اگر دچار نقص در سیستم آسانسور شده اید این مطلب را تا انتها بخوانید. تعمیر و نگهداری آسانسور باید موردتوجه شما قرار بگیرد تا با این مشکلات روبرو نشوید.

هر روز افراد زیادی از آسانسور استفاده می کنند. طبیعیست که استفاده بالای آسانسور می تواند فرسودگی و استهلاک بعضی از قطعات را به دنبال داشته باشد.

همین موضوع لزوم بازدید دوره ای و تعمیر آسانسور را یادآوری می کند. امر مهمی که اگر نادیده گرفته شود، نه تنها خسارت های مالی سنگینی روی دست صاحبان و اهالی ساختمان می گذارد، بلکه می تواند سلامتی و جان افراد را به خطر بیندازد.

مهمترین دلیل نقص در سیستم آسانسور عدم تعمیر و نگهداری آن است. همان طور که در بالا هم اشاره کردیم، آسانسورها به خاطر استهلاک زیادی که دارند، باید به طور مرتب تعمیر شوند. گاهی با یک بررسی ساده می توان جلوی یک خرابی فاجعه بار را گرفت.

اما حتی اگر تعمیر آسانسور را به موقع انجام دهیم، باز هم تضمینی برای خراب نشدن آن وجود ندارد. بعضی از شرکت های نصب آسانسور، از قطعات و لوازم بی کیفیت و ارزان قیمت استفاده می کنند و این موضوع باعث کاهش طول عمر آسانسور شده و خرابی های پی در پی را به دنبال دارد. توصیه می کنیم که برای نصب آسانسور حتما به شرکت های معتبر و دارای مجوز مراجعه کنید.

گاهی استفاده اشتباه از آسانسور می تواند باعث خرابی آن شود، در ادامه این مطلب قصد داریم علائم و نشانه های نقص در سیستم آسانسور را مورد بررسی قرار دهیم.

صدای غیرعادی آسانسور

مهم ترین نشانه های نقص در سیستم آسانسور

اگر شما با علائم نقص در سیستم آسانسور آشنا باشید و آن ها را بشناسید، می توانید از مشکلات بزرگتر جلوگیری کنید. در ادامه ۱۰ مورد از نشانه های نقص در سیستم آسانسور را مطرح کرده و درباره آن ها توضیح داده ایم:

صداهای غیرعادی از آسانسور شنیده می شوند

یکی از علائم نقص در سیستم آسانسور شنیده شدن صداهای غیرعادی از داخل کابین است. این صداها می توانند مربوط به موتورخانه باشند یا اینکه به دلیل نقص در ترمزهای آسانسور یا کفشک ها شنیده شوند.

گاهی هم شل شدن قطعات و تنظیم نبودن کابین آسانسور منجر به ایجاد سروصدا می شود. به هر حال با شنیدن هر صدای غیرطبیعی در داخل آسانسور باید با حساسیت زیاد نسبت به شناسایی مشکل و برطرف کردن آن اقدام کنید.

آسانسور همیشه از کار می افتد

اگر مدت زیادی از آخرین تعمیر آسانسور شما گذشته باشد، باید انتظار خرابی های پی در پی را داشته باشید. مثلا امکان دارد شاهد اختلال در عملکرد درب ها یا از کار افتادن آسانسور باشید.

اگر چنین مواردی به دفعات رخ می دهند، یعنی آسانسور شما به تعمیر اساسی نیاز دارد. اگر می بینید که آسانسور هر هفته یا هر روز از کار می افتد، بهتر است هر چه سریع تر از یک تعمیر کار متخصص بخواهید که برای برطرف کردن مشکل اقدام کند.

آسانسور به طور ناگهانی و بین طبقات متوقف می شود

این مشکل هم خطرات زیادی را برای افرادی که از آسانسور استفاده می کنند به وجود می آورد. تصور کنید که کابین آسانسور بین دو طبقه متوقف شود. در این حالت امکان دارد امکان خروج از آن وجود نداشته باشد و افراد داخل کابین گیر بیفتند.

همینطور گاهی کابین در بالای درب متوقف می شود که در این صورت، افرادی که می خواهند سوار کابین شوند، اگر متوجه موضوع نشده باشند و حواس خود را جمع نکنند احتمال سقوط آن ها داخل آسانسور وجود دارد.

سرعت آسانسور در هنگام حرکت تغییر می کند

یکی از نشانه های نقص در سیستم آسانسور و اختلال در قطعات داخلی، تغییر سرعت کابین در هنگان بالا یا پایین رفتن است.  برای بالا و پایین رفتن کابین آسانسور، قطعات مختلفی باید به طور هماهنگ با یکدیگر کار کنند. از آنجایی که هر روز چندین و چند بار از آسانسور استفاده می شود، قطعات آن دچار استهلاک و فرسودگی شده و نیاز به تعویض یا تعمیر پیدا می کنند.

تصور کنید که داخل کابین هستید و حس می کنید که آسانسور وقتی از طبقات عبور می کند دچار تغییر سرعت می شود؛ یا اینکه قبل از متوقف شدن، سرعت آن به شکل غیر عادی کاهش میابد. این موارد نشان دهنده نقص در یکی از اجزای آسانسور می باشند.

زمان انتظار آسانسور زیاد است

یکی از نشانه های نقص در سیستم آسانسور آن است که زمان زیادی را باید منتظر رسیدن کابین و باز شدن درب بمانید. این مشکل معمولا به عملکرد الکتریکی آسانسور مربوط می شود و به راحتی هم قابل برطرف شدن است.

اگر چنین نقصی را نادیده بگیرید، در آینده با مشکلات دیگری مانند توقف های ناگهانی هم روبرو می شوید. اگر حس می کنید که زمان انتظار آسانسور نسبت به گذشته بیشتر شده، حتما به فکر تعمیر کردن آن باشید.

آسانسور با درب باز حرکت می کند

یکی دیگر از علائم نقص در سیستم آسانسور آن است که بدون بسته شدن درب، کابین شروع به حرکت می کند. این مشکل دلایل متعددی دارد. برای مثال امکان دارد نقصی در سیستم الکتریکی آسانسور وجود داشته باشد. گاهی هم باید ریشه های این مشکل را در عملکرد تعمیر کاران غیرمجاز جستجو کرد.

این افراد برای راحتی کار خودشان ترجیح می دهند که بعضی از سنسورها و مدارهای الکتریکی آسانسور را قطع کنند تا نشان دهند که کارشان را به درستی انجام داده اند و آسانسور هم به خوبی حرکت می کند.

در چنین مواردی، بعد از چند بار استفاده از آسانسور، نقص ها یکی یکی دیده می شوند. باز هم تاکید می کنیم که به هیچ وجه از تعمیر کارهای متفرقه و بی تجربه استفاده نکنید.

کابین هم سطح با طبقات نمی ایستد

اگر آسانسور به درستی نصب شده باشد، باید در هر طبقه، کاملا هم سطح با همان طبقه توقف کند. گاهی می بینیم که کابین آسانسور چند سانتی متر بالاتر یا پایین تر از کف طبقه متوقف شده است.

شاید این میزان اختلاف از نظر ما اهمیت چندانی نداشته باشد و مشکلی ایجاد نکند، اما باید بدانیم که هر اختلاف سطح با طبقه نشانه ای از نقص در عملکرد آسانسور است. این نقص می تواند مربوط به سنسورهای طبقات باشد یا حتی به موتور آسانسور ربط پیدا کند. در صورت مواجه شدن با این مشکل حتما به فکر تعمیر آسانسور باشید. نقص در سیستم آسانسور

استارت و توقف های شدید

یکی از مشکلات آسانسور که خیلی هم دیده می شود، توقف یا استارت ناگهانی است. در این حالت، وقتی کابین شروع به حرکت می کند یا در حال متوقف شده است، تکان های شدیدی را احساس می کنید. این تکان ها می توانند به خاطر تنظیم نبودن گیربکس ایجاد شوند. همینطور نقص در ترمزها یا بالانس نبودن کابین آسانسور باعث این تکان های شدید خواهد شد.

بالا رفتن دمای آسانسور

آسانسورها سیستم تهویه و خنک کننده دارند تا دما آن ها بیش از حد بالا نرود. اگر این سیستم با نقص مواجه شود، دمای بخش های مختلف آسانسور بسیار زیاد شده و عملکرد آن را مختل خواهد کرد. این مشکل بیشتر در فصل تابستان رخ می دهد. به هر حال این مورد هم یکی از علائم نقص در سیستم آسانسور است که باید به آن توجه داشته باشید.

قطع شدن مدار برق آسانسور

یکی از علائم نقص در سیستم آسانسور قطع شدن برق آن در هنگام استارت است. یعنی زمانی که موتور می خواهد استارت بزند، فیوز وارد عمل شده و مدار برق را قطع می کند. این مشکل می تواند نشانه ای از سوختن موتور باشد. همینطور نقص در سایر بخش های الکتریکی (مثل خازن ها) می تواند منجر به چنین ایرادی شود.

 

چرا باید علائم نقص در سیستم آسانسور را جدی بگیریم؟

همان طور که گفتیم، آسانسور دستگاهی است که به تعمیر و نگهداری دوره ای احتیاج دارد. برای آنکه آسانسور شما دچار خرابی زیان بار نشود و از کار نیفتد، باید به طور مرتب توسط تکنسین ها و تعمیر کاران مجرب مورد بررسی قرار گیرد تا هر گونه نقص و اشکال احتمالی آن برطرف شود. همینطور بسیار مهم است که آسانسور خود را از شرکت های معتبر خریداری کرده و نصب آن را به افراد متخصص و باتجربه بسپارید.

در موارد بسیاری دیده شده که مدیران و ساکنین ساختمان برای صرفه جویی اندک در هزینه های خود، تعمیر دوره ای آسانسور را نادیده می گیرند و تا زمانی که آسانسور دچار خرابی جدی نشده، برای تعمیر آن اقدام نمی کنند. این مسئله گاهی خسارت های جبران ناپذیری را به بار می آورد که نتیجه ای جز پشیمانی نخواهد داشت.

قطع شدن مدار برق آسانسور

گیر کردن آسانسور

اگر بدانیم که این توقف ها ناشی از فعال شدن بخشی از سیستم امنیتی آسانسور است و در واقع دارد از جان ما محافظت می کند، شاید در کابین تاریک و بی حرکت آسانسور کمتر اذیت شویم! زمانی که سیستم محرک یک آسانسور به هر دلیلی متوقف می شود، سیستم ترمز آن فعال می شود و کابین در هر موقعیتی که هست، ثابت می ماند.

اگر آسانسور شما مجهز به برق اضطراری باشد، شما را در نخستین طبقه متوقف و در ها را باز می کند و بعد خاموش می شود. پس سعی کنید آسانسوری انتخاب کنید که مجهز به برق اضطراری باشد. نقص در سیستم آسانسور

آسانسور ها به ۳ دلیل از حرکت می ایستند. یکی قطع شدن برق، دیگری نقص مکانیکی یا الکتریکی و سومی استفاده ناصحیح از آسانسور مثل تحمیل کردن وزن بیش از حد مجاز به آن.

در ادبیات آسانسور، وزن هر انسان ۷۵ کیلوگرم محاسبه شده است. پس اگر آسانسوری تا ۱۰ نفر ظرفیت دارد، نباید آن را با وزنی بیشتر از ۷۵۰کیلوگرم مواجه کرد که اگر هم در هایش بسته شد و راه افتاد، در میانه های راه متوقف می شود.

اگر در آسانسور حبس شدید چه کنید؟

باید بدانید دیوارهای کابین آسانسور در مقابل هوا ایزوله نیست و قرار نیست دچار کمبود اکسیژن شوید. پس آرام باشید و خطر خفگی را در تخیلات تان تقویت نکنید. توصیه اصلی به حبس شدگان، برقراری ارتباط با بیرون از کابین است. پس به هیچ وجه درصدد باز کردن درهای کابین با اهرم نباشید، چون گره کار را کور تر و خطر را جدی تر می کند.

نگران سقوط آزاد هم نباشید، فیلم سینمایی که نیست، سیستم ترمز اضطراری آسانسور فعال شده و این سیستم مکانیکی است و از کار نمی افتد. ضمن اینکه سیم بکسل های آسانسور دارای ضریب ایمنی بسیار بالایی می باشند و امکان پاره شدنشان چیزی در حد صفر است.
بعضی از کابین ها، تلفن اضطراری دارند، بعضی ها هم زنگ خطر دارند. نقص در سیستم آسانسور

اگر اینها در دسترس نبود، از موبایل استفاده کنید. اگر موبایل هم آنتن نداشت، خونسرد باشید و از روش سنتی فریاد زدن و کوبیدن به در استفاده کنید. وقتی هم گروه نجات از راه رسید، روی کف کابین بنشینید تا حرکت ناگهانی آسانسور، بلایی سرتان نیاورد.

اگر آسانسور گیر کرد بیرونی ها چه کنند؟

دو حالت وجود دارد: یا کابین آسانسور همردیف با یک طبقه متوقف شده است یا بین طبقات. در حالت اول می توانید با استفاده از کلید اضطراری یا همان سه گوش درهای آسانسور که معمولا در دست مدیر ساختمان و یکی دو همسایه دیگر است در را باز کنید تا محبوس شدگان خارج شوند، اما اگر کابین بین طبقات گیر کرده است، با آتش نشانی تماس بگیرید.

بسیاری از مأموریت های سازمان آتش نشانی، مربوط به همین گیر کردن کابین آسانسور بین طبقات است. اگر در هر شرایطی دسترسی به مأموران امداد و نجات ممکن نشد خودتان می توانید با کمی دقت دست به کار شوید. نقص در سیستم آسانسور

باید کلید اصلی برق را قطع کنید و به اتاق موتورخانه بروید. اگر قسمت های رنگ خورده سیم بکسل ها با قسمت های رنگ خورده پایه موتورگیربکس هم سطح می باشند کابین در تراز یکی از طبقات ایستاده وگرنه باید آن را با یکی از طبقات هم سطح کنید.

برای این کار با یک دست اهرم ترمز روی موتورگیربکس را فشار دهید و با دست دیگر فلکه دستی زردرنگ روی موتور را در جهتی که راحت تر می چرخد بچرخانید. اگر سرعت حرکت زیاد شد با شل کردن اهرم ترمز، جلوی سرعت را بگیرید. این چرخش را ادامه دهید تا قسمت های رنگ خورده روی سیم بکسل ها با قسمت های رنگ خورده پایه موتور گیربکس هم سطح شوند. دراین حالت اهرم ترمز را رها کنید تا کابین متوقف شود. نقص در سیستم آسانسور

ازسوراخ سقف چاه موقعیت کابین را پیدا کرده و به آن طبقه بروید. با کلید 3 گوش در طبقه را بازکنید و با فشاردادن لته درهای کابین، در را هم باز کنید تا سرنشینان از آن خارج شوند. بلافاصله با شرکت آسانسور تماس بگیرید تا برای بررسی وضعیت و رفع اشکال به ساختمان شما بیایند.

شما می توانید همین حالا برای تعمیر آسانسور با ما تماس بگیرید و بهترین خدمات را در سریع ترین زمان ممکن دریافت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *