاده شود، می توان هر یک از انواع این محصولات را در اولویت قرار داد. تولید کنندگان آسانسور ها با توجه به شرایط مختلف می توانند ارزیابی مطلوبی را برای خرید انواع ترمز آسانسورها در نظر بگیرند.

پیشرفت تکنولوژی سبب شده بوده که محصولاتی با کارایی مطمئن تر تولید شود. در این نوع از گاورنرها ابتدا برق موتور آسانسور خاموش شده و سپس با فرایندی توقف آن دنبال می شود.

 

عملکرد گاورنر در آسانسورها

عملکرد گاورنر آسانسور

موتور آسانسور ها با توجه به کارایی آن می تواند در دو دسته تک سرعته و دو سرعته طبقه بندی شود،  به آسانسورهای تک سرعته، 37F و به آسانسورهای دو سرعته AC2 گویند. نحوه عملکرد این دو اسانسور با هم متفاوت است.

وقتی این دو بالابر به صورت عادی عملکرد خود را دنبال می کنند، سرعت خطی گاونر با سرعت حرکت کابین بالابر یکسان بوده ولی اگر به نا به دلایلی سرعت کابین آسانسور افزایش یابد در این صورت گاورنر در آسانسورها قبل از اینکه سرعت مربوط به دو برابر مقدار بهینه برسد، با درگیر شدن فک های آسانسور می تواند شرایط متوقف شدن آن را فراهم کند.

به محض اینکه سرعت آسانسور از مقدار مشخصی که در نظر گرفته شده است، بیشتر شود در این صورت این ترمز الکتریکی شروع به کار می کند و با استفاده از میکروسوئیچ هایی که در آن و در بالابر تعبیه شده است، دستور لازم برای متوقف شدن را صادر می کند. به همین راحتی می توانیم با نصب این محصول از کارایی و امنیت آسانسورهای مورد استفاده مطمئن باشیم.

اجزای گاورنر در آسانسورها

گاورنر از اجزای ویژه ای ساخته شده بوده و با توجه به نوع و شرکت تولید کننده این محصول می توانیم شاهد اجزای دیگری در آن باشیم. عملکرد مطلوب این وسیله به عملکرد مطلوب بخش های سازنده آن وابسته است در غیر این صورت نمی توانیم از مزایای آن بهره مند باشیم. از جمله اجزای تشکیل دهنده گاورنر در آسانسورها می توان موارد زیر را نام برد:

 • گاورنر
  • پاراشوت یا سیفتی گیر
  • فلکه ته چاه گاورنر در آسانسورها
  • کنتاکتهای ایمنی
  • سیم بکسل

عملکرد این وسیله ترکیبی از سیستم های مختلف مکانیکی و الکتریکی بوده که کار اصلی آن متوقف کردن کابین بالابر وقتی سرعت آن بسیار زیاد است است. همینطور اگر در اثر حادثه ای کابین سقوط کند، وجود این وسیله اطمینان کاملی را فراهم می کند که هیچ خطری کاربران داخل آسانسور را تهدید نخواهد کرد چون

به محض افزایش سرعت حرکت، گاورنر در آسانسورها دست به کار شده و سبب متوقف شدن آن می شود. به همین علت به آن ترمز ایمنی آسانسور نیز می گویند. در خرید این نوع از محصولات باید دقت کافی به خرج داد چون هر سهل انگاری می تواند به اشکالات بسیاری منجر شود. گاورنر در آسانسورها

انواع گاورنر در آسانسورها

خصوصیات گاورنر در آسانسورها

گاورنر در آسانسورها باید مقاومت و کارکرد مطلوبی داشته باشد و در برابر شرایط مختلف کارایی خود را به همین راحتی از دست ندهد، چون شرایط متفاوتی می تواند

با گذر زمان سبب پوسیده و از بین رفتن آن ها شود، به همین علت باید در دوره های سرویس و تعمیر آسانسورها، همواره کارکرد این نوع از تجهیزات به طور جدی بررسی شود. این نوع از محصولات از مواد اولیه مرغوبی تولید می شود که بتواند مقاومت بالایی داشته باشد. برای ساخت آن ها باید نکات زیر در نظر گیرد:

 • استاندارد EN81-1/2
  • ضمیمه Fo4 گاورنر در آسانسورها
  • عدم وجود خمیدگی
  • حداقل قطر سیم 6 میلیمتر
  • انتخاب سیم بکسل گاورنر با توجه به استانداردهای آسانسور
  • درجه انحراف عمودی مناسب
  • اتصال سرهای سیم بکسل گاورنر با کرپی

استانداردهای دیگری هم برای تولید و ساخت آن ها ارائه شده است، که در اولویت قرار دادن همه آن ها می تواند کارایی این نوع از محصولات را به مقدار قابل ملاحظه ای افزایش دهد. یک دسته بندی دیگری هم برای استفاده از این محصولات در دست بوده که شامل گاورنر دو جهته و یک جهته است.

تفاوت این نوع از محصولات آن بوده که مدل های یک جهته فقط وقتی آسانسور رو به پایین سقوط کند و یا سرعت آن افزایش یابد، کارایی دارد ولی نمونه های دو جهته زمانی می تواند انتخاب شود که در صدد آن هستیم سرعت در حین حرکت روبه بالا و رو به پایین کنترل شود.

به کارگیری این نوع از محصولات می تواند به راحتی ایمنی و امنیت استفاده از آسانسورها را افزایش دهد. به همین علت تولید و ساخت آن ها از توجه بالایی برخوردار است. گاورنر در آسانسورها

 

برای تعمیر آسانسور به بهترین شکل ممکن با ما تماس بگیرید، ما در کنار شما هستیم تا بتوانید با ایمنی بالا از آسانسور های خود استفاده کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *